Rojava

Kürtleri Tehdit Olarak Görmek Çözümsüzlüğü Savunmaktır

- 10 Ağustos 2013 - Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Kürt sorununda sözde çözüm süreci “ite, kaka yürütülmeye” çalışılıyor. Bir yanda gözle görülür bir yumuşama yaşanırken diğer yanda karşılıklı “salvolar” eksik olmuyor. Siyasi iktidar, PKK’yi işi ağırdan almakla suçlayıp, silahlı güçlerinin ancak yüzde 15-20’sini sınır dışına çıkardığını söyler; bunların da daha çok “sorunlu unsurlar” olduğunu iddia ederken, PKK tarafı, hükümetin demokratikleşme konusunda adım atmamasından yakınıyor. Kürtler, Öcalan’ın projesine göre, “ikinci aşamaya” geçildiğini belirtip, yani sınır dışına çekilme sürecinin tamamlandığını, artık hükümetin demokratikleşme konusunda adımlar atmasının gerektiğini ifade ediyorlar. Yine siyasi iktidar, silahların susturulması noktasında, PKK’nin çok sayıda genci bünyesine katmasının tutarsızlık olduğunu savunurken, PKK de, çözüm sürecinde devletin karakol, kalekol ve baraj yapımına hız vermesini çelişki olarak değerlendiriyor. Bu karşılıklı açıklamalar, taraflar arasında ciddi bir güven sorunu olduğunu gösteriyor.

Ülkede bunlar olurken, Ortadoğu bölgesinde Kürtlerin “yıldızı parlıyor.” Rojava’da (Suriye Kürdistanı) Kürtler, Türkiye’nin desteklediği El Kaide unsurlarını yenilgiye uğratıp egemenliklerini pekiştirir, kurumlaşmalarını derinleştirirken, ayrıca, tarihlerinde belki de ilk kez, bir ulusal konferans toplamaya hazırlanıyorlar. Dört parçada faaliyet gösteren hemen tüm Kürt parti ve örgütlenmelerinin katılacağı ulusal konferansın, Ağustos ayında, Güney Kürdistan’da toplanması kararlaştırılıyor. Kaos ve bölünmenin yaşandığı bölgede, bu konferansla, Kürtlerin ortak bir strateji belirlemeleri ve bu temelde birlikte hareket etmek konusunda kararlaşmaları hedefleniyor.

Siyasi iktidar, her ne kadar “bölgede Kürtlerle birlikte büyüme” söylemini dilinden düşürmese de, bu gelişmelerden rahatsız oluyor. Kürtlerin birliğini ve güçlenmesini kendisine tehdit olarak algılıyor. Buna bağlı olarak, kamuoyunun gözü önünde ya da kapalı kapılar ardında, Kürtlere gözdağı veriyor, onları uyarıyor. Bir yandan, PKK’nin uzantısı olarak gördüğü PYD’nin eş genel başkanı Salih Müslim’i davet edip onunla görüşürken diğer yandan El Kaide uzantısı Nusra Cephesine bağlı militanlara siyasi ve lojistik destek vererek, Suriyeli Kürtlere saldırtıyor. Kürtleri yenilgiye uğratıp, kazanımlarını ellerinden almaya çalışıyor. Kısacası, “tavşana kaç, tazıya tut” politikası izliyor. Kürtleri tehdit olarak gören, onların her kazanımını kendisi için kayıp sayan anlayışın, ülkede Kürt sorununu çözeceği, Kürtlerin meşru demokratik taleplerini karşılayacağı beklentisinin tam bir hayal olduğu ortaya çıkıyor.

Rojova’da Neler Oluyor?

