müslüman kardeşler

Müslüman Kardeşler’in ‘bütün faaliyetleri’ yasaklandı

Sol Defter - 23 Eylül 2013 - Dünya

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

BBC – Mısır’da bir mahkeme Müslüman Kardeşler’in ”bütün faaliyetlerini” yasaklama kararı aldı.

Hüsnü Mübarek döneminde yasaklı olan Müslüman Kardeşler, 2011’deki devrimden sonra yasal bir sivil toplum örgütü statüsüne kavuşmuştu.

Fakat Mursi hükümetinin darbeyle görevden uzaklaştırılmasının ertesinde Müslüman Kardeşler’in edindiği yeni yasal konumun gözden geçirilmesi istendi.

Mahkeme, İslamcı örgütün sivil toplum kuruluşu olarak varlığını yasaklamanın yanısıra, ”Müslüman Kardeşler kaynaklı her türlü örgütün de yasaklandığını” ilan etti.

Gözlemciler, bu ikinci noktadan dolayı Müslüman Kardeşler’in parlamentodaki siyasi kanadı Özgürlük ve Adalet Partisi’nin de yasaktan etkileneceğini düşünüyor.

Lider kadrosu cezaevinde

Müslüman Kardeşler’in üyesi olan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin 3 Temmuz tarihinde darbeyle devrilmesi ardından Mısır ordusu İslamcı örgütün çok sayıda önde gelen ismini tutuklamış bulunuyor.

Kahire’deki mahkeme, askeri darbenin ardından kurulan geçici hükümetin Müslüman Kardeşler’in mali fonlarına el koymasını karara bağladı.

Mahkeme, temyize gidilmesi durumunda, nihai bir karara kadar örgütün dondurulan hesaplarının hükümet tarafından atanacak bir panel tarafından yönetileceğini ilan etti.

Askeri darbe yönetiminin şiddeti teşvik etttiği iddasıyla tutukladığı Müslüman Kardeşler üyeleri arasında örgütün ruhani lideri kabul edilen Muhammed Badi de var.

Mursi’nin yeniden cumhurbaşkanlığına getirilmesini talep eden ve aralarında çok sayıda Müslüman Kardeşler üyesinin yer aldığı protesto gösterileri esnasında güvenlik güçleri ile karşı karşıya gelen yüzlerce kişi öldürüldü.

85 yıl önce kurulmuştu

Müslüman Kardeşler’in lider kadrosu şiddeti teşvik ettikleri suçlamasını reddediyor ve asıl kendilerinin ”askerlerin terörüne karşı” mücadele verdiklerini söylüyor.

85 yıllık bir geçmişe dayanan Müslüman Kardeşler örgütü 1954 yılında dönemin askeri yöneticileri tarafından yasaklanmış, fakat Hüsnü Mübarek’in devrilmesinin ardından geçen Mart ayında bir sivil toplum örgütü olarak resmi kayıtlara geçmişti.

Örgütün siyasi kanadı Özgürlük ve Adalet Partisi ise 2011 yılında ”teokratik olmayan” bir grup sıfatıyla kurulmuştu.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: İhvan / Mısır / Müslüman Kardeşler /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.