kesk 20.08.13

Memur-Sen emekçileri ekonomik krize teslim etti

Kaya İlhan - 31 Ağustos 2013 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

 

Kamu emekçileri, 12 Eylül 2010 referandumunun ardından “grevsiz toplusözleşme”ye, aynı zamanda AKP hükümetinin eliyle büyütülen Memur-Sen Konfederasyonuna da teslim edilmiş oldu. 11 işkolundan 10’unda yetkili olan Memur-Sen, 10 yıl önce 3’üncü konfederasyondu, diyanet işleri dışında yetkisi bulunmuyordu. Yıllar içinde birinci konfederasyon oldu ve KESK üçüncülüğe geriledi.

Geçen yıl olduğu gibi, 2014-2015 yılları için de toplusözleşme görüşmelerine 10 işkolunda Memur Sen, 1 işkolunda da KESK (Kültür Sanat Sen) yetkili olarak masaya oturdu.

Memur Sen, yetkili konfederasyon olduktan sonra, kamu çalışanlarının sıkça sordukları “ücretler” konusuna, “siz bu yıl görün” diye yanıt veriyordu.  Memur Sen’in ne olduğunu bu yıl görmüş olduk: Hükümetin teklifinden aşağıda bir sözleşmeye imza attı. Bu demektir ki, işyerlerinde daha sık sorgulanacak ve eleştirilecek. Hükümetle işbirliği açıkça yüzlerine söylenecek.

AKP hükümeti “memura toplu sözleşme hakkı verdik” diye övüne dursun (bu söylemin 2010 yılında KESK Genel Başkanı olan Sami Evren ve çevresi de tekrarlamış, referandumda “yetmez ama evet” demişlerdi), anayasal düzenlemenin “grev” hakkını vermedi. Sonraki yasal düzenlemeler de çoğunlukta olan sendikanın bütün kamu emekçilerinin kaderini belirleyecek biçimde yapıldı, Memur Sen tek yetkili oldu.

2013 yılı kamu emekçileri sendikalarının üye sayıları:

KAMU GÖREVLİLERİ KONFEDERASYONLARININ ÜNVANI TOPLAM ÜYE SAYISI
KESK(Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu) 237.180
TÜRKİYE KAMU-SEN (Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu) 444.935
MEMUR-SEN(Memur Sendikaları Konfederasyonu) 707.652
BASK (Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu) 3.020
BİRLEŞİK KAMU-İŞ (Birleşik Kamu İşgörenleri Sendikaları Konfederasyonu) 40.041
HAK-SEN (Kamu Çalışanları Hak Sendikaları Konfederasyonu) 4.072
DESK (Demokratik Sendikalar Konfederasyonu) 4.699
TÜM MEMUR-SEN (Tüm Memur Sendikaları Konfederasyonu) 8.047
BAĞIMSIZ SENDİKALAR 18.375
GENEL TOPLAM 1.468.021

 

Örneğin 1 milyon kamu emekçisinin olduğu eğitim işkolunu alalım: Bu işkolunda 28 sendika var. Memur Sen’e bağlı Eğitim Bir Sen’in 251 bin, Kamu Sen’e bağlı Türk Eğitim Sen’in 225 bin, KESK’e bağlı Eğitim Sen’in 124 bin üyesi bulunuyor. Dörtte birini üye yapan Eğitim Bir Sen, geriye kalan dörtte üç çalışan adına da sözleşme imzalıyor. Bu durumdan hükümet de Memur Sen de memnun, kamu emekçilerinin ise, memnun olmadığı açık ancak, henüz bunu açıkça ve eylemli biçimde ifade etmiyorlar.

Yalnızca KESK’in 16 Ağustos’ta başlayan ve dört koldan Ankara’ya doğru bir yürüyüşü oldu ki, bu yürüyüş de hem illerde (örneğin Hatay’da) hem de Ankara merkezde polisin saldırısıyla karşılaştı. Memur-Sen’in işbirlikçiliğinin eleştirilmesi ve hükümetin antidemokratik 4688 sayılı sendikalar yasasının arkasına sığınmasını protestoya izin verilmedi.

Memur-Sen sattı

Hükümet destekli “hormonlu” Memur-Sen, geçen yıl olduğu gibi, daha önce açıklanan ve her zaman kâğıt üzerinde kalan enflasyon kadar bir yüzdelik zammı kabul etmesi bekleniyordu. Bu işbirlikçi sendikanın değil diğer konfederasyonlarla ortak bir tavır alması, göstermelik bile olsa bir muhalefet sergilemesi beklenmiyordu. Memur-Sen yönetimi, toplu görüşmelerin yasal süresi bitene kadar (bir ay), sendikal tiyatro da, esas oyuncu olan hükümetin yanında, yardımcı rolde oynamaya çoktan gönüllüydü.

