gezi_toplanti

Esenyurt, Karadolap, Okmeydanı, Cennet…Park Forum Deneyimleri, Sorunlar (Temmuz)

İşçilerin Sesi - 10 Ağustos 2013 - #direngeziparkı

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Temmuz ayı içinde çeşitli park-forumlardaki eylem ve etkinlikler, bazı sorunlar…

Karadolap Parkı Forumu çalışmaları

Gezi parkının bulunduğu yere, hem de Taksimdeki tek ağaçlık bölgesine hükümetin Topçu Kışlası görünümünde AVM yapmak istemesine ilk tepki çevrecilerle başladı, daha sonra Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in iki dozer arasına oturup, ağaçların katledilmesini engellemesi ve TBMM deki diğer vekilleri oraya çağırması, bu çağrıya halkın kitlesel olarak katılmasıyla başlayan direniş süreci ikinci ayını bitirmek üzere.

Gezi Parkı merkezli başlayan direniş Taksim Dayanışması ile siyasi karakter kazandı ve yerellerde Mahalle Park Forumlarıyla devam ediyor. Eyüp’e bağlı Karadolap Parkı bunlardan biri. İlk olarak her gün akşam saatlerinde yapılmaya çalışılsa da, bugünlerde haftada üç gün; Pazartesi, Çarşamba, Cuma günleri saat 21:00 ile 23:00 arası yapılıyor, yürüyüşle başlanılıp parka geliniyor.

İlk haftalarda direniş süreci konuşulup tartışıldı, sinevizyon ile direnişten kesitler gösterilip, müzikle coşkulu hale gelip, serbest kürsüyle mahalle halkı kendi sorunlarını konuştu ve gezi parkından çıkarılan deneyimler anlatıldı. Şimdilerde halkın katılımı azalmasına rağmen devam ediyor. Başlıca etkinliklerimiz şöyle: Eşkiya Market, Minik Çapulcular Çocuk Atölyesi, Dilek ve Öneri Kutusu, Semaverde Çay ikramı vb. Önerilerle tartışmayı geliştirmeye çalışıyoruz. Yaptığımız etkinlikler arasında güncel gelişmeleri konuşup değerlendirmenin yanısıra, sendikalar, STK’lar ve çeşitli meslek odalarından uzmanları davet ediyoruz. Eğitim-Sen’den Mehmet ve Kürşat öğretmen ile eğitim sistemi konuşuldu, TTB Konsey üyesi ve Taksim Dayanışması‘nın sözcülerinden Dr. Hüseyin Demirdizen ile sağlık sistemi konusunda bilgiler aldık, karşılıklı soru cevap şeklinde konuştuk.

Bundan sonraki süreçte kadın sorunu, işçilik ve çalışma sorunları, kentsel dönüşüm ve yapabilirsek Antikapitalist Müslümanlar ile İftar sofrası kurmayı planlıyoruz. Gezi parkını mahallemize taşımaya direnişin ilk günkü coşkusuyla devam etmesini sağlamaya çalışıyoruz ve Taksim Dayanışması merkezli olarak seçimlere ortak adayla gitmenin mümkün olup olmadığına dair  konuşuyoruz.    

Esenyurt Dayanışması Temmuz etkinlikleri ve sorunlar

Esenyurt Dayanışması on siyasi bileşen tarafından kuruldu: EMEP, TKP, ESP, Gölge Kültür Merkezi, Çağrı, İşçilerin Sesi, KÖZ, PARTİZAN, ÖDP, BDSP. Bu grupların sayısı çok ama fiilen katılan kurum sayısı az. Kendi önceliklerine göre katılıyorlar ya da SODAP gibi ayrı etkinlik düzenleyenler var.

Esenyurt Dayanışması, önce iki mahallede Saadetdere ve Yeşilkent mahallesinde forum düzenleme kararı alındı.

8 Temmuz’da ilk forumun Saadetdere’de yapılması için karar alındı ancak Taksim’de Taksim Dayanışmasına polis saldırısı olduğu için forum yapılamadı. Mahallede yapılan yürüyüşün ardından AKP ilçe önüne yüründü. Yürüyüşe 300’e yakın insan katıldı.

15 Temmuz Saadetdere forumu için üç bin el ilanı, 50 ozalit afiş yapıldı. Sabahları altı merkezde bildiri dağıtıldı. Ozalitler merkezi yerlere yapıştırıldı. Foruma yaklaşık 200 kişi katıldı.

