Koç Üniversitesi’nde direniş sürüyor: Yeni gelen işçiler üniversiteye girmedi

Sol Defter- Haber - 3 Nisan 2013 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Koç Üniversitesi’nde direniş sürüyor: Yeni gelen işçiler üniversiteye girmedi

Sözleşmedeki bitiş tarihi beklenmeden apar topar işten atılan Koç Üniversitesi emekçileri direnişe devam ediyor. “Taşerona hayır, bu kadro bizim” diyen işçiler Rektörlüğün yeni işe aldığı taşeron işçiler okula girmemesi yönünde ikna ediyor.

Güncelleme: 12:53
İşten atılan işçilerin yerine okula yeni işçileri getiren bir otobüs geldi. İşçi ve öğrencilerden oluşan komite okula gelen işçilere direnişi anlattı ve yeni gelen işçiler okula girmeyeceklerini söyledi.

Bu arada okula bir kamyonetin içinde temizlik malzemeleri getirildi ancak araç sahibi de direnişle ilgili bilgilendirildikten sonra eyleme destek olduğunu belirtip okuldan ayrıldı.


Güncelleme: 12:51
İşçiler yaptıkları toplantıda eylemi sürdürme kararı aldı. Öğrenciler de eyleme desteği sürdüreceğini duyurdu.


Güncelleme 10:15
Rektörün taleplerine kulak vermesini isteyen işçiler, “İşçiler burada Rektör nerede” sloganları atıyor.

Rektörün aşağı inmesini isteyen işçiler saat 12.00’da bir basın açıklaması yapacaklarını duyurdu. 30 yeni işçinin iş başı yapmasını engellediklerini belirten işçiler, gelecek diğer işçileri de engelleyeceklerini, Üniversite Yönetimi’nin kendileriyle görüşmesini istedi.


Güncelleme 10:00
Rektörlüğün taleplere olumsuz yanıt vermesi üzerine üniversite bileşenleri saat 10:30’da daha büyük bir kalabalıkla ana kampüs girişinde toplanacaklarını açıkladı. Destek olmak isteyen herkesi eyleme davet ettiler.


Güncelleme 09:45
Seçilen temsilciler Rektör ile görüşmeye gitti. “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Durmak yok direnişe devam ediyoruz” sloganları eşliğinde görüşmeye giden temsilciler, Rektörlüğün işçilerin taleplerine olumsuz yanıt verdiği ifade etti.


Haksız yere işten çıkarılan Koç Üniversitesi taşeron işçileri dün akşamdan bu yana direnişini sürdürmeye devam ediyor. İşçilerin haklı mücadelesine destek veren öğrenciler ve öğretim üyeleri Koç Üniversitesi Sarıyer kampüsünü terk etmedi.Üniversite kapısının önünde direniş çadırları kuran işçiler, yeni gelecek taşeron işçilerin içeriğe girmesini önleyerek, kendi mücadelelerine destek olmaya çağırıyor. Minibusteki yeni taşeron firma çalışanlarının okulun önünde durdurulduğu, sloganlarla geçişlerinin engellendiği ifade edildi. Yeni taşeron işçiler ile anlaşan üniversite yönetiminin ise jandarmaya haber verdiği öğrenildi.

koc-jandarma.jpg

Üniversite personeli, öğrenciler ve öğretim üyeleriyle taşeronlaşmaya karşı çıkan üniversite bileşenleri gece boyunca “Zafer direnen işçinin”, “İşçiler burada rektör nerede”, “Taşerona hayır, bu kadro bizim” sloganları attılar.

ÜKD, Halkevleri, TKP, HDK, EMEP ve CHP’nin de destek verdiği eylemde işçiler tarafından basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasını okuyan işçi şunları dile getirdi:

“13 Mayıs’ta sona ermesi beklenen sözleşmelerimiz dün gerçekleştirdiğimiz kitlesel eylemden sonra Rektörlük tarafından bu süre beklenmeden feshedildi. Aniden sözleşmeleri fesheden Rektörlük suç işliyor. Çalışmamızı engelliyor. Biz işçilerin ve bizlere destek olan öğrencilerin, öğretim üyelerinin son sözü: Taşerona hayır!”

koc-2.jpg

Öte yandan konuyla ilgili Rektörlük ile görüşen öğrenciler ve öğretim üyeleri, yeni işçilerin gelmesiyle ilgili olarak Rektörlük’ten “Okul çok pis, temizliği kim yapacak” yanıtını aldıklarını iletti. Bunun üzerine harekete geçen öğrenciler işçilerin yerine topladıkları çöpleri Rektörlüğe teslim etti.

ÜKD, İTÜ’lü asistanlardan selam getirdi
Öte yandan Üniversite Konseyleri Derneği (ÜKD), dün gece saatlerinde Koç Üniversitesi’nde direnen işçilere destek mesajı yayınladı. İşten çıkarılan tüm işçilerin kadrolu olarak işe alınmasını talep eden açıklamada, bu sabah gerçekleşen eyleme de katılım çağrısı yapıldı.

Sabah saatlerinde Koç Üniversitesi’nin önündeki eyleme destek veren ÜKD üyelerinden Doç.Dr. Emre G. Gürcanlı yaptığı destek konuşmasında, İTÜ’de iş güvencesi ve akademik özgürlükleri için mücadele yürüten asistanlardan da selam getirdiğini belirtti.

Gelişmeleri aktaracağız… soL.org

(soL- İstanbul)koc-7.jpg

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Koç Üniversitesi /