kürt isci-eylemi

İstanbul’da ırkçı saldırıya uğrayan işçilerden biri ağır yaralı

Sol Defter - 20 Eylül 2013 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

İSTANBUL – ANF

İstanbul’da bir inşaat firmasında çalışan iki Kürt işçi, Kürtçe konuştukları için ırkçı saldırıya uğradı. Bunlardan birinin durumu ağır. Aynı inşaatta çalan diğer işçiler, “Arkadaşlarımız dillerini konuştukları ve Kürt oldukları için saldırıya uğradı. Daha önce de aynı şekilde bir olay daha yaşandı, bu ilk değil” dedi.

DİHA’nın haberine göre Bağcılar’da İstoç’un yanından bulunan Ege Yapı İnşaat Firması’nın elektrik tesisatı işini yapan taşeron şirket Panel Yapı’da çalışan Tekin Güngör ve Muhammed Öztürk adli işçiler, aileleri ile telefonda Kürtçe konuştukları sırada 3 kişi tarafından bıçaklı saldırıya uğradı belirtildi.

Perşembe gecesi gece saat 23.00 sıralarında gerçekleşen olay sonrası yaralanan iki Kürt işçinin, saldırganlar tarafından battaniyelere sarılarak, inşaat içinde bulunan konteynerlerin önüne bırakıldığı belirtildi. Yaklaşık 40 dakika burada yaralı halde kalan Göngür ve Öztürk’ü fark eden diğer işçiler, iki Kürt işçiyi ambulans ile Bağcılar Devlet Hastanesi’ne kaldırdı. Güngör’ün durumu ciddiyetini korurken, Öztürk ise tedavisinin ardından taburcu edildi.  DİHA’nın bir önceki haberine işçilerden birinin hayatını kaybettiği yönünde bilgi yer almıştı.

Sabahın erken saatlerinde saldırıyı duyan diğer işçiler inşaatta biraraya gelerek, firma sahibi ile görüşme talep etti. Firma sahibinin kendileri ile görüşmemesi üzerine sesini duyurabilmek için Kanal D binasına yürüyen işçiler, burada bir süre bekledikten sonra Bağcılar Mahmutbey TEM otoyolunu trafiğe kapattı. Ondan sonra inşaat alanına gelen işçiler, burada can güvenliklerinin olmadığını belirterek, firma sahibi ile görüşme talep etti. Olay hakkında konuşan inşaat işçisi Engin Çakmak, “Arkadaşlarımız dillerini konuştukları ve Kürt oldukları için saldırıya uğradı. Daha önce de aynı şekilde bir olay daha yaşandı, bu ilk değil” dedi.

İşçilerin inşaat alanındaki bekleyişi devam ederken, polisin 3 saldırganı gözaltına aldığı öğrenildi.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Kürt işçiler /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.