18 Temmuz’da Yeşilkent forumu için de üç bin el ilanı ve 30 ozalit afiş yapıldı. Yeşilkent sabah ve akşam dağıtımı 20 kişilik ekiplerle, mahalle içinde, sokaklarda, evlere dağıtıldı.

22 Temmuz Depo forumu için 500 el ilanı basıldı sadece mahalle pazarında dağıtıldı akşam foruma 150-170 arasında insan katıldı.

25 Temmuz Yeşilkent forumuna 130 yakın kişi katıldı.

29 Temmuz depo forumuna 130-140 kişi katıldı.

Forumlarda önce serbest konuşmalar yapıldı; bu çok verimi olmayınca Dayanışma öneri yaparak forumları yönlendirdi. Forumların tabanını CHP eğilimli Alevi kitle oluşturuyor. Gruplar arası rekabet kendini burada da gösteriyor. Bayrak-flama taşınmasından atölyelerin oluşmasına kadar her öneri belirli grupların itirazıyla karşılaşıyor ve değerlendirme toplantılarında 3-4 saat süren bıktırıcı tartışmalar, “çekiliriz” tehditleri yaşanıyor. Toplantı saatleri çalışanlara göre değil, öğrencilere-işsizlere göre kesiliyor. İşçi sınıfının sorunları konuşulmadığı gibi, rekabet birbirini dışlamaya kadar vardı. Örneğin Depo forumlarında bir sürü tartışmanın ardından zorla komisyonlar kuruldu: İşçi, kültür-sanat, kadın komisyonları kuruldu.

Diğer yandan, bir forum yürüyüşü öncesinde BDSP’liler eski arkadaşları olan ve şimdi bizimle hareket eden bir işçinin yürüyüşe katılmasını istemediler. Gerekçe, bir fabrikada sendikal çalışma sırasında o zaman kendileriyle çalışan bu işçinin sözde üç BDSP’li işçiyi patrona ihbar ettiği. Böyle bir durum söz konusu değilken, ki olsa bile, yürüyüşe kimin katılacağını siyasi grupların belirleme hakkımı mı var? Kesinlikle yürümesine müsaade etmeyeceklerini söyleyince, biz de yürüyüşten çekildik. Bu konunun siyasi temsilciler toplantısında görüşülmesi gerekiyor.

Küçükçekmece Dayanışması Notları

Forumların yerelleşmesi sürecinde başlatılan forumlardan biri de Küçükçekmece Forumu idi. 25-30 kişinin katılımıyla Küçükçekmece Gölü sahilindeki amfi tiyatroda başlayan forum, 3. toplantıdan itibaren Küçükçekmece Dayanışması olarak devam etti. Forumda demokratik bir işleyiş, söz alma mekanizması sağlandı ve ilkesel olarak alınacak her kararın onaylanması kararlaştırıldı. İlk birkaç forum genel tartışmalarla geçti. Bu tartışmalarda devrimci Marksistler tarafından sınıf tavrı konulmaya, bu konulara işçi sınıfı bakışının ne olduğu anlatılmaya çalışıldı.

Sadece tartışan, üretmeyen bir konuma düşmemek adına her forumda etkinlik, yürüyüş kararları alındı ve bir sonraki forumun gündeminde bunların değerlendirilmesi yapıldı. Bu süreçte cumartesi günleri Taksim Dayanışması eylem çağrılarına “Küçükçekmece Dayanışması” pankartıyla katılım sağlandı.

Hukuk atölyesi, ilk yardım, kentsel dönüşüm ve siyaset atölyesi önerildi ve pratiğe geçirildi. Sosyal medyayı etkin kullanmak, forumu büyütme adına sorumluluk almak, kentsel dönüşüme karşı somut adımlar atmak yönünde kararlar alındı. Foruma çağrı yapan el ilanları hazırlandı ve iş çıkış saatlerinde Küçükçekmece Taş Köprü girişinde dağıtıldı.

8 Temmuz’da ÇHD’den bir avukatın katılımıyla forumda “Olağan Şüpheliler” sunumu yapıldı. Gözaltı sürecindeki haklarımız, neye nasıl itiraz edebileceğimiz anlatıldı. Verimli bir eğitim çalışması gerçekleşti.

