Koç Üniversitesi Taşeron İşçileri İşbaşı Yaptılar

N. Cemal - 13 Nisan 2013 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Koç Üniversitesi Taşeron İşçileri İşbaşı Yaptılar

İşten atılan Koç Üniversitesi taşeron işçileri 12.4.2013 Cuma günü itibariyle işbaşı yaptılar ve işlerine fiilen geri dönmüş oldular.

Yeni ihale ve taşeron firmanın değişimi gerekçesiyle işten atılan Koç Üniversitesi taşeron işçileri 2 Nisan 2013 günü okul servislerini durdurarak yürüyüşe geçmişler ve bir direniş başlatmışlardı. Taşeron işçilerinin direnişine üniversitenin hocaları ve öğrenciler destek vermişler ve birlikte direniş komiteleri oluşturulmuşlardı.  

Fiilen altıncı gününü dolduran üniversite önündeki direniş sırasında Rektörlükle müzakereler yapılmış. İşten atılan taşeron işçilerinin işe iadesi de dâhil olmak üzere önemli kazanımlar elde edilmişti. İmzalanan protokolle ilgili olarak işçiler tarafından yapılan açıklamada ise, “Yirmi iki talebimizden on sekizini söke söke aldık…” açıklaması gelmişti.

12.4.2013 Cuma günü itibariyle işbaşı yapan işçiler işlerinin başındalar. “Amerikan sistemine göre” çalıştığı belirtilen Koç Üniversitesinde şu anda 1 haftalık bahar tatili var ve okul 15.4.2013 Pazartesi günü öğretime başlıyor. Pazartesi günü okula dönecek öğrencilerin işbaşı yapan işçilere yönelik bir etkinlik planladıkları açıklandı:

16.4.2013 Salı günü, işbaşı yapan ve direnişlerini kazanımla sonuçlandıran işçiler için Üniversite içinde bir etkinlik düzenleneceği açıklanmıştır.

Direnişçi işçilerin açıklamasıyla ifade etmek gerekirse;

Direnişimiz bizim açımızdan büyük bir uyanış oldu.

Bugüne kadar bizleri haksızlığa karşı başkaldırmaktan alıkoyan tüm korkularımızın temelsiz olduğunu gördük ve uyandık.

Bireysel kaygılarımıza göre değil, ortak çıkarlarımıza uygun şekilde hareket ettiğimizde kazandığımızı gördük ve uyandık.

Rekabetin zararını, dayanışmanın önemini gördük ve uyandık.

Kendi gücümüzü gördük ve uyandık.

Bundan sonra kimse bizi uyutamaz.

Direnişimiz sadece bir uyanış değil aynı zamanda bir örnek oldu.

Bir direnişin öğrenci, akademisyen ve işçilerden oluşan bir komiteyle nasıl sürdürüleceğini gösterdik. Örnek olduk.

Direnişi kırmaya gelenlerin nasıl ikna edileceğini gösterdik. Örnek olduk.

Bizim bir sendikamız yoktu ama çoğu sendikadan daha kararlı ve mücadeleciydik. Kazandığımız haklar da bu yüzden daha fazla oldu. Mücadelemiz tüm sendikalara ve sendikasız işçilere örnek olacak.

Koç direnişi ve kazanımları önümüzdeki mücadelelerde bütün işçilere örnek olacaktır.

N.Cemal – İşçilerin Sesi / 12.4.2013

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Koç Üniversitesi Taşeron İşçileri /