KÜ Taşeron İşçilerinin Mücadelesi 4. Gün: Yeni bir aşamadayız

N. Cemal - 5 Nisan 2013 - İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

KOÇ ÜNİVERSİTESİ DİRENİŞİ YENİ BİR AŞAMAYA GELDİ

5.4.2013 Sabahında güneş Koç Üniversitesinin direnişçi işçilerinin üzerine doğdu.

Sınıf dostlarının ziyaretleriyle moral bulan işçilere asıl haber öğle saatlerinde geldi.

Dün Rektörle görüşmelerinde bazı gelişmelerin işaretleri alınmıştı. Taşeron sistemine ve taşeron şirketler kanalıyla işçi çalıştırılmasına yönelik elimizden hiç bir şey gelmez diyen Rektör Ümran İnan, taşeronun Türkiye’nin sosyal bir sorunu olduğunu ve kendini aştığını belirtmişti. Sorunun aslına dair diyalog kapılarını kapatıp, bazı konularda görüşmeye açık olduklarını dile getirmişti.

Bugün gelen haberin önemli yanı, işten atılan taşeron işçilerinin tümünün geri işe alınabileceği.

Bu gelişmenin erken bir zafer havası estirmemesi ve direniş ruhunun zayıflatılmaması gerektiği bir gerçeklik olsa da, “hiç biriniz işe geri dönemeyeceksiniz” denilerek işten atılan işçilerin işe geri alınacak olması yönündeki beyan bile tek başına bir kazanımdır.

Bunun nedeni ise hiç şüphesiz ki fiili mücadele ve sürdürülen direniştir.

“6 ay iş garantili olarak bütün işçiler işe geri dönecekler…”

“İşe geri alınanlar yeni taşeron firmada çalışacaklar…”

“Geçmiş dönemlere dair tazminatlarını almak suretiyle, sıfırdan işe başlayacaklar…”

“Taşeron firma öğretim üyeleri ve öğrenciler tarafından denetlenecek ve bunun için bir kurul oluşturulacak…”

Başta da belirttiğimiz gibi, bu gelişmenin erken bir zafer havası estirmemesi gerekiyor ve jandarma hala direnişçi işçilerin karşısında hazır bekliyorlar.

Bu bilgilerin ardından öğrenci, öğretim üyeleri ve işçiler ayrı ayrı ve birlikte toplantılar yaptılar. Kararlar aldılar. Taleplerini belirlediler. Temsilcilerini seçtiler. Bütün bunlar saat 18.00’e kadar sürdü.

Görüşmede dile getirilecek olan talepler resmen açıklanmak istenmedi ve “sonra açıklayacağız” denildi.

Duyuruyu yapan öğrenci temsilcisi Emek Durmuşoğlu bu durumu yeterince izah edici bir şekilde konuşuyor. Spekülasyonlara yol açmak ve görüşmelerin tıkanmasına neden olmak istemiyorlar.

Dünkü görüşmeler ve Dekanla yapılan açık hava toplantısından hareketle taleplerin bazılarını kestirmek mümkün:

“Asgari ücret üzeri ve takriben 1000 TL maaş…”

“Kadrolularla aynı haklara sahip olmak ve hafta sonu tatili…”

“Mesai saatleri dışında çalışıldığında fazla mesai ücreti…”

“Hastalık ve raporlu hallerde maaşlardan kesinti yapılmaması…” gibi taleplerin yanı sıra,

“İşten çıkarıldığımız işlere geri dönmek ve başka iş dayatılmasın istiyoruz…”

“Daha önce olduğu gibi bütün arkadaşlarımızla birlikte tek ve aynı şirkette çalışmak istiyoruz…” gibi taleplerle de karşılaşıyoruz.

Saat 20.00’de akşam yemeği yenirken sıcağı sıcağına tartışmalar sürüyor ve yorumlar yapılıyordu. 20.30’dan sonra görüşme yapılması bekleniyor.

Talepler seçilen komite tarafından yazılı hale getirilirken işten atılan işçilerden Sabri ve Hüseyin ile sohbet ettik:

“Direniş bizlere çok şey öğretti. Hayatında slogan atmamış ve slogan atmayı bilmeyen işçiler slogan atıyor ve taleplerini söylüyorlar” diyen Sabriye, “öğrenci ve öğretim üyeleriyle olan ilişkiniz direnişinizle birlikte daha sıcak ve yakın hale geldi mi?” diye soruyoruz. Sabri ise; “Hayır, bizim öğrenci ve öğretim üyesi arkadaşlarla aramız hep iyiydi. Bu yakınlık ve iletişim önceden vardı ve bu nedenle birlikte direnişe başladık…” diyor.

Genel sekreter Murat Alimoğlu çağrı yaptı, diyalog yolu açıldı. Dünkü konuşmada Rektör Ümran İnan taşeronun devam edeceğini söylemişti. O onun görüşüdür. Bundan sonraki mücadelemiz taşeron sistemine karşı olacak” diyen Sabri ve Hüseyin, “iş başı yaptığımızda mücadelemiz sona ermiş olmayacak” diye vurguluyorlar.

İkisinin de ortak vurgusu “hak aramanın örgütlü mücadele ile olması gerektiği” yönünde.

Direnişle dayanışmaya gelenler: MSGSÜ Öğrencileri, İTÜ Öğrencileri, İÜ Öğrencileri, Boğaziçi Öğrencileri, Galatasaray Öğrencileri, Antikapitalist Öğrenciler, Umut-Sen, BEDAŞ İşçileri, Taşeron İşçileri, İşçilerin Sesi, Sol Defter, Köz, Mayısta Yaşam, HDK, BDP Sarıyer İlçe, CHP Sarıyer Gençliği, Sarıyer Yaşam Platformu, Halkevleri, Maden Mahallesi Halkı…

Koç Üniversitesi direnişi yeni bir aşamada. Direnişin 3. Günü açısından önemli bir aşama. Günümüzün gözde deyimi ile “müzakere süreci” başladı.

05.04.2013 – Koç Üniversitesi Direniş Meydanı / Saat: 22.00

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Koç Üniversitesi İşçileri /