Mersin Limanı’nda Direniş Sona Erdi, Mücadele Sürüyor!

Sol Defter- Haber - 8 Nisan 2013 - İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Mersin Limanı’nda Direniş Sona Erdi, Mücadele Sürüyor!

1 Martta işten atılan 34 liman işçisi direnişe geçmiş ve limanda eylemler yapılmaya başlanmıştı. İşçilerin işten atılması ve limana taşeron işçi sokulmaya başlanması üzerine limanda çalışan 1600 işçi, duruma tepki gösterdi. İşçiler, 3 Nisandan bu yana üretimden gelen güçlerini kullanarak limanda iş durdurma eylemi yapıyorlardı. İş bırakan ve vinçlere çıkan işçiler, MIP ile yapılan anlaşma sonucunda; Liman-İş, TÜMTİS, Yol-İş ve Petrol-İş yöneticilerinin limana girmesiyle vinçlerden inmeye başladılar. 53 saatlik iş durdurma eylemi sona erdi. Vinçten inen arkadaşlarını coşkulu sloganlarla karşılayan dışarıdaki işçiler, büyük bir coşkuyu yaşadılar. “Bu Liman Sizinle Gurur Duyuyor!” sloganları eşliğinde vinçten inen işçilerin eşleri ve çocukları sevinç gözyaşlarına boğuldu.

Gözyaşları içindeki bir işçi eşi şöyle konuştu: “Hiçbir şekilde görüşemiyorduk. Telefonlarının şarjları bitti. Telefonlarını şarj etmesinler diye vinçlerin elektriğini kestiler. Yiyecek-içecek hiçbir şekilde verilmedi. Çocuklar burada, babalarını sorup duruyorlardı, ağlıyorlardı.”

Çocuklar, anneler, babalar, işçi eşleri ve tüm liman işçileri arkadaşlarını büyük bir gururla kol kola girerek, sloganlarla karşıladılar. İşçiler servislere bindirilerek limandan çıkarıldı. Hastaneye götürüldükten sonra, ifadeleri alındı.

MIP yönetimi ile Liman-İş Sendikası arasında yapılan görüşmeler şöyle sonuç verdi:

  • 4 atölye işçisi 5 Nisanda 00.00-08.00’de vardiyaya gidecek.
  • Uğur-san’dan atılan 8 işçi 8 Nisanda işbaşı yapacak.
  • İşçiler ile sendika için tutulan tutanaklar ve açılan davalar geri çekilecek.
  • Vince çıkan işçilere 2 gün ücretli izin verilecek.
  • 6 Nisanda TİS görüşmesi yapılacak.
  • 18 işçi, oluşturulan havuz ile 2 ay içerisinde iş başı yapacak. 2 aylık süre içinde maaşları ve sigortaları yatırılacak.
  • 4 işçinin ise işbaşı tarihi daha sonraki bir değerlendirme ile belirlenecek.

Limandaki direniş çadırını kaldıran işçiler, “Kavga bitmedi daha yeni başlıyor. İlk kez bu direnişte 1600 işçi bir araya geldi. İlk kez bu kadar uzun saat liman durdu. Burada pek çok işçi mücadele etmeyi öğrendi. Bütün arkadaşlarımız işe alınana kadar liman içerisinde kavga devam edecek” diye haykırdılar. (uid-der)

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Mersin Limanı /