kaforo

Kadıköy Forum’dan kimi notlar

Sol Defter- Haber - 27 Haziran 2013 - #direngeziparkı / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

kaforoKadıköy Forumu devam ediyor. Ethem Sarısülük’ü öldüren poolisin salınmasının ardından gerçekleşen protestolar hareketteki öfkeyi arttırırken öte yandan da Kadıköy Forum kendi içindeki iç örgütlenme problemlerinden yavaş yavaş sıyrılıyor. Elde ettiğimizi söyleyebileceğimiz kimi notlar şöyle:

Artık teknik işleri farklı isimler üstleniyor, böylece ‘teknik işleri üstlenenler’ ile ‘foruma katılanlar’ arasında bir alt üst ilişkisi oluşmuyor. Sürekli kurulan atölyelerin faaliyete başlanması hızlandırıldı. Yerel seçim için çalışalım fikri de ağır basan fikirler arasında. Ama nasıl bir konsensus yaratılacağı konusunda kimse net değil. Bazen biraz radikal öneriler gelebiliyor kitle bunlara olgunlukla karşılık veriyor.

Önemli argümanlardan biri de yerelde hangi partiden olursa olsun belediyelere baskı uygulanmasıydı. Bu gerçekten kısa vadede sonuç alma konusunda elimizi rahatlatacak bir durum denebilir. Bir başka nokta ise çeşitlilik. Ergenekon Davası sürecinde yatıp çıkmışlardan Kürt siyasal hareketinden gençlere birçok isim söz alıyor. İlginç bir biçimde birçok liberal grubun beklediğinin aksine Ergenekon’un eski sanığına nazaran Kürt gencinin daha çok alkış alması, devletli ilişkilerden kopuş anlamında okunursa güzel olacaktır.

Devam edecek olursak; elbette forumlarda ‘absürd’ istekler vardı; ama somut önerilerin dile getirilmesini isteyen, ayağı daha çok yere basan, örneğin birçok forumda da arada gözden kaçan ‘Gezi parkını konuşma’ talebi başta olmak üzere önemli talepler de vardı.

Forumda ötekileştirmeme üstüne ortaya sunulan yaratıcı fikirler güzeldi. Özellikle anaakım medyaya yönelik boykotun büyümesine dair umutlar gün geçtikçe artıyor diyebiliriz. Şimdilik sanırım Yoğurtçu’da her şey yolunda görünüyor ama bir şeyleri gerçekten değiştirmek istiyorsak insanların daha fazla inisiyatif almasını sağlamalıyız. Örgütlü kesimin eski dilinin bu kitleye hitap etmekte zorluk çektiği ortada; ancak bu grupların tecrübeleri de birçok sorunun aşılması konusunda forumlarda büyük şans sağladı.

İşte bu noktada daha fazla inisiyatif almak hepimize düşüyor. Moderasyondan teknik meselelere, konuşmalardan atölyeyelere kadar pasif olduğumuz her anda geriye düştüğümüz ortada.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Mayıs-Haziran Günleri /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.