KÜ Taşaeron İşçilerinin Mücadelesi 6. Gün: İki Önemli Nokta

N. Cemal - 7 Nisan 2013 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

İşçiler toplantıya giderken

Koç Direnişinde 2 Önemli Nokta: 7.4.2013

Koç üniversitesince işten atılan taşeron işçilerinin direnişi öğrenciler ve öğretim üyelerinin katılımıyla sürüyor.

Başlatılan müzakereler sürecinde direnişçi işçiler tarafından müzakere önkoşulu olarak ortaya konulan 2. Madde de kabul edilmişti. Neydi bu 2. Madde?

2) ISS’nin yasal hiçbir karşılığı bulunmaksızın tazminat ödeme yükümlülüğü ile ilgili olarak koyduğu 3 gün sınırı kaldırılsın, bu hususta ISS ile görüşülerek derhal bir çözüm üretilsin.

Bu nokta itibariyle işten atılan işçilerin tazminatının ödenmesi hususu olumlu sonuçlanmıştır.

Dün itibariyle belirtilen diğer bir husus ise Üniversite yönetiminin müzakere sürecindeki teklifiydi. Bu teklif direniş komitesi tarafından, “İşçiler toplanıp tartışacaklar ve karar verilecek. Ondan sonra açıklayacağız…” diye ifade edilmiş ve içeriği açıklanmamıştı.

Dün 21.30’da, toplanıp karar vermek üzere direniş meydanından ayrılan işçiler nöbeti öğrencilere, öğretim üyelerine ve sınıf dostlarına devrettiler.

Toplantının bitimi ve direniş alanına dönüş gece yarısını buldu. Gece 01.30’da yapılan açıklamada işçilerin müzakere taleplerine Üniversite tarafından verilen cevap ve 2 pürüzlü nokta açıklandı. Ve tabiî ki direnişçi işçilerin kararı.

Av. Ceren Uysal son durumla ilgili açıklama yaptı

Koç Üniversitesi Rektörlüğü 2 noktada itiraz ediyor.

1. İTİRAZ: Müzakere taleplerinde yer alan 7. Maddeye karşı çıkılıyor.

Maddeyi hatırlayalım: “7) İşe geri alınan işçilerin tamamına en az 1.000 TL ücret verilsin. İşçilere verilen ücrete her yıl TÜFE oranında zam yapılsın.

Yani Rektörlük 1.000 TL ücret ödemeyi kabul etmiyor ve taşeron şirketle bağladığı asgari ücrette diretiyor.

2. İTİRAZ: 4 İşçinin işe geri dönüşüne itiraz ediliyor.

Gerekçe: Çalıştıkları bölümün kapatılmış olması.

Oysa bu işçiler daha önceden temizlik görevlisi olarak çalışıyorlardı. Sonradan bu görevlerinden alınarak “kapatıldı” denilen bölümde görevlendirilmişlerdi. O nedenle de eski görevlerinde istihdam edilebilmeleri pek ala mümkün.

İşçiler toplandılar ve her iki itiraza da itiraz ettiler: “DİRENİŞE DEVAM!” kararı aldılar.

Gece 01,30’da sloganlar eşliğinde direnişe devam kararı ve mücadele kararlılığı vurgulandı: “Direne Direne Kazanacağız!”

Alkışlarla direniş alanındaki hareketlilik arttı. Ardından da TEKEL Direniş ile ilgili belgesel filmin izlenmesine geçildi.

Müzakere talepleri mücadeleye destek verenleri bilgilendirmek amacıyla bildiri olarak dağıtıldı

Bugün, 7.4.2013 Pazar günü sabahı itibariyle müzakere görüşmelerine yeniden başlanılacak. Üniversite yönetimine “direnişe devan” kararı açıklanarak taleplerde ısrar edilecek.

Koç Üniversitesi taşeron işçilerinin direnişi sürüyor. Dün Çapa Taşeron İşçileri ziyaret ederek desteklerini sunmuş ve “mücadeleniz mücadelemizdir” diyerek getirdikleri pankartı Üniversitenin kapısına asmıştı: ““Taşeron Çalışma Sistemi Düzeltilemez Ortadan Kaldırılmalıdır – Çapa Taşeron İşçileri

Bugün dayanışma için gelecek sınıf dostları arasında Halkların Demokratik Kongresi’nin olacağı açıklandı. Saat 14’de geleceği açıklanan HDK, “Yaşasın İşçilerin Birliği Halkların Kardeşliği” diyecek.

Koç Üniversitesi taşeron işçilerinin direnişi tüm kararlılığıyla sürüyor ve sınıf dostlarını dayanışmaya bekliyor

.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Koç Üniversitesi İşçileri /