askk

Senato’da 10 Saat Konuşarak Kürtaj Yasağını Engelledi

Sol Defter- Haber - 26 Haziran 2013 - Dünya

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

ABD’de Texas Senatosu’nda aralıksız 13 saat konuşma kararı alan Senatör ve katılımcıların tepkisi, kürtaj hakkını sınırlayan tasarının yasalaşmasını engelledi.
ABD’de Cumhuriyetçilerin sunduğu Texas Eyaletinde kürtaja ulaşım hakkına kısıtlama getiren yasa tasarısının kabulü, Senatör Wendy Davis’in Salı gecesi yasalaşma öncesi yapılan son özel oturumda senatoyu tıkamak için gerçekleştirdiği 10 saatten fazla süren aralıksız konuşmasıyla engellendi.
Kürtaja ulaşım hakkını kısıtlayan, 20 haftadan büyük gebeliklerin kürtajını yasaklayan ve kürtaj kliniklerini düzenleyen SB 5 olarak bilinen yasa tasarısı Cuma günü gece 03.45’te Senato’da vatandaşların aktif karşı çıkışlarına rağmen geçirilmişti. Bunun üzerine Senatör Davis sadece soru sorulurken susma hakkı olan ve kürsüyü hiçbir nedenle terk etmemesi gereken 13 saatlik bir konuşmayla, yasa için yapılan son özel oturumda karar alınmasını engellemeye çalışacağını açıklamıştı. Davis’in 13 saat boyunca konuşmasını ayakta sürdürebilmek için Senato’ya spor ayakkabılarıyla gelmesi dikkat çekti.
askkEğer yasalaştırılsaydı, karar 26 milyon insanın yaşadığı Texas Eyaletindeki neredeyse tüm kürtaj kliniklerinin kapanmasına neden olacaktı.
Konuşmanın dokuzuncu saatinde ABD Başkanı Obama, twitter’dan “Bu gece Austin’de çok önemli bir şey oluyor” diyerek Davis’in eyleminin canlı yayın linkini verdi.
Sıkça sorulan sorularla Davis’in dinlenmesi sağlanılan özel oturumda, konuşması kesilmesi kanunen yasak olmasına rağmen tasarının mühletinin dolmasına iki saat kala Davis kürsüden indirildi. Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Senato, Davis’in kuralları ihlal ettiğini öne sürerek durdurduktan sonra oylamaya başladı.

Binlerce kadın, Davis’e destek olmak için Senato binasına geldi.
Cumhuriyetçiler oylamanın süre dahilinde bitirildiğini belirtseler de, Vali Vekili David Dewhurst Senato üyeleriyle yaptığı görüşme sonrasında bazı oyların 30 günlük özel oturum süresi dolduktan, yani gece yarısından sonra geldiğini söyledi.
“Bugün demokrasi hareket halindeydi. Kürsüden konuştuklarımız aslında sizlerin sözleridir ” diyen Davis’in bu eylemi, tasarıya karşı çıkan izleyiciler tarafından dakikalarca alkışlandı. (GD/ÇT)
* Bu haberi Huffington Post, NY Times ve Dailymail web sitelerinden derledik.
KAYNAK: BİANET

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Kürtaj hakkı /