odtü

ODTÜ’lülere ağır cezalık iddianame

Sol Defter - 16 Eylül 2013 - Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

 

Tayyip Erdoğan’ın okullarına gelişini direnişle karşılayan ODTÜ’lüler hakkında dava açıldı. 45 üniversiteli hakkında 6′şar yıl hapis cezası istenirken, iddianame Tayyip Erdoğan’ın “öğrenciler molotof attı”, “polis kısa süreli gaz sıktı” gibi iddialarından oluşturuldu

Göktürk-2 uydusunun Çin’den uzaya fırlatılmasını ODTÜ’deki törenle izlemek isteyen Tayyip Erdoğan’ı 15 Aralık 2012 günü büyük bir direnişle karşılayan ODTÜ’lüler hakkında dava açıldı. Ankara 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde kabul edilen iddianamede savcı Erdoğan Gökçek, Tayyip Erdoğan’ın protesto sonrasında günlerce dilinde düşürmediği argümanları kullanması dikkat çekti.

‘Öğrenciler molotof attı, polis kısa süreli gaz sıktı’

Protestonun İçinde ODTÜ öğrencisi olmayanların da bulunduğu 400 kişilik bir grup tarafından yapıldığını söyleyen savcı, üniversitelilerin sırt çantalarından çıkardıkları molotoflar, soda şişeleri, sapanlar, bilyeler, sopalar ve havai fişeklerle saldırdıklarını öne sürdü.

İddianamede polisler hakkında olan bölümde ise Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’ne bağlı polislerin “kısa süreli gaz kullandığı” iddia edildi.

Savcı, başbakanı protesto eden 45 öğrenci hakkında “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” ve “görevi yaptırmamak için direnme” gerekçeleriyle 6′şar yıla kadar hapis cezası talep etti.

Davanın ilk duruşması 18 Aralık’ta görülecek.

Polislerle ilgili soruşturma da yürütülüyor

İddianamenin kabul edilmesiyle açılan davada yargılanan isimlerden birisi de polisin attığı gaz bombası ile başından yaralanarak beyin kanaması geçiren ve günlerce hastanede yoğun bakımda kalan Barış Barışık. Barışık’ın şikayetçi olduğu polislerle ilgili dosya ise savcılık tarafından Memur Suçları Soruşturma Bürosu’na gönderildi.

ODTÜ Direnişi ile ilgili 9 öğrenci için ise özel yetkili savcılıkça yürütülen bir soruşturma yer alıyor. 9 üniversiteli, protestodan birkaç gün sonra Terörle Mücadele Şubesi’ne bağlı polislerce düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınmış fakat serbest bırakılmıştı.

Sendika.Org/ Ankara

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: ODTÜ /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.