tayyip usta

The Economist: “AKP’nin ustalık dönemi sona erdi”

Sol Defter - 23 Ağustos 2013 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

 

İngiliz The Economist dergisinin bugünkü yazısında Erdoğan’ın ve partisinin yurtiçinde ve yurtdışında yaşadığı güven kaybına rağmen, hala siyasette borusu öttüğünü söylüyor. Bunu yurtiçinde Erdoğan’ın alternatifinin olmamasına da bağlayan makalede, AKP’nin “ustalık” döneminin sona erdiği ifade ediliyor. The Economist’in yazısı şöyle:

Erdoğan 2011′de 3. kez iktidara geldiğinde gelecek beş yılın AKP’nin “ustalık” dönemi olacağını söylemişti. Erdoğan’ın rüyaları arasında AKP kontrolündeki meclisten geniş yetki alarak cumhurbaşkanlığına çıkmak da vardı. AKP, Atatürk cumhuriyetinin 100. yılına, 2023′e kadar Türkiye’yi yönetecekti.

Erdoğan’ın karşıtları üzgün bir şekilde bunu kabullenmişti. En azından Haziran’a, hoşgörüsüz AKP yönetimine karşı ülke çapında eşi görülmemiş bir şekilde kitlesel protestolar başlayana kadar. AKP’nin halk desteği yüzde 50′nin altına geriledi. Erdoğan savunmasız görünüyordu, korkmuş davrandı ve hatta futbol maçlarındaki siyasi sloganları bile yasakladı.

Protestolar Taksim Meydanı’ndaki ağaçların kesilmesi planı üzerine başladı. Polis vahşeti protestoların yayılmasına sebep oldu: çoğu Alevi olan 5 protestocu hayatını kaybetti. Erdoğan’ın ülkede gazetecilerin hapse atılması alışkanlığından zarar görmüş namı daha da kötüleşti.

Erdoğan’ın protestoları, “uluslararası faiz lobisi” (Yahudiler) ve (aralarında Economist dergisinin de bulunduğu) Batı medyasındaki uzantılarının düzenlediği iddiası ile artık yönetime uygun olmadığını gösterdi. Erdoğan bu hafta, Ortadoğu’daki idolojik ruh ikizi ve en büyük müttefiki Muhammed Mursi’ye yapılan darbeden İsrail’i sorumlu tutunca ABD’den sert tepki gördü. Erdoğan’ın yeni Osmanlılık iddiası, Türkiye’nin beyhude bir şekilde Esad’ı devirmeye çalıştığı Suriye’den de darbe aldı. Türk yetkililer Mayıs ayında 53 kişinin ölümüne sebep olan Reyhanlı patlamasının arkasında cihatçı “El Nusra olabilir” diyor.

MHP’nin Reyhanlılı milletvekili Şefik Çirkin, yaralı El Nusra elemanlarının “artık VIP tedavi görmediğini” söylüyor. Suriye’nin kuzeyinin kontrolü için Nusra Cephesi’yle savaşan Suriyeli Kürtler, bu grupları Türkiye’nin kışkırttıklarında ısrarcı. Bu durum Türkiye’nin kendi Kürtleriyle barışma çabalarına sekte vuruyor. PKK, beklediği reformların gerçekleşmesi için Ekim’e kadar süre tanıdı. Aksi halde Nisan’dan beri süren ateşkesin sona ereceğini söylüyorlar.

Erdoğan, seçmenin %5′ini kontrol ettiği söylenen, Türkiye’nin en etkili din adamı Fethullah Gülen ile de çatışıyor. Gülen’in Mart’taki yerel seçimlerde kitlesine AKP’ye oy vermemeleri çağrısında bulunacağı iddiaları var.

Bu seçimler Erdoğan ve partisi için referandum olarak görülüyor. Erdoğan seçimlerde İstanbul’u kaybeder mi? Muhtemelen hayır. Son anketler AKP’nin oyların %50′sini kontrol ettiğini gösteriyor. Erdoğan’ın komplo teorileri, yurtdışındaki profiline zarar verse de, partinin dindar tabanı hareket geçti. Erdoğan iddialarının kanıtı olarak Mısır’daki darbeyi gösteriyor.

Sendeleyen bir ekonomi Erdoğan’a zarar verebilir. AKP, en çok ekonomideki başarısı ile cazip geliyor. Kolay büyüme yılları geride kaldı ve hükümet yeni reformları harekete geçirmeye çekiniyor. Cari açık şimdi gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 6′sının üstünde, Merkez Bankası faizleri arttırdı.

Haftaya Kürtler ile barış sürecinin devam etmesine yetecek bir reform paketi açıklanıyor. Türk yetkililer, reform paketinde Heybeliada Ruhban okulunun yeniden açılması ve cemevlerine devlet yardımının da içerdiğini söylüyor. Bunlar Avrupa Birliği ile uzun bir zamandır askıda olan müzakerelere yeniden ivme kazandırabilir.

Erdoğan’ın en büyük avantajı güvenilir bir alternatifinin olmaması. Ana muhalefet CHP, genel başkanı Kılıçdaroğlu’nun liderliğindeki reformcular ile Kemalistler arasındaki tartışmayla çıkmaza girmiş durumda. CHP’li bir vekil “”Protestolar kararsız seçmenleri kendine çekmesi için CHP’ye bir fırsat verdi ama kaçırıldı” diyor. Erdoğan yeniden Gülen’le uzlaşabilir. Erdoğan başka olursa, Abdullah Gül partiyi devralabilir. Fakat “ustalık” döneminin sona erdiği gözüküyor.

Kaynak: The Economist

Çeviren: Merve Tiryaki

vagus.tv

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: AKP / Tayyip "usta" /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.