lijjj

Lice’de halka ateş açıldı: 2 ölü

Sol Defter- Haber - 28 Haziran 2013 - Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

ANF – Amed’in Lice (Licê) ilçesine bağlı Hêzan ‘Kayacık karakoluna ek binalar yapılmasını protesto etmek isteyen halkın üzerine askerler tarafından ateş açıldı. Saldırıda iki kişi hayatını kaybettiği belirtilirken, en az 5 kişi yaralandı.

Amed’in Lice ilçesine bağlı Hêzan ‘Kayacık’ karakoluna yeni ek binalar yapılmasını protesto etmek isteyen halk bugün karakola yürüdü. Karakolun yakınındaki işçilerin kaldığı 3 çadırı ateşe veren halk daha sonra karakola yöneldi.

Halkın bölgeden ayrılmaması üzerine askerlerin açtığı ateş sonucunda ilk belirlemelere göre en az 6 kişi yaralandı.  Yaralanananlar ilk tedavileri Lice Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Saldırıda yaralanan Medeni Yıldırım’ın hayatını kaybettiği ve cenazesinin morga kaldırıldığı iddia edildi.  Yaralan kişilerden dört tanesinin isimleri ise şöyle: Salih Bedirhan, Ramazan Çakır, Veysi Özmen  ve 16 yaşındaki Ronida Pervane. Yaralı sayısının artmasından endişe ediliyor.

Askerlerin açtığı ateşe rağmen bölgeden ayrılmayan halk askerlere taşlarla yeniden karşılık verdi. Olayların büyümesi ardından, İl Jandarma Alay Komutanlığı ile Lice Alay Komutanlığı’ndan bölgeye zırhlı araç ve asker takviyesi yapılırken, bölgeye özel harekat timlerinin de gönderildiği bildirildi.

Bölgede gerginliğin halen sürdüğü öğrenilirken, yaralıların hastaneye getirilmesinin duyulması ardından halk hastaneye akın etti.

 

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Karakol / Lice /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.