odtu_police_304x171_sinanonus

ODTÜ eylemleri: Gözaltındakiler serbest bırakıldı

Sol Defter - 6 Eylül 2013 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Sinan Onuş – BBC / Ankara

ODTÜ, Çiğdem ve 100. Yıl mahalleleri sakinlerinin, ODTÜ arazisinden ve mahallenin tam ortasından geçecek birinci yola karşı direnişleri sürüyor.

Polisin sabah saat 07.30’da ardından da üç kez daha biber gazıyla müdahale ettiği eyleme, CHP’li bazı milletvekilleri de destek veriyor.

Eylemciler özellikle sosyal medya üzerinden başlattıkları kampanyayla Ankaralıları, saat 19.00 ve sonrasında ODTÜ A4 girişinde toplanmaya çağırıyor.

Polisin sabahki müdahalesi sonrası gözaltına alınan 14 kişi ise saat 16.00’yı biraz geçe serbest bırakıldı.

Gözaltına alınanlardan ODTÜ Siyaset Bilimi öğrencisi Lütfü Doğan, polisin, gözaltında geçen sürede kendilerine kötü muamele yapmadığını söyledi.

Gözaltında yaşadıklarını BBC Türkçe’ye anlatan Doğan, “Uzun süre bekletildik. İfadelerimiz alındı. Adli Tıp’a gittik ve serbest bırakıldık. ‘Ayağını niye öyle uzatıyorsun’ benzeri küçük tacizler dışında bir sorun olmadı. Polislerle sohbet ettik” dedi.

Polisin müdahaleleri sırasında gözaltına alınmayan fakat eylemin ilk günüden beri alanda olan Anıtpark Forumu üyesi Önder Akgedik ise bölgenin SİT alanı olduğunu anımsattı. Akgedik, “Yol çalışmasının ruhsatı, izni, hiçbir belgesi yok. Yasadışı ve suç işleniyor” dedi.

Aygün: ‘Mesele çevre değil, yönetim şekli’

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün yanı sıra bugün Ankara Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olduğunu açıklayan Ankara milletvekili Aylin Nazlıaka ve Denizli milletvekili İlhan Cihaner’in de eylem alanında bulundukları belirtiliyor.

Yıkım için bölgeye gelen dozerin önünde duran ve sökülmesine engel olmak amacıyla bir ağaca sarıldığını belirten Hüseyin Aygün, BBC Türkçe‘nin telefonla sorularını yanıtladı.

Aygün, “Şu an ağaca sarılı halde konuşuyorum. Armut ağacı bu, hatta yemişlerini de yedim. Tam başımızda da dozer var” dedi.

“Daha ne kadar ağaca sarılı kalacağı” sorusuna Aygün, “Anlaşmaya varılana kadar beklemek lazım. Bırakmayız. Mesele çevre, ağaç değil. Yönetim anlayışına karşı halkın haklarını savunuyoruz. Burası sit alan. Sabahtan beri ağaçları kestiler. Gece de burada kalmayı düşünüyoruz geri adım atmayacağız” cevabını verdi.

Erdoğan: Ön açılacak, bu yollar yapılacak

G20 zirvesi için St. Petersburg’da bulunan Başbakan Tayyip Erdoğan da, ODTÜ eylemleri hakkında şu yorumu yaptı:

“ODTÜ’de Ankara Büyükşehir Belediyesinin yol çalışması var. Plan çalışmalarında ODTÜ’nün hocalarının, rektörün olumlu kanaatleri olmasına rağmen, orada bu gençler bu yolun yapımını engellemeye çalışıyorlar. Kimin nerede durduğunu göstermesi açısından bunlar çok önemli. Hiçbir hizmete bunların müsaade etmesi mümkün değil. Herkesin önünü keserler. Ön kesildiği zaman ön açmak güvenlik güçlerinin görevi. Ön açılacak ve bu yollar yapılacak.”

ODTÜ’de başörtülü öğrencilere yapılan sözlü müdahaleye de değinen Erdoğan, “Bu, kimin nerede durduğunu göstermesi açısından çok önemli. Kimlerin kimleri ötekileştirdiği çok açık, net ortada… Türkiye’de sol her zaman ötekileştirmiştir. Bu ülkenin evlatlarına karşı bir ötekileştirme kampanyası yürütülüyor. Konuyla ilgili olarak YÖK gereğini yapacaktır. Bizler de gereğini yapacağız.” dedi.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Ankara / ODTÜ /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.