ihade

İHD: “Siyah Giy, mumunu karanfilini al Taksim’e gel”

Sol Defter- Haber - 26 Haziran 2013 - #direngeziparkı / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, 26 Haziran Dünya İşkence Görenlerle Dayanışma Günü’nde Gezi direnişinde ölenlerin ve yaralananlar için etkinlik düzenleyecek.

İHD’nin çağrısında, “Siyah giy, mumunu, karanfilini al ve gel” sözleri yer alıyor.
Basın açıklaması, bu akşam saat 18:00’de Taksim tramvay durağında yapılacak.
İHD İstanbul Şubesi, çağrısında, “Taksim Gezi parkı süreci ile başlayan işkence, kötü muamele, aşırı güç kullanımı, plastik mermi, gaz bombası ve TOMA saldırıları nedeniyle binlerce kişi yaralandı, yaşamını yitirenler oldu” dedi.
Dört ölü, 7 bin 822 yaralı

Türk Tabipleri Birliği, Gezi direnişinde 13 ilde yapılan eylemlerde dört kişinin hayatını kaybettiğini, toplam 7 bin 822 kişinin yaralandığını açıklamıştı:
“Kamu hastanelerine, özel hastane ve tıp merkezlerine ve çatışmaların yaşandığı alanlarda kurulan revirlere toplam 7 bin 822 kişi yaralı olarak başvurdu. Dört kişi hayatını kaybetti: Mehmet Ayvalıtaş (İstanbul), Abdullah Cömert (Antakya), Mustafa Sarı (polis memuru, Adana), Ethem Sarısülük (Ankara)”
Toplam 59 kişi ağır yaralı. İstanbul’da dört, Ankara’da bir, Eskişehir’de bir kişi olmak üzere altı ağır yaralının hayati tehlikesi var. 100 kişi kafa travmasına uğradı, 11 kişi gözünü kaybetti, bir kişinin dalağı alındı.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Gezi Parkı Direnişi / İHD /