tunus MKÖ

Tunus: Müslüman Kardeşler orada da düştü

Sol Defter - 28 Eylül 2013 - Dünya

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Arap Baharı’nın başladığı Tunus’ta İslamcı hükümet, müzakereler sonrasında istifa etmeyi ve seçimlere gitmeyi kabul ettiğini duyurdu.

Hükümetteki Müslüman Kardeşler’e bağlı Ennahda Partisi ile muhalefet arasında arabuluculuk yapan UGTT sendikası, hükümetin aylar süren görüşmelerin ardından istifayı kabul ettiğini duyurdu. Ülkede, tarafsız ve geçici bir hükümet oluşturulması için önümüzdeki üç hafta boyunca müzakereler yapılacak. Ennahda Partisi, müzakarelerin Pazartesi veya Salı günü başlayacağını açıkladı.

Tunus’ta Ocak 2011′de Devlet Başkanı Zeynel Abidin Bin Ali’nin ülkeyi terk etmesiyle başlayan süreçte İslam’ın siyasetteki rolü kargaşaya sebep oldu. Müslüman dünyasının en seküler milletlerinden olan Tunus’ta muhalifler Ennahda’yı İslam kurallarını empoze etmekle suçluyor.

Ülkedeki kargaşa ortamı, Şubat ayında Tunuslu muhalif lider Şükrü Belaid’in öldürülmesiyle daha da kötüleşti. Son olarak Temmuz ayında bir başka muhalif isim olan Muhammed İbrahimi’nin İslamcı militanlarca öldürülmesi, ülkede hükümet karşıtlarını “Hükümet istifa” sloganlarıyla sokaklara döktü.

Arap Baharı’nın 2011 yılında başladığı ülke olan Tunus’ta değişim süreci Mısır’a ve Libya’ya göre çok daha barışçıl oldu.

Kaynak: Reuters

Çeviren: Merve Tiryaki – Vagus Tv

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Müslüman Kardeşler / Tunus /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.