mell

Melda Onur Polisin Kadın Gazetecileri Çıplak Aramasını Sordu

Sol Defter - 16 Temmuz 2013 - Kadın Hareketi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Bianet – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Melda Onur Etkin Haber Ajansı’na (ETHA) yapılan polis baskınında ajansın editörü Arzu Demir ile haber müdürü Derya Okatan’ın haklarında gözaltı kararı olmamasına rağmen evlerinde alıkonulmaları ve çıplak aramaya maruz bırakılmaları ile ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile İçişleri Bakanı Muammer Güler’e soru önergesi verdi.
18 Haziran’daki baskında iki kadın gazetecinin hukuksuz bir şekilde fiili gözaltında kaldığını ifade eden Onur, 44 polisin gazetecilerin birlikte yaşadıkları evi bastığını, gazetecilere sözel şiddette bulunulduğunu belirtti.
“Çıplak arama hangi yetkiye dayanıyor?”

Onur Bakan Güler’e şu soruları yöneltti:
* Avukat talep edilmesine rağmen avukat gelmeden aramaya başlamak kanuna uygun bir arama şekli olmadığına göre, bu kanunu uygulamayan polisler hakkında bir soruşturma başlatılması düşünülmekte midir?
* Aramalarda savcı bulunmadığı gibi, uygulamada sıkça başvurulan komşu veya muhtar gözetimi de bu olayda görülmemiş, iki genç kadın 44 polisle saatlerce baş başa bırakılmıştır. Bakanlığınız bu hukuksuzluğu nasıl değerlendirecektir?
* Arama esnasında hangi kriterlere dayanarak kitaplara el koyulmaktadır?
* Eve yapılan aramada evde bulunan kişilere gözaltı muamelesi yapmak ve bu kişilerin vücutlarını aramaya çalışmak polisin hangi yetkisine dayanmaktadır? Kendi evinde tuvalete gitmek isteyen bir kişi neden polis tarafından çıplak aramaya maruz kalmaktadır?
* Polis evde bulunan kişilerin İETT kartı, meslek kimlik kartı, SSK bildirimleri gibi özel evraklarına hangi yasal dayanak dahilinde el koymaktadır? Bu özel evraklara el koyulmasıyla birlikte doğacak mağduriyetler nasıl giderilecektir?
* Kamuoyunda işkence suçlusu olarak bilinen Sedat Selim Ay’ın İstanbul’a, Terörle Mücadeleden Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı olarak atanmasından sonra, Gezi protestoları esnasında da emniyette işkence yöntemi gözle görülür bir şekilde artmıştır. Birçok mağdurun açtığı işkence davaları hala görülmekte olan Ay hakkında bu doğrultuda bir işlem yapılacak mıdır?
“Ev baskını ve gözaltında polisin kırmızı çizgileri nedir?”

Melda Onur’u Bakan Şahin’e yönelttiği sorular şöyle:
* Kendi evinde polisin arama bahaneli cinsel tacizine uğrayan kadınların mağduriyetleri karşısında Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ne gibi bir tavır gösterecektir?
* Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, polisin cinsel tacize varan ev araması ve gözaltı uygulamalarına karşı polisin kırmızı çizgilerini belirleyeceği bir genelge yayınlamayı düşünmekte midir?
* Türk Ceza Kanunu 94. Maddesinde çıplak arama “cinsel yönden taciz seklinde işkence” olarak tanımlanmaktadır. Buna göre Bakanlığın çıplak arama yöntemine karşı başlattığı bir çalışma var mıdır?
18 Haziran’da ETHA, Atılım ve Özgür Radyo’nun da aralarında olduğu çok sayıda adrese baskın olmuş. Atılım Genel Yayın Koordinatörü Sedat Şenoğlu ile Özgür Radyo çalışanı Selvi Coşar gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılmıştı. (EA)

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Polis şiddeti /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.