HEY Tekstil işçilerinin direniş çadırına polis müdahalesi

Sol Defter- Haber - 11 Nisan 2013 - İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

HEY Tekstil işçilerinin Direniş Çadırı, 426’ıncı gününde, bugün saat 16.00 sularında çok sayıda zabıta ve emniyetin tüm birimlerinden polislerle çadıra gelerek “şikayet var, çadırı kaldırın” dediler.

İşçiler ellerinde bulunan Bağcılar Kaymakamlığına ve Belediyesine ait izinleri göstermelerine rağmen, polislerin ve zabıtanın ısrarı sürdü.

Valiliğin bu yöndeki  kararını görmek istenince, aynı açıklıkla davranmadılar.

Çadırı kaldırmak istemediklerini açıklayan işçiler, işverenin ofisinin bu binada olduğunu ve alacaklarını takip etmek için bu çadıra ihtiyaçları olduğunu belirtmelerine rağmen, polislerin çadıra zarar verecek biçimde sökmeye çalıştıkları görüldü.

Direniş Çadırının yırtılmasını ve tahrip olmasını istemeyen işçiler, kendi iradeleriyle çadırlarını söktüler.

Daha önce şikayetçi olan HEY Tekstil patronuydu, bu kez şikayetçi olan HEY Tekstil’in kiracısı olan firmalar. İddiaya göre bu firmalar ve firma çalışanları kapıdaki çadırdan rahatsız oluyorlarmış!

Direnişçi işçiler bu iddialara inanmadılar ama akşam paydosunda işçilere de sormaya karar verdiler. Kiracı firmaların işçi servislerinin fabrika bahçesinden çıkışı sırasında yolu kapatıp işçilere “bizden rahatsız mısınız?” diye sordular ve işçilerin bir şikayetinin olmadığını öğrendiler.

Bütün bu konuları kamuoyuyla paylaşmak üzere yarın (Cuma günü) saat 13.00’de Galatasaray Meydanında bir basın açıklaması yapacaklar.  Bu açıklamaya Koç Üniversitesi taşeron işçilerini, işten çıkartılan THY işçilerini de çağırdılar. Emek dünyasına acil dayanışma çağrısında bulundular.

Yarın sabah Kaymakamlığa ve Belediye tekrar gidilerek izinlerin yenilenmesi için başvuruda bulunulacak.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: HEY Tekstil İşçileri /