El nusra

Hükümet, teröristi “mücahit” ilan etti

Sol Defter - 28 Eylül 2013 - Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bugün Denizli’de yaptığı konuşmada, ”Neymiş, İslam adına yapıyormuş. Hadi ordan, neyi İslam adına yapıyorsun?” dedi. Erdoğan, “Terör örgütleri arasında ayrım yapanlar, terör örgütlerini iyi-kötü diye sınıflandıranlar, bunlara göz yumanlar, terör ateşine körükle gidenler, en az teröristler kadar suçludur en az onlar kadar canidir” diye konuştu.

Ancak Erdoğan’ın terörü eleştirdiği bu konuşmasının ardından sosyal medyada paylaşılan ve İçişleri Bakanı Muammer Güler’in imzasının olduğu iddia edilen “Gizli”  ibareli bir genelge şok etkisi yarattı.

hadi2

Belgede El Nusra militanları için “mücahit” ifadesi kullanılırken, “Milli İstihbarat Teşkilatımız denetiminde çeşitli ülkelerden getirilerek bölücü örgüt PKK uzantısı PYD’ye karşı savaştırılan, ağırlıkla Çeçen ve Tunusluların bulunduğu El Nusra’ya bağlı mücahitlerin iliniz sınırları içinden Suriye’ye geçişlerinde, istihbarat görevlilerine gerekli desteğin sağlanarak güvenliklerine ve konunun gizliliğine riayet edilmesi önem arz etmektedir” denildi.

Sosyal medyada paylaşılan 12 Mart 2013 tarihli Hatay Valiliği’ne Bakan Güler imzasıyla gönderildiği iddia edilen “Gizli” ibareli belgede El Nusra örgütüne “bölgesel çıkarlar” doğrultusunda destek verilmesi, lojistik desteğin sağlanması, yaralıların tedavi edilmesi talimatı yer alıyor.

İçişleri Bakanlığı’ndan Hatay Valiliği’ne gönderilen belgenin konu kısmında, “Bölgesel çıkarlarımız temelinde Suriye’de bölücü örgüt PKK uzantısı PYD güçlerine karşı desteklediğimiz El Nusra mücahitlerine aşağıda belirlenen çerçevede desteğin sunulması, ilimiz sınırları içindeki kamu kurumlarına ait sosyal tesislerinde barındırılmaları” yazısı yer aldı.

2013/12 tarihli Genelge başlığının yer aldığı “Gizli” ibareli ve İçişleri Bakanı Muammer Güler imzalı olduğu iddia edilen belgede şu ifadelere yer verildi:

r34

“Milli İstihbarat Teşkilatımız denetiminde çeşitli ülkelerden getirilerek bölücü örgüt PKK uzantısı PYD’ye karşı savaştırılan, ağırlıkla Çeçen ve Tunusluların bulunduğu El Nusra’ya bağlı mücahitlerin iliniz sınırları içinden Suriye’ye geçişlerinde, istihbarat görevlilerine gerekli desteğin sağlanarak güvenliklerine ve konunun gizliliğine riayet edilmesi önem arz etmektedir.

 

Bu bağlamda;

 

Mücahitlerin ülkemiz sınırlarından Suriye’ye geçişlerinde Hatay ilimiz stratejik bir konuma sahiptir. İslamcı kurumlara lojistik desteğin aktarılması, eğitimleri ve yaralıların tedavisi ve mücahitlerin geçişleri ağırlıklı olarak buradan yapılacaktır. Milli İstihbarat Teşkilatımız ve ilgili merciler bu konuda görevlendirilmiştir. Hatay valiliğimizle koordineli olarak çalışacaktır.

 

Çeşitli sivil kurumlar tarafından karayolu veya havayolu ile ilinize gönderilen mücahitlerin büyük bir gizlilik içerisinde, konum itibariyle Diyanet İşleri misafirhaneleri bağlı kuruluşları ile MİT tarfından belirlenen kamu misafirhanelerinde konaklatılmaları uygun görülmüştür.

 

Genelgenin uygulanması konusunda büyük bir titizlik gösterilerek, bu çalışmaların gizlilik içerisinde yürütülmesi gerekmektedir.

 

İşte sosyal medyada paylaşılan o şoke eden belge:

ppppp

 

vagus.tv

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: AKP / El Nusra / mücahit /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.