9 Temmuz salı günü Taksim Dayanışması’na yönelik pazartesi günü gerçekleşen polis terörüne karşı refleks bir eylem gerçekleştirildi. 20.00’de Tepeüstü Meydan’da buluşuldu, dayanışma yürüyüşü yapıldı. “Polis terörüne son! Gözaltılar serbest bırakılsın. Küçükçekmece Dayanışması#Diren Küçükçekmece#” pankartı açıldı. Yürüyüş boyunca ajitasyon konuşmaları yapıldı. Sloganlara halktan alkışla destek verildi.

12 Temmuz cuma günü “Kentsel dönüşüm atölyesi” kapsamında Ekümenopolis belgeseli toplu olarak izlendi. Bölgeyi tehdit eden kentsel dönüşüm projeleri tartışıldı. Özellikle Kanarya Mahallesi için kentsel dönüşümün çok yakın ve somut bir tehlike olduğu anlatıldı.

19 Temmuz günü amfi tiyatroda genel bir etkinlik yapıldı. Gezi direnişi şehitleri anıldı, gözaltı ve tutuklamalara dikkat çekildi. Müzik dinletisi, fotoğraf sergisi, pandomim gösterisi yapıldı. Etkinlikten 2 saat önce ve 17 Temmuz günü Küçükçekmece Taş Köprü üzerinde etkinliğe çağrı el ilanları dağıtıldı.

21 Temmuz pazar günü kentsel dönüşüme karşı Kanarya Mahallesi’nde yürüyüş gerçekleştirildi. Öncesinde 2 gün boyunca mahallede ve özellikle yıkım yapılacak bölgede megafonla duyuru yapıldı ve el ilanları dağıtıldı. Yürüyüşte “Diren Küçükçekmece” pankartı açıldı. “Kentsel Değil Rantsal Dönüşüm”, “Afet Yasası Sermayenin Yalanı”, “Barınma Hakkımız Engellenemez”, “Kanarya Sulukule Olmayacak” dövizleri taşındı. Kentsel dönüşümle ilgili sloganlar atıldı, yürüyüş çarşıda sonlandırıldı, konuşmalar ve mücadele çağrısı yapıldı. Özellikle işçiler için bu yıkımın ne anlama geleceği anlatıldı.

Yürüyüşün ardından kitleye çağrı yapıldı ve bir toplantı düzenlendi. Şehir Plancıları Odası’ndan bir arkadaş ve kent hareketlerinden bir katılımcı tarafından Kanarya’yı bekleyen tehlikeler anlatıldı. Sulukule’de yıkım sürecini yaşayan bir arkadaşımız deneyimlerini paylaştı.

Direniş şehidi Mehmet Ayvalıtaş’ın ailesine forumlar arası koordinasyon tarafından ziyaret yapıldı. Bu ziyarete Küçükçekmece Dayanışması temsilci gönderdi.

Son olarak 26 Temmuz cuma günü “Kentsel Dönüşüm Bilgilendirme” toplantısı gündemiyle Kanarya İstasyon sahil çıkışında toplanıldı. Toplantıdan önce ve önceki gün 1000’i aşkın el ilanı dağıtıldı. Toplantı, Kanarya halkından katılımlarla 100’ü aşkın kişiyle gerçekleşti. İlk sözü şehir plancısı arkadaşımız aldı ve kentsel dönüşüm saldırısına karşı ne yapılabileceğine, hangi taktiklerle direnilebileceğine dair sunum yaptı; “hukuk onların hizmetinde, bireysel itiraz hakkımız bile yok, tek çözüm örgütlenme ve toplu direniş” mesajını verdi. Bu mesajı pekiştiren konuşmalar yapıldı. Halktan insanlar söz alıp sorular yönelttiler. Genel anlayış, halkın duyarsızlığının aşılması, iş işten geçmeden örgütlenip eyleme geçmek gerektiği yönünde bir fikir birliği oluştu.

Fatih Saraçhane Parkı Forumu

Fatih forumu ilk günlerde oldukça kalabalıktı. Sonra diğer parklarda (Abbasağa, Yoğurtçu vb) olduğu gibi katılım giderek düşmeye başladı. Diğer yandan Fatih forumunda, sürekli gelen katılımcılar arasında ilk günlere nazaran güven ilişkisi oluştu, samimi ve dostça ilişkiler gelişti. Bu durum istediğimiz bir şeydi gezi ruhunu yansıtıyordu.

Temmuz ayında  “Ekümenopolis” filminin gösterimini yaptık ve ardından söyleşiler oldu. Film gösterisine yaklaşık 100 kişi katıldı. Film gösterimi öncesi afiş çalışması dâhil olmak üzere geniş bir duyuru çalışması yaptık.

