kami emekçileri TİS

2,5 Milyon Kamu Emekçisi Masada

Sol Defter - 1 Ağustos 2013 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

2,5 milyon kamu emekçisini ilgilendiren TİS görüşmeleri başladı. Hükümetin zam teklifi yüzde 3+3 iken, MEMUR-SEN yüzde 6+6 zam , KAMU-SEN yüzde 10+10, zam, KESK temel maaşın 2 bin 340 liraya çekilmeisni talep ediyor.

bianet.org – Hükümet ile kamu emekçileri arasındaki, toplu iş sözleşme (TİS) görüşmeleri başladı.

2014-2015 dönemine ait toplu iş sözleşme görüşmelerine Kamu işveren heyetine  Çalışma Bakanı Faruk Çelik başkanlık edecek.

Hizmet kollarında yetkili Memur-Sen’in başkanlığındaki görüşmeye Kamu Sen Başkanı İsmail Koncuk ile KESK Başkanı Lami Özgen da katılacak.

Yaklaşık 2, 5 milyon kamu emekçisini ilgilendiren görüşmeler için Memur Sen’den 10, KESK’ten ise bir sendika masada olacak.

Hükümetin zam teklifinin iki yıl için yüzde 3+3 oranında olduğu öngörülüyor. MEMUR-SEN yüzde 6+6 zam , KAMU-SEN yüzde 10+10, zam, KESK temel maaşın 2 bin 340 liraya çekilmeisni talep ediyor.

Görüşmelerde “zam teklifleri”ndeki uçurumlar öne çıksa da kamu emekçileirnin sosyal hakları da tartışılacak.

Konfederasyonların talepleri şöyle:

Memur-Sen:

* Ek ödemelerin ve tazminatların tamamının emekliliğe yansıtılması, emekli ikramiyesinin hesaplanmasında 30 yıllık süre sınırının kaldırılması,

* 2014 yılı için yüzde 6+6, 2015 yılı için yüzde 6+6 olmak üzere yüzde 12’şer,

* Taban aylığına 100 TL zam yapılması. Kıdem Aylığı katsayısının 1,53’ten 8.13’e çıkartılması.

* Toplu sözleşme ikramiyesi 2014 için ayda 30 TL’den yıllık 360 TL; 2015’te aylık 40 TL’den yıllık 480 TL’ye çıkartılması.

* Sözleşme ücreti tavanı 4 bin 28 TL’den 5 bin 500 TL’ye çıkarılması.

* Aile, eş, çocuk yardımının arttırılması.

* 4-C’li geçici personel statüsünde çalışanların kadroya geçirilmesi,

Türkiye Kamu-Sen:

* Tüm kamu görevlilerinin ve emeklilerinin maaşlarına 1 Ocak 2014’ten geçerli olmak üzereyüzde 10, 1 Temmuz 2014’ten itibaren de ilaveten yüzde 10 zam yapılmalı.

* 2015 yılı içinde aynı şekilde tüm kamu görevlilerine ve emeklilerine birinci ve ikinci aylık dilimlerde ayrı ayrı yüzde 10’ar (yüzde 10+10) maaş artışı yapılmalı.

* Yılda iki kez dini bayramlar öncesinde tüm kamu görevlilerine 843 lira tutarında “Bayram İkramiyesi” ödenmeli.

* Yardımcı Hizmetler Sınıfında görev yapan personele de ek gösterge verilmeli.

KESK:

* Her sendikanın kendi üyeleri adına toplu sözleşme imzalayacağı ve grevin teminat altına alınacağı bir yasal düzenleme hemen yapılmalı.

* 2014 yılı için kamu emekçilerinin, geçmiş dönemlerden bu yana süren refah kayıpları telafi edilmeli, enflasyon ve cari dönemin ekonomik büyümesinden verilecek adil bir payla temel maaşı 2 bin 340 liraya yükseltilmeli.

* Kamuda sözleşmeli, taşeron ve benzeri farklı statülerdeki güvencesiz çalışmaya son verilmeli, tüm çalışanlar iş güvencesine kavuşturulmalı.

* Kamu ve özel sektör dahil tüm çalışanların ücretlerinin bin 101 lira olarak belirlenen açlık sınırına kadar olan kısmı vergiden muaf tutulmalı, üzerindeki miktar için vergi kesintisi yüzde 15 olarak sabitlenmeli.

* Tüm ek ödemeleri emekliliğe ve emekli aylığına yansıtılmalı.

* 0-6 yaş grubu çocuklar için en az 50 çalışanın bulunduğu işyerlerinde, 50’den az çalışanın bulunduğu işyerleri için ise SHÇCK ve Belediyeler bünyesinde çalışma  alanına yakın ücretsiz ve SHÇCK yönetmeliğine uygun ortak bebek bakım üniteleri ve kreşler açılmalı.

Ağustos sonunda belli olacak

Bugün başlayan TİS görüşmeleri 22 Ağustos’a kadar sürecek. Hükümet ile konfederasyonlar arasında anlaşma sağlanamazsa devreye Kamu Hakem Kurulu girecek.

Kurul kararını 31 Ağustos’a kadar verecek.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Kamu Emekçileri TİS / Kamu Sen / KESK / Memur Sen /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.