Suriye’de muhalifler cephesinde yaşanan bölünmelerin, dış güçlerin de etkisiyle, şiddetli çatışmalara dönüşmesi, safların yeniden belirlenmesini ve ülkede çok taraflı bir savaşın yaşanmasını beraberinde getiriyor. Bu durum Rojava’ya (Suriye Kürdistanı) da yansıyor. Ayrıca Kürtlerin tüm Ortadoğu’da kendi çıkarları için mücadele eden, birlik içindeki bir taraf olarak belirmeye başlaması, yeni ittifaklar ve tabii düşmanlıklar yaratıyor. Rojava’daki son gelişmeleri bu temelde okumak gerekiyor. Şimdiye kadar Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) içinde yer alan ve esas olan Kürtlerden oluşan El Ekrad (Kürt) Cephesi, Akçakale’nin karşısında yer alan Tel Ebyad’da Nusra Cephesi ile yoğun çatışmalara girişiyor. Bu çatışmalara daha sonra, El Ekrad’ın yanında, YPG (Halk Savunma Birlikleri) de katılıyor. Bu çatışmalar iki boyut içeriyor. Bir yanda, batı emperyalizminin desteklediği, ÖSO’nun El Kaideci unsurlarla hesaplaşması diğer yanda farklı örgütlere dağılmış Kürtlerin, düşmanlarına karşı, ortak mücadeleye girişmeleri. Yani bölgede yükselen Kürt siyaseti, bir çekim merkezi olarak, safların yeniden belirlenmesine yol açıyor. Bu sayede birliğini sağlıyor, daha da kitleselleşip, güçleniyor. Bu durum onları, savunma konumundan çıkıp, Hatay-Reyhanlı’nın güneyinden (Afrin) başlayıp, Irak Kürdistanı sınırına kadar uzanan bölgeyi denetimlerine almak için atağa geçme yönünde cesaretlendiriyor.

Kürt Ulusal Konferansı Ne Getirecek?

Ortadoğu’nun tam bir kaos yaşadığı ve yeniden şekillendiği koşullarda, Ağustos ayı içinde gerçekleştirilmesi planlanan Kürt konferansı, bir ilk olması yanında, birçok Kürt siyasetçinin “21.yüzyıl Kürt yüzyılı olacak” öngörüsü ile birleştirildiğinde daha da önem kazanıyor. Güney Kürdistan’ın Selahaddin kentinde yapılan konferansa hazırlık toplantısına Kürdistan’ın dört parçasından 49 örgütün temsilcisi katılıyor. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin başkanlığında gerçekleşen ve onun açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda, Barzani’nin, Abdullah Öcalan’ın özgürlüğüne vurgu yapması ve toplantıya katılanları onun adına da selamlaması ilginç bir gelişme olarak görülüyor. Toplantıya katılan iki en üst düzey PKK’li siyasetçinin, Barzani’nin hemen sağına ve soluna oturtulması diğer bir ilginç olay. Türkiye ile son derece iyi ilişkileri bulunan Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanının, diplomasiyi hiçe sayan bu çıkışı anlamlı, ancak, aynı bölgesel yönetimin, Suriye Kürtleri ağır saldırı ve kuşatılmışlık altında iken, halen Rojava sınır kapısını kapalı tutması ve PKK’nin aktif katılımına karşın, Türkiye’nin ulusal konferansa tepki vermemesi, değerlendirilmeye muhtaç konular. Konferansın, Ortadoğu’da bağımsız bir güç olarak, Kürtlerin çıkarlarına mı cevap vereceği, yoksa onları yerel ve uluslararası güçlerin bölge politikalarına eklemlemeye mi hizmet edeceği ya da sadece sembolik bir önemi olan bir toplantıdan mı ibaret olacağı, yakın gelecekte görülecek. Yine, konferansın, dört parçadan Kürtler açısından yeni ve belirleyici bir merkez olarak ortaya çıkması halinde, bunun Kürt siyasi hareketinin demokrasi mücadelesi içindeki yeri ve rolünü nasıl etkileyeceğini yaşayarak göreceğiz.

( İşçilerin Sesi Gazetesi Ağustos 2013 sayısından alınmıştır.)

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Kürt sorunu / Rojava /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.