filipinli sendikacı odong

Filipinler: Sendika lideri vurularak öldürüldü – adalet ve suçların cezasız kalmamasını talep edin

Sol Defter - 25 Temmuz 2013 - Dünya

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Filipinler: Sendika lideri vurularak öldürüldü – adalet ve suçların cezasız kalmamasını talep edin

Taşıma Örgütleri Ağının, (NETO-APL-ITUC), lideri olan Antonio “Dodong” Petalcorin, 2 Temmuz 2013 günü evinin önünde vurularak öldürüldü. Tetikçi ,bir motosikletle sakince kaçarken CCTV kameraları tarafından görüntülendi.

Sendika, cinayetin arkasında Kara Taşımacılığı Düzenleme Kurulu (LTFRB) Bölge Ofisi müdürü olan Benjamin Go’nun olduğundan şüpheleniyor.

Dodong, müdürün yozlaşmış uygulamaları ile ilgili iddiaları açığa çıkaran ve onu görevinden aldırmak için Ekim 2012’de kampanya başlatan taşımacılık liderlerinden biriydi. Dodng’uun meslektaşları, bu suikastın LTFRB ofisinde yaşanan ve ufak toplu taşımacılık şoforlerini mağdur eden yolsuzlukları açığa çıkaranları susturmaya yönelik bir dizi girişimin bir parçası olduğunu düşünüyorlar. Daha önce vurularak öldürülen bağımsız taşımacılık işçileri grubu (MATRANSCO)’nun eski başkanı olan Emillio Rivera’nın ve evine atılan bir el bombasının şans eseri patlamaması sonucu kıl payı hayatta kalan Carlos Cirilo’nun başına gelenleri örnek veriyorlar. Dodong, Emilio ve Cirilo’nun bir ortak yanı var, her üçü de Benjamin Go aleyhine açılan yolsuzluk dosyasının ortak şikayetçileri

Filipinler Devlet Başkanına, sendikacılara ve insan hakları aktivistlerine yönelik cinayetleri sonlandırma ve katilleri adalet önüne çıkarmak amacıyla elinden gelenin en fazlasını yapması çağrısında bulunuyoruz. Aynı zamanda Başkanı, Dodong ve arkadaşlarının gündeme getirdiği ve uğruna mücadele ettikleri Davao Şehrindeki LTFRB Ofisindeki yolsuzluk dosyalarıyla ilgili de gerekeni yapması çağrısında bulunuyoruz. Ancak bu yolla boşa ölmemiş olacaklar.

 

 


Siz de Yardım edebilirsiniz!İsminizi ve eposta adresinizi yazın ardından da sayfanın en altındaki “mesajı gönder” tuşuna basın. 

İsminiz:
 [gereklidir]
E-posta Adresiniz:
 [gereklidir]
Sendikanız veya kurumunuz:
Ülkeniz:
Mesajınızı buraya yazın veya mevcut mesajı kullanın.

Eğer gelecekte bizden başka acil eylem çağrılar almayı istiyorsanız, lütfen bu kutuyu işaretleyin: 

Stop spam!
Enter the number 1915 here:

Thank you

Mesajınız aşağıdaki e-posta adreslerine gönderilecek
op@president.gov.ph, communications@doj.gov.ph, dojinfodiv@yahoo.com, secrdb@dole.gov.ph

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Filipinler / sendikalar /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.