ODTÜ

Diyarbakır, ODTÜ, Mersin, Taksim, Okmeydanı… Direniş Her Yerde!

Sol Defter- Haber - 30 Haziran 2013 - #direngeziparkı / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Direniş sürüyor..

Bugün sokaklarda yine isyanın sesi ve karşısında bu sesi kısmak isteyen polis saldırısı vardı.

saat 21.41
Mersin’de polis saldırısına karşılık barikatlar kurulmaya başlandı. Çok sayıda gözaltının yaşandığı Mersin’de gözaltılar serbest bırakılana kadar alandan ayrılmayacağı açıklandı.

saat 21.07
Mersin’de Forum Köprüsü önünde toplanan halkın yürüyüşüne polis saldırdı. Kitleye gazla saldıran polise rağmen kitle bekleyişini sürdürüyor.


saat 21.00
Okmeydanı Dayanışması bugün Sivas’ta katledilenleri anmak icin yürüdü. Yürüyüşten sonras Sibel Yalçın Parkı’nda Sivas’ta, Lice’de ve Gezi direnişinde hayatını kaybedenleri anma etkinliği yapıldı.

saat 20.00
ODTÜ öğrencilerleri mezuniyet törenlerini bir eyleme dönüştürdü. Öğrenciler pankart ve dövizleriyle Gezi Parkı ile başlayan direnişi, direnişte katledilen Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert ve Mehmet Ayvalıtaş’ı, Lice’de polis kurşunuyla vurularak hayatını kaybeden Medeni Yıldırım’ı selamladı.

 

saat 19.50
11. LGBT Onur Yürüyüşü bugün İstiklal Caddesi’nde “Her Yer Taksim Her Yer Direniş” sloganlarıyla yapıldı.

LGBT’liler kendi taleplerini dile getirdikleri sloganların yanında ayrıca sık sık “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz”,  “Diren Lice, eşcinseller seninle” sloganlarıı attılar.

Taksim Meydanı’ndaki tramvay durağında başladı. Tünel Meydanı’na kadar yapılan yürüyüşe on binlerce kişi katıldı.

“Alışın, gitmiyoruz” diyen  lezbiyen, gey, biseksüel ve trans hareketin bileşenlerinin yürüyüşüne ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş, BDP milletvekili Sebahat Tuncel ve CHP milletvekili Mahmut Tanal da katıldı.

  

Gezi direnişiyle birlikte son yıllardaki en kalabalık Onur Yürüyüşü’nün gerçekleştiği bugünkü yürüyüşe ilişkin ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada “Hep ayrımcılığa uğradılar, baskı gördüler, Gezi’de onurluca direndiler” dedi.

muhalefet.org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Diyarbakır / LGBT / Mersin / ODTÜ / Okmeydanı /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.