hdk 9 eylül

Kentimizden, İnancımızdan, Kimliğimizden Ellerinizi Çekin!

Sol Defter - 9 Eylül 2013 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

ODTÜ, Tuzluçayır Direnişleriyle dayanışma amacıyla, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İstanbul Meclisi, bugün saat 19.30’a Galatasaray Lisesi önüne çağrı yaptı.

AKP’nin talancı, asimilasyoncu ve şoven politikaları bitmek bilmiyor. Ankara’da Yüzüncü Yıl Mahallesi’nin ortasından yol geçirmeye, mahallenin yaşamını zorlaştırmaya, mahalleyi kentsel dönüşüm adı altında yıkım politikalarına maruz bırakmaya çalışıyor. Geçecek yolun bir kısmını ODTÜ ormanlarından geçirmeye çalışan AKP, devrimcilerin emeğiyle yapılan ormanı yok etmeye çalışıyor. AKP son ağacı da yok etmeye kararlı. Ancak Yüzüncü Yıl halkı ve ODTÜ öğrencileri buna izin vermiyor, vermeyecek.

Ankara’nın Tuzluçayır  Mahallesi’nde Fethullah Gülen Cemaati ve devletin makbul Alevi’si İzzettin Doğan, Tuzluçayır halkının ve Alevilerin tepkilerine rağmen, Alevi inancını hiçe sayarak cami-cemevi adlı bir yapı inşa etmeye çalışıyor. AKP, Alevi inancı üzerindeki baskıyı zorunlu din eğitimi, Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan sonra cami-cemevi projeleriyle katmerlendiriyor. Günlerdir direnen Tuzluçayır halkı ve Aleviler buna izin vermiyor, vermeyecek.

İzmir’in Dikili ilçesine konser vermeye giden Halkların Demokratik Kongresi Genel Meclis üyesi sanatçı yoldaşımız Ferhat Tunç’a faşist bir saldırı gerçekleştirildi. Ferhat Tunç bu saldırı sebebiyle konserini yarıda bırakmak zorunda kaldı. AKP’nin faşizan politikalarından cesaret alan ülkücüler sanatçılara da saldırmaya başladı. Halkımız bu faşist saldırılara izin vermedi, vermeyecek.

AKP bir diğer yandan, baş örtülü-başı açık, laik-muhafazakar diye toplumu bölmeye, kutuplaştırmaya, düşmanlaştırmaya çalışıyor. Gezi Direnişi’nde, ¨Camide içki içtiler¨ yalanıyla mütedeyyin insanları galeyana getirmeye çalışan AKP şimdi de başörtüsü üzerinden yalanlarına devam ediyor. Ancak bu politikalarında başarılı olamayacak.

Bizler Tuzluçayır Mahallesi’nde, Yüzüncü Yıl Mahallesi’nde, ODTÜ’de direnenleri, Dikili’de faşist saldırılara karşı halkların kardeşliği şiarını yükseltenleri selamlıyoruz.

Herkesi Tuzluçayır, Yüzüncü yıl, ODTÜ ve Dikili’deki mücadeleyi sahiplenmek için, mücadelelerine İstanbul’dan ses vermek için  09 Eylül Pazartesi günü saat 19.30’da Galatasaray Lisesi önüne bekliyoruz.

 

 

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: HDK / ODTÜ / Tuzluçayır /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.