taraftarlardan-taksim-cikarmasi-33583691

Taraftar gruplarına operasyon: Onlarca gözaltı

Sol Defter - 27 Eylül 2013 - #direngeziparkı / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

 

İstanbul’da Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe’nin taraftar gruplarına bu sabah operasyon düzenlendi. Sabah saatlerinde başta Beşiktaş, Kadıköy, Üsküdar olmak üzere birçok ilçede düzenlenen operasyonda birçok kişi gözaltına alındı

İstanbul’da bu sabah (27 Eylül) erken saatlerde  Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş tribünlerine hakim olan taraftar gruplarına yönelik operasyon başlatıldı.

Milliyet’in haberine göre, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray tribünlerine hakim olan taraftar gruplarına yönelik olarak başlatılan operasyonun hazırlığı 1.5 yıl önce başlatılmıştı.

2011-2012 sezonunda, Galatasaray’ın şampiyonluğunu ilan ettiği Fenerbahçe Galatasaray derbisinden sonra çıkan olayların ardından soruşturmanın başlatıldığı iddia ediliyor.

Milliyet, bu sabah 07.00′da emniyet müdürlüğüne kimin gözaltına alınacağını gösteren sarı zarflar geldiğini yazdı.

Radikal’in haberinde de operasyonun bilet dağıtılmasıyla ilgili olduğu, üç büyük takımın taraftar gruplarından 12numara.org, Deplasman Kartalları, Çarşı, Ultraslan, FenerbahCHE mensubu kişilerin şu anda gözaltında olduğu belirtildi.

Beşiktaş’ın taraftar gruplarından Çarşı’nın eski lideri Alen Markaryan, Genç Fenerbahçeliler grubunun lideri Amigo Sefa ve Ultraslan’ın lideri Muzaffer Şirin de gözaltına alındı.

Bakan Güler: Operasyon Terörle Mücadele Kanunu’nun yetkilendirdiği savcıların nezaretinde

Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesi 2013-2014 akademik yılı açılış törenine katılan İçişleri Bakanı Muammer Güler, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Güler sorulara şöyle cevap verdi: “Bugünkü operasyon taraftar grupları içerisinde organize faaliyetlerde yer alanlara yönelik bir operasyondur. 6222 sayılı kanun kapsamında olmayan bir operasyondur. İşin içinde organize bir boyut olması, bir şiddet kullanılması, bir örgütle bu işi yürütmeye yönelik bir operasyondur. 96 hedefe yönelik operasyonda 69 kişi gözaltına alındı” dedi.

Beşiktaş-Galatasaray derbisiyle ilgili olarak 6222 sayılı kanun kapsamında operasyonun yürütüldüğünü dile getiren Bakan Güler, ”Buradaki boyut 6222 sayılı kanundaki ihlallerle ilgilidir. O kanunda 3 aydan 2 yıla kadar olan hapis cezaları, müsabakadan men cezaları ve idari para söz konusudur. Ama bugünkü operasyon, taraftar grupları içerisinde örgütlü suç faaliyetine karışan kişilerle ilgili bir organize bir faaliyetle ilgilidir. Bunun ayrı maddesi vardır. Özel yetkili savcılarca, daha doğrusu Terörle Mücadele Kanunu’nun 10. Maddesine göre yetkilendirilmiş Cumhuriyet savcılarının nezaretinde yürütülen bir operasyondur.”

Koruma memurları gelecek

Koruma memurluğu statüsü ile yapılacak bir kanuni düzenlemenin olduğunu söyleyen Güler, “Yine Emniyet teşkilatı kadrosunda ama unvanı koruma memuru olan bir sınıf oluşturuyoruz. Türkiye’deki iş yeri, şahıs ve önemli tesislerin koruma görevini, koruma memurları aracılığıyla yürüteceğiz” dedi. Koruma memurlarının belli şartlarının olacağını ve göreve alımlarının farklı yürütüleceğini belirten Güler, başarılı olanların da polisliğe geçebileceğini belirtti. Güler sözlerine şöyle devam etti: “İşte bu koruma memurları stadyumlarda da görevlendirilebilecek. Ama bu kurum kurulana kadar polisimiz bu görevi derbi maçlarında ağırlıklı olarak yürütecek. Özel güvenlik güçleri de belli yerlerde görev yapmaya devam edecek. Ancak onların gerek eğitimlerinde, gerek stat içi faaliyetlerinde eksiklikler olduğunu gördük.”

Sendika.Org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Çarşı /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.