HDP BDP seçimler

‘Bölgede BDP, Türkiye’de HDP ile seçimlere gireceğiz’

Sol Defter - 9 Eylül 2013 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), 2014 Mart’ında yapılacak yerel seçim stratejisini açıkladı. Buna göre, batıda HDP, doğuda ise BDP ile seçime girilecek.

09 Eylül 2013 Pazartesi – 11:30

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) yerel seçimlere birlikte girecek, HDP batıda, BDP bölgede aday gösterecek.

Bianet’in haberine, Cezayir Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıya BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, BDP milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Sebahat Tuncel, Pervin Buldan ve HDP Eş Genel Başkanları Yavuz Önen, Fatma Gök katıldı.

“Kent sömürüne karşı bir kampanya”

Fatma Gök: Özgür, özerk ve demokratik bir politika için Türkiye toplumunda şimdiye kadar bizimle beraber olan bileşenler ve dışımızda kalanlara da çağrımızdır hep birlikte yeni bir hayatı kurmak için yerel seçimlerde bir araya gelelim.

Yavuz Önen: Yüzde 80 kentli nüfusu oluşturan bir dönemde yerel siyaset yapacağız. Kent yaşamı hem hak ihlallerinin hem de sömürünün ortamı hale geldi. Bizim projemizde bilimin klavuzluğunda sömürüye karşı bir yerel yönetim kampanyası olacak. Halklar arası kırılganlığı ortadan kaldıracak bir barış ortamı yaratılması hedefleniyor.

“İki hidrojen bir oksijen formülünü bulduk”

Gültan Kışanak: HDP BDP’dir, BDP de HDP’dir. Bu bir seçim taktiği ve yol yönetimidir. Başarı için bu formülün daha yararlı olacağına karar verdik. Aynı politik hedeflerle seçimi yürüteceğiz.Tüm demoktratik grupları, ötekileştirilenleri buluşturacağımız herkesi bir irade olarak yürüteceğimiz yepyeni bir seçim strateji ile tüm Türkiye halkının karşısındayız.

Yepyeni bir dönem olacak. Sözü ve kararı halk söyleyecek. Halkın kendisini özgürce yönetebilmesinin olanakları yaratılacak. Bu büyük bir stratejinin deklarasyonu. HDP ve BDP olarak dört bir yanda seçime gireceğiz. Bütün yerel yönetim birimlerinde en küçük beldeden büyükşehire kadar halktan yana olanları destekleme biçimiyle iddialı bir çıkışın sahibiyiz.

Tüm seçim sürecini halkla birlikte yapacağız. Yerel ve yerinden demokrasiyi önce kendimiz işleteceğiz sonra bunu halk iktidarı olarak hayata geçireceğiz. İki hidrojen bir oksijen formülünü bulduk, yakında gürül gürül ırmaklar olarak akacağız, bunun karşısında kimsenin durmaya gücü yetmeyecek.

Seçim hedefleri

Basın açıklamasında yerel seçim hedefleri şöyle açıklandı:

* Yerinden ve yerelden yönetimi, demokratik bir yerel yönetim modelini geliştirmek, böylece yerel demokrasiyi güçlendirmek ve özerk meclisler idari yapısının tüm toplumda benimsenmesi için mücadele etmek;

* Doğrudan demokrasi ilkelerine uygun olarak, katılımcı yerel yönetim modelini yerleştirmek;

* Bütçesini halkın belirlediği, rantı ve hırsızlığı, taşeronlaştırmayı önleyen belediyeciliği geliştirmek;

* Yerel yönetimlerde toplumsal cinsiyet eşitliğini ve ekolojik toplum yaklaşımını hakim kılmak;

* Halkı mağdur eden kentsel dönüşüm politikalarını durdurmak;

* Çocukların ve engellilerin kent yaşamına daha rahat katılabilecekleri önlemleri üretmek;

* Kamusal alanda anadil kullanımını, çok dilli belediyeciliği yaygınlaştırmak;

* Neo liberal yerel ekonomi politikaları yerine sosyal politikaları hayata geçirmek.

Kadın bakışı

Açıklamada, yerel yönetim politikalarının kadınlar ve kadın örgütleriyle birlikte, kadın bakış açısıyla oluşturulacağı, kadın adayları kadınlarla birlikte belirlenerek kadınların tüm yerel yönetim birimlerinde eşit temsilinin esas alınacağı belirtildi.

Konuşmaların ardından HDP bileşenleri kurumlar tek tek söz alarak yerel seçim taleplerini dile getirdi.
Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: BDP / HDK / HDP /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.