Genel olarak tartıştığımız konular: kentsel dönüşüm, zamlar, hayat pahalılığı, siyasi gündem üzerine. Forum notları, facebook sayfasında düzenli yayınlanıyor.

19 Temmuz Cuma akşamı ise, medya-iktidar üzerine bir etkinlik yapıldı. Gazeteci Ahmet Şık ve İsmail Söylemez konuşmacı olarak katıldı. Oldukça ilgiyle dinlendi.

Park forumlara yaz nedeniyle ilgi azalsa da, eylül ayına kadar devam edebilirse, eylülde yeniden canlanacağını sanıyorum. Foruma katılanlar, birbirlerini tanımaktan, değişik fikirleri duymaktan, yoldaşlık bağı kurmaktan memnunlar. Bu bağın da devam edeceğini düşünüyorum. Foruma ilginin kesilmemesinin bir önemli nedeni de, yalnız olmadıklarını görmek. Forumun bize sağladığı güzelliklerden biri de bu olsa gerek.

Okmeydanı Dayanışması

Taksim direnişinden sonra bölgesel parklarda yapılan forumlar Okmeydanı Dayanışma olarak devam ediyor. 10.07.2013 tarihinde yapılan forumdan kısa başlıklar:

Okmeydanı Dayanışması forumu, Taksim Dayanışma Platformu’na katılan arkadaşların, orada alınan kararları duyurmasıyla toplantıya başladı.

-Çağlayan adliyesindeki duruşmaya çağrı yapıldı.

-TMMOB yasasının Çevre ve Şehircilik Bakanlığına devriyle ilgili bilgi verildi.

-Gezi parkında yapılacak İstanbul forumu ve eyleminin bilgisi verildi.

Bilgilendirmelerin ardından, cuma günü sağlık merkezinin  önünden başlayacak bir yürüyüş kararı alındı.

Ayrıca, pazar günü akşamı iftardan sonra Anadolu Parkında toplanıp hem birlikte zaman geçirmek hem de metrobüs durağının uzaklığı üzerinden bir tartışma yapılmasına karar verildi.

Okmeydanında hastanede yatan, gaz kapsulüyle yararlanan ve durumu ciddiyetini koruyan Berkin Elvan’ın ailesine ziyaret yapılmasına karar verildi.

Okmeydanı’nda her hafta saydığımız üç etkinliğin yapılması tartışıldı ve  karara bağlandı.

Sibel Yalçın parkındaki foruma 50 civarında katılımcı katıldı. Genel olarak örgütlü kesimlerin katıldığını söyleyebiliriz.

Forumlarda genel olarak öneriler yapılması isteniyor. Önerilerin çokluğu durumunda ise hangi önerinin yapıldığı ve tartışıldığı gözden kaçabiliyor.

Okmeydanı Dayanışma forumu genel olarak bilgilendirme tarzında sürüyor. Bu bir eksiklik. Çünkü katılımcılar bu forumlarda tartışmaların zeminini oluşturulmalı. Önümüzdeki dönemde yerel seçimleri düşündüğümüzde, var olan iktidara karşı alternatif bir çözüm oluşturmak gibi bir sorumluluğumuz olduğunu da hatırlamamız gerek. Bunun için de bugünden başlayarak farklı fikir ve eğilimdeki dostlarla nasıl ortaklık kurabiliriz, nasıl ortak bir zemin yaratabiliriz kaygısıyla hareket etmeliyiz.Taksim direnişinin ruhu budur.

Ayrıca, Okmeydanı’nda Halk Cephesi forumlara katılmamakta ve parkta yapılan forumların gününde kendi etkinliklerini haber vermeden gerçekleştirmektedir. Bu konu tartışıldı ve Halk Cephesinin bu tavır ve tutumu Okmeydanı Dayanışması olarak eleştirildi.

Not : 12 Temmuz 2013 Cuma günü, Ali İsmali Korkmaz ve eylemlerde hayatlarını kaybeden direnişçilerin anısına ­Okmeydanı Dayanışması olarak, Mahmut Şevket Paşa Mahallesi Sağlık Ocağı önünde buluşup ‘’Katiller cezalandırılsın, tutuklular serbest bırakılsın’’ pankartıyla bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşe katılım beşyüz civarındaydı. Mahallenin sokakları sloganlarla dolaşıldı. 12.07.2013

İşçilerin Sesi Gazetesinin Ağustos 2013 tarihli sayısından alınmıştır.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Park Forumlar /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.