KÜ Müzakere Komitesinden Açıklama (08.04.2013)

Sol Defter- Haber - 9 Nisan 2013 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail
Müzakere Komitesinden:
“Koç Üniversitesi yönetimi, bugün 15:00 itibariyle dün gece ilke olarak üzerinde anlaşma sağlanan taahhütnameyi hala imzalamamıştır. Taahhütname, 2 Nisanda işten çıkartılan ISS işçilerinin üniversitenin yeni sözleşme imzaladığı iki taşeron firmasında işe alınmalarını, çalışma koşullarını ve okuldaki bazı sosyal haklarını düzenliyor.
Üniversite yönetimi ile direnişteki işçiler arasındaki görüşmeleri sürdüren Müzakere Komitesi olarak şunları açıklamayı gerekli görüyoruz.
Ekteki taahhütnamenin Koç Üniversitesi tarafından imzalanarak yürürlüğe gireceği, üniversitenin iki taşeron firması olan Mavi Yaka ve Eurorest Services ile ek protokoller imzalayarak bu taahhütnameye işlerlik kazandıracağı müzakere sürecinde karşılıklı anlayış sağlanan bir husustu. Buna karşın, dün gece taahhütname üzerinde ilke anlaşmasına varılmasına rağmen, okulun hukuk danışmanlarının son andaki tavsiyesiyle, bu taahhütnamenin taşeron firmalara da imzalatılmasının gerektiği söylendi. İki ayrı taşeron firmasının 19 maddeden oluşan bir taahhütnameyi, üstelik pek çok maddesi kendilerini ilgilendirmeyen bir taahhütnameyi imzalamasının günler alacağı aşikardır.
Bu belirsizlik karşısında, Müzakere Komitesi olarak, bugün 17:00 itibariyle direnişe geçmeye karar vermiş bulunuyoruz. Şu anda direnişin sürdüğü kampüs kapısına giderek, şiddetli yağmura karşın orada bekleyen işçi, öğrenci ve öğretim üyesi arkadaşlarımızla durumu değerlendireceğiz.
Bu arada, okul önündeki jandarma varlığının arttığını gözlemliyoruz. Okul yönetiminin, yeni taşeron işçileri peyder pey içeriye sokacağı duyumları geliyor ve bundan endişe duyuyoruz. Bu durum, müzakereleri başlatmak için ortaya koyduğumuz , yeni firmaların işçilerinin okula sokulması ısrar ve tehdidinden vazgeçilmesi şeklindeki ön koşulumuzun açık ihlalidir.
İşçilerin 7. gününe giren mücadelesini destekleyen ve sorunun onurlu bir şekilde çözümü için okul idaresiyle yapılan müzakere sürecini destekleyen herkesi, Rumeli Feneri Kampüsü kapısındaki direniş alanına davet ediyoruz.
Öğretim üyesi temsilcileri: Şükrü Ekin Kocabaş, Erdem Yörük, Murat Yüksel, Hatice Deniz Yükseker
İşçi temsilcileri: Melahat Erdem, Sündüz Aslan, Gönül Özcan
Öğrenci temsilcileri: Atılberk Çelebi, Büşra Ferligül, Mecit Sidar”
Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: KÜ Taşeron İşçileri /