KÜ Rektörlüğü, dün gece “tamam” dediği protokolü, bu akşam reddetti

Sol Defter- Haber - 8 Nisan 2013 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

KÜ Rektörlüğü ile yapılan görüşmeler, çeşitli müzakere aşamalarından geçerek dün gece 00.30’da, üzerinde anlaşmaya varılarak son halini almıştı.

İşçilerin alacakları da dahil yapılan görüşmelerin olumlu sona ermesi üzerine, kamuoyuna “kazandık” mesajları dahi verildi.

Bugün saat 17.00’ye kadar eski ve yeni taşeron firmaların baskısı, Rektörlüğün “tamam” dediği protokolün Koç Üniversitesine ve genel olarak taşeron sistemine getireceği yükler; daha açık ifadesiyle “kötü örnek” olma ihtimali üzerine, Rektörlük “bizim böyle bir protokol imzalamaya yetkimiz yokmuş” diye açıklayarak yeni bir sözleşme teklifi getirdi.

İmzaların atılması beklenirken, KÜ Sekreteri Murat Halimoğlu, 19 maddelik anlaşmadan vazgeçip 8 maddelik yeni bir anlaşma teklifi sundu. Yeni teklifte, işçilerin geri alınması bulunmuyor. KÜ Rektörlüğünün teklifinde Taşeron İzleme Kurulu’nun kurulması ve görevleri yer alıyor. Üniversite etkinliklerinde personel ve öğrencilerin haklarından yararlanılması, işçilerin dinlenmesi için yer ayarlanması, yeni giysiler, pano tahsis edilmesi, iş yükünün azaltılması vb. yeni teklifte de var.

Böylesine bir geri dönüş şüphesiz  moral bozucu.  Ancak bir deneyim de. Sermayeye güvenilmemesi gerektiğini ve erken zafer ilanlarının sakıncalarını gösteriyor.

Yeniden mücadeleyi körüklemek ve ileriye taşımak için yapılacak tüm çabalar artık daha değerli.

Mücadeleyi direnişi işçiler temelinde yeniden inşa etmenin gerekliliği vurgulayalım. İşçilerin düzeyine uygun bir mücadeleden başlayıp süreci ileriye taşımanın yolları bulunmak zorunda.

Aksi halde yeni taşeron firmaya eski işçilerden başvuranların sayısında giderek daha fazla artış olabilir ve işçilerin içinde yer almadığı bir direnişe dönüşebilir.

Üniversiteni bu geri dönüşü öğrencilerin bir haftalık tatilde olmasına denk getirilmesi de tesadüf değil.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: KÜ Taşeron İşçileri /