ekonomk kriz

Açlık sınırı, asgari ücretten 300 TL uzakta

Sol Defter - 26 Eylül 2013 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

 Asgari ücretin net rakamı 730, açlık sınırı 1.032 lira!

Türk-İş, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla 26 yıldan bu yana her ay düzenli olarak yapılan “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması”nın Eylül ayı sonuçlarını açıkladı. Buna göre Eylül ayında dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı bin 32 TL oldu. Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı ise 3 bin 361,71 TL oldu.

Türk-İş’in araştırmasında, dört kişilik ailenin “insan onuruna yaraşır bir hayat” sürdürebilmesi için yapması gereken harcama tutarının bu iken, tek bir işçi için hesaplanan yaşama maliyetinin bu ay bin 148 TL olarak hesaplandığı vurgulandı. Bekar bir işçinin temel alınarak belirlenen net asgari ücretin halen 803,68 TL olduğuna dikkat çekilen araştırmada, “Sosyal koruma ücreti olması gereken asgari ücret bugün milyonlarca işçinin tek geliridir ve bu durum çalışanların içinde bulundukları geçim koşullarının ağırlığını ortaya koymaktadır” denildi.

Araştırmada, dört kişilik ailenin yaşam maliyetinin yılbaşına göre 153 TL artış gösterdiği vurgulanarak, gıda harcaması tutarına dokuz ayın sonunda gelen ek yükün ise 47 TL olduğuna dikkat çekildi.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: açlık sınırı / yoksulluk sınırı /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.