TK ve Türk bayrağı

TKP’nin Gezi Bilançosu: Ay yıldızlı bayrak bizim!

Sol Defter - 21 Eylül 2013 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

 

Türkiye Komünist Partisi (TKP) “Haziran Direnişi için Eylül tezleri” başlığıyla son aylarda Türkiye’deki eylemlere ilişkin 18 maddelik bir bildiri yayınladı.

TKP Merkez Komite tarafından hazırlanan 18 maddelik açıklamada Gezi eylemlerinin çıkış nedenlerinden Türkiye’deki siyasal atmosfere ilişkin kapsamlı bir değerlendirme yer almakta.

Bu görüşten vazgeçmek ülkeden, halktan vazgeçmektir

Değerlendirmenin 12’inci maddesi ise Türk bayrağına ilişkin.

Ay yıldızlı bayrağın Haziran direnişinde tuttuğu yeri bir arıza, bir bilinç eksikliği olarak görmek sadece direnişi anlamamak değil, direnişe sırt çevirmektir.” ifadesinin devamı ise şöyle: “Bayrakla simgelenen görüş, komünist şairimizin dizesinde saklı: Bu memleket bizim! Bu görüşten vazgeçmek ülkeden, halktan vazgeçmektir. Ülke aydınının, sosyalist hareketimizin, özgürlük ve eşitlik neferlerinin artık bu umutsuz ruh halinin eşiğinden bile geçmeye hakkı yoktur.

Hatırlanacağı gibi, 28 Haziran’da İzmir’de Türkiye Komünist Partisi’nin çağrısıyla “Boyun Eğmeyenler Buluşuyor” konulu toplantısı yapılmış ve Tepekule Kongre Merkezi’ndeki toplantıda konuşan Kemal Okuyan’ın Türk bayrağı ile ilgili çıkışı alkışlarla karşılanmıştı. “Türk bayrağı faşizmin elinden alındı” diyen Okuyan, “Bu bayrak artık Türkiye devrimcilerinin, Türkiye halkının bayrağıdır. Artık bu dünyada da böyle algılanıyor” dedi. Okuyan, elindeki Türk bayrağını göstererek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye solunun ay-yıldızlı bayrakla derdi, haklı sebeplere dayanıyordu. 12 Eylül faşizmi işkence için kullandı, Kürt sorununda bu bayrak ırkçı bir sopa haline getirilmek istendi. Dünyada bile, ne yazık ki gericiliğin, karanlığın sembolü olarak gösteriliyordu. Ancak bu bayrak faşizmin elinden alınacak demiştik. Bu bayrak artık Türkiye devrimcilerinin, Türkiye halkının bayrağıdır. Şimdi dünyada da bu böyle algılanıyor. 20 günde bir ayda neler değişti”.

 

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: TKP / Türk Bayrağı /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.