Nakliyat-İş örgütlenme uzmanına hapis cezası

Sol Defter- Haber - 18 Nisan 2013 - İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Nakliyat-İş sendikasından yapılan basın açıklaması şöyle:

SENDİKAMIZ ÖRGÜTLENME DAİRE BAŞKANI ERDAL KOPAL’A SENDİKAL MÜCADELEDEN-DAYANIŞMADAN DOLAYI GEBZE 5. ASLİYE CEZA MAHKEMESİNİN, KAMU GÖREVLİLERİNE (POLİSE) KARŞI HAKARET, DİRENME, GÖREVİNİ YAPTIRMAMAKTAN VERİLEN HAPİS CEZASINI PROTESTO EDİYORUZ.

2010 yılında Konfederasyonumuz üyesi Birleşik Metal-İş Sendikası, Gebze’de bulunan MUTAŞ işyerinde örgütlenmiş ve toplu iş sözleşmesi için yetki almıştır. İşveren işçi-sendika düşmanlığı yaparak işçileri işten çıkarmıştır. Birleşik Metal-İş üyesi işçiler direnişe başlamış ve vinçlere çıkarak işgal eylemi yapmışlardır.

Sendikamız Gebze Şubesi, işyerinin örgütlenmesinden, direnişe, işgal eylemine kadar Birleşik Metal-İş sendikası ile işçilerle dayanışma içerisinde olmuştur.

İşçilerin, Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Necmettin Aydın’la vinçlere çıkarak yapmış olduğu işgal eylemi sırasında dayanışma amacıyla orada bulunan DİSK, Nakliyat-İş ve Birleşik Metal-İş yöneticilerine, işçilere Gebze Emniyet Müdür Yardımcısı Süleyman Kaçmaz’ın talimatı ile biber gazı-coplu saldırısı olmuştur. Bu sırada sendikamız Örgütlenme Daire Başkanı Erdal Kopal ona yakın polisin saldırısı ile yaka-paça gözaltına alınmış, biber gazı, cebir, şiddetle darp edilmiştir. Kitlenin tepkisi sonucu belirli bir süre sonra serbest bırakılmıştır.

Başta o dönem Gebze Emniyet Müdür Yardımcısı olan şu an Darıca Emniyet Müdürü olan Süleyman Kaçmaz’ın şikâyeti üzerine Gebze 5. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından Erdal Kopal hakkında Güvenlik Görevlilerine (polise) hakaret, direnmek, görev yaptırmamaktan dava açılmıştır.

Erdal Kopal’ın şikâyetine ise hastaneden darp edildiğine ilişkin rapor almasına karşın Gebze Cumhuriyet Savcılığı takipsizlik kararı vermiştir.

Yapılan yargılama sonucu Gebze 5. Asliye Ceza Mahkemesi, MUTAŞ İşvereni ve Gebze Emniyet Müdürü’nün (şuan Darıca Emniyet Müdürü) istemleri, beklentileri ve yönlendirmeleri doğrultusunda karar vermiştir.

Sendikamız Örgütlenme Daire Başkanı Erdal Kopal’a Gebze 5. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 17 Nisan 2013 tarihinde yapılan duruşma sonucunda Kamu Görevlilerine karşı görevinden dolayı hakaret suçundan sonuç olarak 1 yıl 15 gün hapis cezası, verilen bu cezanın ertelenmesi ve TCK 51/3’e göre 2 yıl denetim süresi belirlenmiştirPolis memuruna karşı görevi yaptırmamak için direnme suçundan da5 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına bununda para cezasına çevrilmesine karar verilmiştir.

Gebze 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nin vermiş olduğu ceza kararları mücadeleci işçi sınıfı sendikacılığına, sınıf dayanışmasına verilen haksız, adaletsiz, işçi-sendika düşmanı bir karadır.

Sendikamıza, yöneticilerimize, temsilci ve üyelerimize yönelik baskılar, gözaltılar, tutuklamalar, hapis cezaları, cezaevleri bizleri, sendikamızı yıldıramaz.

Sendikamız DİSK’in, devrimci sendikal mücadelesinin ilkeleri, gelenekleri ile mücadelesine devam edecektir. 18.04.2013

NAKLİYAT-İŞ SENDİKASI GENEL YÖNETİM KURULU

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Nakliyat-İş / sendikacıya hapis /