esa

Ethem Sarısülük’ün Bir Tanığı Tutuklandı, Diğeri Gözaltında

Sol Defter- Haber - 27 Haziran 2013 - Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Polisin Ethem Sarısülük’ü vurma anıyla ilgili tanıklık eden Mehmet Can Tayşan gözaltına alındı. Olayla ilgili mahkemede tanıklık için çağrılacak olan Şahin İmga da tutuklandı.

Ayça SÖYLEMEZ
ayca@bianet.org

esa

Ankara’daki direnişçi Ethem Sarısülük’ü vuran polis Ahmet Şahbaz’ın Ankara 13. Sulh Ceza Mahkemesi’nce tutuksuz yargılanması kararına itiraz edilecek.

Avukat Kazım Bayraktar, Sarısülük’ün vurulma anında olay yerinde olan ve bilirkişinin keşif raporunda tanıklığı bulunan Mehmet Can Tayşan’ın gözaltına alındığını açıkladı.

Tayşan, Ankara İl Jandarma Komutanlığı, Olay Yeri İnceleme TİM Komutanlığı Bilirkişi Raporu’na göre olayı şöyle anlatmıştı:

“Kızılay Güvenpark’ın metro çıkışının önündeydim. Polis, iki metre ötemdeki 7-8 kişilik gruba sürekli gaz bombası atıyordu. Polislerden biri bir anda elindeki kalkanı yere bıraktı, polislerin arasından çıkıp göstericilere doğru geldi.”

“Yerde yatan bir eylemci vardı, ona tekme attı. Gösterici grubu polisin üzerine yürüyünce belindeki silahı çekti ve hemen silah göstericilere dönükken ateşledi. Daha sonra silahın namlusunu havaya kaldırdı, birkaç el havaya ateş etti. Arkasını dönüp silahı halen göstericilere dönükken bir el daha ateş etti ve diğer polislerin yanına koştu. Başka ateş eden olmadı.”

“Ethem, ilk ateş açıldığından yaklaşık 10 saniye sonra yere düştü. Başından yaralanmıştı, kan akıyordu.”

Mahkemenin karar gerekçesinde bu rapor da Tayşan’ın tanıklığı da dikkate alınmadı.

Tayşan, Ankara’da dün sabah yapılan operasyonlarda gözaltına alındı, saat 14:00 civarında savcılığa ifade vermek üzere adliyeye götürüldü.

Avukat Kazım Bayraktar, Ethem Sarısülük soruşturmasında tanık olarak çağıracakları Şahinİmga’nın da 21 Haziran’da tutuklandığını açıkladı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmada balistik incelemesi de tamamlandı. Rapora göre, Sarısülük’ün ölümüne neden olan ve otopside başından çıkarılan mermi, polis Ahmet Şahbaz’a ait.

Ethem Sarısülük kimdir?

Temmuz 1986’da Çorum’da doğan Sarısülük, yoksul bir ailenin beş çocuğundan dördüncüsüydü. Abidinpaşa Endüstri Meslek Lisesi’ndeki eğitimini yarım bırakmak zorunda kaldı.

Hamallıktan kaynakçılığa kadar birçok işte çalıştı. En son OSTİM Organize Sanayi’de çalışıyordu.

1 Haziran’da vurulan Sarısülük 14 gün sonra öldü, memleketi Çorum’da son yolculuğuna uğurlandı. (AS)

 

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Mayıs-Haziran Günleri /