Hükümetle yapılan toplu görüşmenin ilk oturumunda, diğer sendikalardan ayrı bir şekilde, sendika yöneticilerinin hükümet temsilcisiyle yan yana oturması bile, tarafını belli etti. Görüşmeler devam ederken, bayram tatili için ara verilmesine ortak olarak karar alınmışken, Memur-Sen, bir bayram sürprizi yaparak, hükümetle “mutabakata vardıklarını” açıkladı. Bu gelişme üzerine kaça satıldıklarını anlamaya çalışan kamu emekçileri, Memur-Sen’in imzaladığı toplu sözleşme sonuçlarıyla şaşkına döndüler. Sendika, 2014 için brüt 175 lira, 2015 içinde beklenen enflasyon oranları kadar bir artışı kabul etmişti.

Brüt 175 liralık zamma canı gönülden ‘evet’ diyen Memur-Sen, bir gün önce hükümetin 3+3 zam teklifini kabul etse sayıları 2 milyon 135 bin kamu emekçisi daha yüksek maaş alacağı ortaya çıktı. Böylece, kamu emekçilerini büyük bir kısmının, hükümetin vermek istediği yüzde 3+3 zam oranından bile daha düşük maaş artışı almış oldu.

Hâlbuki hükümetin, verdiği 2014 için yüzde 3+3, toplamda yüzde 6,1 oranında zam teklifine, Memur-Sen, “bu teklifin kabul edilemez” diye yanıtlamıştı. Masadan kalkmıştı.  Hükümetin teklifini 1’er puan yükseltmesi bekleniyordu. Sadece 1,5 milyon kamu çalışanı için brüt 175 liralık zam, net olarak 123 lira olarak maaşlara yansıyacak. Bu ise yüzde 6,1’lik zammın ancak yarısına ulaşabiliyor, yılın toplamı için yüzde 3 civarında bir artış anlamına geliyor. Bunu matematiksel karşılığı şu oldu, maaşı bin 600 lira üzerindeki kamu çalışanları, en az ayda 100 lira daha az para alacaklar (bir yılda yaklaşık bir maaş zarar). Mutabakata göre, 2014 yılında enflasyon ne olursa olsun maaşlara ek fark yansıtılmayacaktır. Oysa en basit toplusözleşmede bile enflasyon farkı yansıtılır; sendikalı olmanın gereğidir bu.

2014 yılı için ek ders, aile yardımı, çocuk parası, özel hizmet tazminatı, fazla mesai ücreti artışı yapılmadı. KESK’in ikramiye, kira, ulaşım, giyecek, yiyecek yardımı talebi, Hükümetin “kaynak yok” bahanesi ve Memur Sen hükümete desteğiyle görmezden gelindi.

 Hükümetinin aceleciliği Memur-Sen’in pervasızlığı

Kamu emekçilerinin önümüzdeki iki yıl için parasal ve özlük haklarıyla ilgili maddeler açısından kazanımdan çok kayıp vardır. Özellikle kabul ettirilen, enflasyon farkının artık ödenmemesi uygulaması, önümüzdeki dönemin kriz yılı olma ihtimali karşısında, kamu emekçilerinin kayıplarını daha da artıracak. Doların fiyat artışı, fiyat artışlarını ve enflasyonu artıracak bir etkendir.

Anlaşılan Hükümet, kamuoyundan gizlemeye çalıştığı olası bir ekonomik krize ve onun sonuçları karşısında, bugünden tedbirler almaya çalışmaktadır. Kriz doğal olarak enflasyonun tırmanmasını getirecek, hükümet enflasyon farklarının ödenmesinin önüne geçerek, bütçe kaynaklarından tasarruf yapmayı amaçlıyor. Dünyada ve Türkiye’de önceki örneklerden bildiğimiz gibi, hükümet bütçe kaynaklarını, ücretlerden başlayarak tasarrufa giderek kısacak, ekonomiyi döndürmek adına sermayenin karlarını korumak için kullanmak isteyecektir. Memur Sen’in ihanetinin boyutları, önümüzde iki yılda patlayacak ekonomik krizle birlikte kolaylıkla görülecek.

İşçilerin Sesi Gazetesi (Yeni Seri) Eylül 2013 sayı 18’den alınmıştır

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: kamu emekçileri / KESK / Memur Sen /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.