“Saldırılar Üniversiteye Yönelik”

Sol Defter- Haber - 16 Nisan 2013 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

“Saldırılar Üniversiteye Yönelik”

İÜ öğrencileri bugün yaşananların “anlaşamayan karşıt görüşlü öğrencilerin çıkarttığı olaylar” olarak değil “üniversiteye yönelik faşist-gerici saldırılar” olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

İstanbul – BİA Haber Merkezi

İstanbul Üniversitesi öğrencileri bugün Edebiyat Fakültesi’nde yaşanan ve 56 öğrencinin gözaltına alındığı olaylarla ilgili Beyazıt Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.

Öğretim elemanlarının ve Eğitim-Sen üyelerinin de katıldığı açıklamada üniversitelerde artan “faşist-gerici saldırılar” kınandı, gözaltındaki öğrencilerin serbest bırakılması istendi.

Konuşmalar ve basın açıklaması ardından çok sayıda öğrenci Beyazıt Meydanı’ndan Sirkeci Garı’na dek yürüdü. “Beyazıt isyandır, Dicle’ye selamdır”, “Polis defol, üniversiteler bizimdir”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz” sloganlarıyla yapılan yürüyüş sonunda öğrenciler  dağıldı.

Çokaman: Sınavdan çıkanlar bile gözaltında

Beyazıt kampüsü önünde konuşan Edebiyat Fakültesi öğrencisi Osman Çokamanyaşananların münferit olaylar olmadığını, geçen haftadan beri planlananların son aşaması olduğunu söyledi. Çokaman bugün Edebiyat Fakültesi’de yaşananları şöyle anlattı:

“Sabah saatlerinde gericiler okulda toplanmaya, slogan atmaya başladı. Bir arkadaşımıza pusu atınca biz müdahale ettik. Daha sonra polis öğrenci avına çıktı. Fakülte içine attığı gaz bombalarından herkes etkilendi. Olaylarla ilgisi olmayan, sınavdan çıkan öğrencileri de gözaltına aldı.”

“Geriye az sayıda kişi kaldık. Dışarıda bize pusu atmaya çalışanlara karşı kendi önlememizi alarak çıktık. Polis ve gericilere karşı üniversiteyi savunmaya devam edeceğiz.”

Temelli: Saldırıları 12 Eylül faşizminden biliyoruz

İÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim elemanı Yar. Doç. Dr. Sezai Temelli üniversitelerdeki saldırılara karşı olduklarını belirtti:

“Bu saldırıları YÖK’ten, 12 Eylül faşizminden beri biliyoruz. Bu saldırılar özgür, bilimsel, özerk üniversiteye, demokrasiye, insan haklarına yöneliktir. Direnmeye devam edeceğiz.”

Eğitim-Sen İstanbul 1 No’lu şube başkanı Barış Uluocak ise “Dicle’den beri yüreğimiz ağzımızda, üniversite öğrencilerinin devrimci gençlerin başına getirilmeye çalışanları izliyoruz” derken öğrencilerin yanında olduklarını belirtti.

“Saldırılar münferit olaylar değil”

İstanbul Üniversitesi öğrencileri adına yapılan açıklamayı ise İktisat Fakültesi öğrencisi okuyan Kübra Bıçak okudu. Açıklamada saldırılar kınandı, gözaltına alınanların serbest bırakılması istendi.

“Dicle Üniversitesi’nde başlayarak birçok üniversiteye yayılan, yaklaşık bir haftadır İÜ’de süren gerici-faşist saldırılar bugün de devam etti” diyen Bıçak şöyle devam etti:

“Dicle Üniversitesi’nde yapılan saldırıyı teşhir eden afişe Perşembe günü ‘Yaşasın Şeriat’ sloganlarıyla saldıran ve kendilerine Müslüman Gençlik diyen güruh Cuma günü İBDA-C ile birleşerek üniversiteye saldırdı.

“Dün üniversiteye sis bombası, bıçak ve satırla girmeye çalışan Hizbul-Kontracılar bugün Edebiyat Fakültesi’ne saldırdı. Polisin göz yumduğu saldırıda dört öğrenci yaralanırken, Hizbul-Kontracılar’ın okuldan çıkmasının ardından polis uzun süre üniversite öğrencilerine saldırdı ve 56 öğrenciyi gözaltına aldı.

“Bu saldırılar AKP eliyle palazlanan gerici-faşist güruhların üniversiteye hakim olma çabasının ürünüdür. Ortada ne münferit bir olay vardır ne de anlaşamayan karşı görüşlü öğrenciler. Ortada üniversiteye, üniversite öğrencilerine ve üniversitenin aydınlık birikimine gerici-faşist bir saldırı vardır.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Hizbullah / İbda-C / İÜ /