akpinar-agca-THY_tepe

Meslektaşlara çağrı, arkadaşlarımızı istiyoruz!

Sol Defter - 23 Ağustos 2013 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

 

“Girişimler sürüyor!”

“Gerekenler yapılıyor!”

“Yerlerini biliyoruz!”

“Çok iyi ve rahatlar!”

Neredeyse özenesi geliyor insanın! Sanki iki meslektaşımız Beyrut yatısında, 5 yıldızlı oteldeler!

Cevaplar ise gerçeği yansıtıyor:

“Türkiye bizim vatandaşlarımız kaçırıldığında ilgisiz kaldı!”

“Hacıları serbest bırakın pilotlarınızı alın!”

“Bütün Türkler artık bizim için hedeftir…!”

Pilotlarımızın ardından gazete muhabirleri kaçırıldı, gözaltına alındı. Yine aynı telkin: “Susun, karışmayın, zarar verirsiniz!”

Çok basit bir sorunun yanıtını arayalım birlikte: Meslektaşlarımıza bir zarar gelirse bundan en fazla kim etkilenir? Devlet, daha doğrusu başta dış ilişkiler olmak üzere bu hedef olma durumunun sorumlusu hükümet mi, yoksa pilotların aileleri, dostları, arkadaşları ve merakla bekleyen milyonlarca insan mı?

Kuşkusuz ikinciler. Peki başta meslektaşları olmak üzere bu gerçeği dile getirebildik mi?

Hayır!

Eylemciler üzerinde asıl baskıyı oluşturacak şey, milyonlarca insanın kimseye zarar gelmeden bu olayın sonuçlanmasını istediğini göstermektir. Bu nedenle, rehinelere bir zarar gelmesi durumunda amaçladıklarının tam tersi bir sonuç doğacağı ve bütün dünyayı karşılarına alacaklarını hissettirmek gerekiyor.

Yabancılar bile olayı kınayıp, arkadaşlarımzın salıverilmelerini isterken “Türk pilotlarının meslektaşları için ne yaptıklarını sormaları doğal değil midir?

Kimsenin, hiç bir kuruluşun üstlenmesine, çağrı yapmasına gerek yok. Bunu beklemek de boşuna zaten. Çünkü TALPA başta olmak üzere, tüzel kişiliklerin hepsinin büyük yerlerden gelen “Susun!” emirlerine kayıtsız itaati benimsemiş oldukları görülüyor.

O halde iş başa düşüyor. Sivil bir inisiyatif yaratarak bu baskıyı bizler oluşturmalıyız. Arkadaşlarımıza sahip çıktığımızı dünyaya gösterelim ki başkalarından da destek istemeye yüzümüz olsun.

Uçuşa gelirken 1 m. boyunda siyah kurdele alıyoruz. Biri kendimiz, diğerleri bu girişimi henüz duymayan arkadaşlarımız için olmak üzere, 20 cm boyunda 5 parça kesiyoruz. Üstünü gözyaşı damlası şekline getirip iki ucunu alt tarafta çapraz açıyoruz. Beyaz gömleğimize, kalbimizin üzerinde iğneliyoruz. Ve arkadaşlarımız özgürlüklerine kavuşuncaya kadar çıkarmıyoruz.

Bu paragrafı da ileti halinde bütün arkadaşlarımıza gönderiyoruz.

Emin olun, eylemciler üzerinde etkili olacağı gibi, Muratlar da bunu duyacak, umutları artacak ve sabırla geri dönecekleri günü bekleyeceklerdir. Bu girişimin, kurtarma çabalarına zarar vereceğini söylemek koca bir yalandır. Tam tersine, bir çaba varsa, bunu daha da büyüteceği çok açıktır.

Siyah kurdelelerle emniyetli uçuşlar…

NOT:

Sivil Havacılık Akademisi bu olayı, aynı zamanda bir uçuş emniyet sorunu olarak görüp tedbirler ve çözüm yolları üretmek için görüşlerinizi almak üzere bir anket düzenledi. Sadece 1 dakikanızı alacak. Aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://www.surveygalaxy.com/surPublishes.asp?k=PVF17P6WHFGG

airkule.com

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Lübnan / pilotlar / THY /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.