Hava-İş yönetimi işverene ikinci defa süre verdi: Bakanı göreve çağırdı!

Sol Defter- Haber - 10 Nisan 2013 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Hava-İş Sendikası ikinci defa THY yönetimine süre verdi. Bu kez süre 1 ay. Daha önce bir hafta süre vermiş ve olumsuz yanıt almıştı.

Hava-İş Sendikayı Yönetim Kurulu yasal süreç gereği grev kararı aldı ve işyerlerine astı. Grev kararının uygulanmasıyla ilgili ise, bir tarih belirtmedi. Yasa gereği 6 gün önce greve çıkılacak tarihin açıklanması gerekiyor.

Sendika 1 ay daha işverene süre verirken, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek “THY yalnız değildir” diye açıklama yapmış ve Bakanlar Kurulu’nun devreye gireceği sinyalini vermişti.

Grev kararını ilan edilmesi için yasal 60 günlük süre var, bunun ilk 10 günü geçti, 1 ay ek süre verildi. Bu son sürenin ardından, 23 Mayıs son tarih. Grev tarihi açıklanmak için sendikanın 1 aydan sonra da zamanı var.

Ancak ne işçiler arasında ne de Hava-İş yönetiminde “grev”e çıkacak bir hava var. Nitekim, bugün işyerlerine grev kararını Atilay Ayçin ile birlikte sadece bir yönetim kurulu üyesi ön planda görüldü. Diğer yönetim kurulu üyeleri öne çıkmadı. Ya da gelmedi. Genel Müdürlük olsun, Uçuş İşletme’de olsun küçük bir grup işçiyle asılan grev kararı bir heyecan yaratmadı.

Ancak sol basında ve kimi medya organlarında “Hava-İş 10 Nisan’da greve çıkıyor” muş gibi haberler yayınlandı.  Bu doğru değil. Söz konusu olan tarihi belli olmayan ve yasal sürecin gereği olan bir grev kararıdır. Üstelik, ortada görülebilir ve işçilere aktarılan bir greve hazırlık da yoktur.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Hava-İş /