BARS1_~1

1 Eylül mitingi Kadıköy’de: ‘Gezi’den Lice’ye barış için mücadeleye’

Sol Defter - 23 Ağustos 2013 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

 

23 Ağustos 2013

ANF – BDP İstanbul İl Örgütü yaptığı basın toplantısı ile İstanbul 1 Eylül programını açıkladı. 1 Eylül mitingi “Gezi’den Lice’ye barış için mücadeleye” sloganıyla Kadıköy’de yapılacak Barış ve Demokrasi Partisi İstanbul İl Örgütü, düzenlediği basın toplantısıyla 1 Eylül Dünya Barış Günü etkinlikleri hakkında bilgi verdi.

Parti binasında düzenlenen basın toplantısında ilk olarak söz alan İl Eş Başkanı Arife Çınar, Rojava’da yaşanan katliama dikkat çekti, tüm Ortadoğu halklarına barış istemek için 1 Eylül günü alanlarda olacaklarını duyurdu. İl Eş Başkanı Emrullah Bingöl de, bu yıl ki 1 Eylül’e tarihi bir anlam yüklediklerini belirtti, “‘Gezi’den Lice’ye barış için mücadeleye’ sloganıyla halkların büyük barış buluşması için 1 Eylül’de Kadıköy’de olacağız” dedi. Bingöl, 1 Eylül mitingine çok geniş bir kesimin katılacağına dikkat çekti, Demokrasi ve Barış Konferansı bileşenleri, KESK, DİSK, TTB, TMMOB, ÖDP, HDK, Halkevleri’nin de içinde olduğu 150′ye yakın kurumun 1 Eylül çalışmalarına katılacağını ifade etti.

Kürt sorununda çözüm sürecine dikkat çeken BDP İl Eş Başkanı Bingöl, “Onurlu barışın, sadece müzakerelerle gelmeyeceğini biliyoruz. Bütün halklar onurlu barış için buluşursa, müzakere sonucunda elde edilecek kazanımlar güvence altına alınmış olacaktır. 1 Eylül’de bütün halklar buluşmalıdır” diye konuştu.

BDP İstanbul İl Örgütü adına açıklamayı okuyan İlkay Yenigün, hükümetin ve Başbakan Erdoğan’ın Kürt sorununun demokratik çözümü konusunda güven vermediğine dikkat çekti, “İktidarın niyeti, süreci zamana yayarak Kürt Özgürlük Hareketi’ni kendince çözümsüz bırakmak, zaman içinde tasfiye etmektir” dedi. Yenigün şöyle konuştu: “Başbakan Erdoğan’ın demokratikleşme paketi hakkında konuşurken, anadilde eğitim yapılmasına ülkeyi böleceği gibi garip bir gerekçe ile karşı çıkması, seçim barajının indirilmeyeceğini dillendirmesi, Kürt sorununu çözümsüz bir noktaya çektiğinin, süreci tıkadığının itirafıdır.”

Bu yıl 1 Eylül Dünya Barış Günü’nün geçmiş dönemlerden çok daha önemli olduğunun altını çizen Yenigün, tüm halkı 1 Eylül günü Kadıköy’de düzenlenecek mitinge davet etti.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 1 Eylül /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.