huseyin-ercan tezkoopiş

Aday oldu işten atıldı

Sol Defter - 2 Ekim 2013 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

 

Tez Koop-İş Sendikası Bursa Şubesinde uzman olarak görev yapan Hüseyin Veysi Ercan Genel Merkez’in “Aday olma işten atılırsın” tehditine boyun eğmediği için işten atıldığını iddia etti. Ercan’ın iddiaları arasında şube başkanlığı için kendisini destekleyenlerin tehdit edilmesi de var. İddiaları sorduğumuz Eski Genel başkan Osman Gürsu iddiaları doğrulayarak işten atmayı savundu.

‘BANA ANLATSALAR İNANMAZDIM’

Veysi Ercan, başından geçenleri anlatırken “Çevremdekiler böyle bir olayı anlatsa pek inanamayacağım şeyler kendi başımdan geçti” sözleriyle başlıyor. Sendika genel merkezine bir kayyumun atanmasını kendilerinin de istemeyeceğini belirten Ercan, her şeyin sendikada demokratik bir biçimde kongrelerde değişmesi gerektiğini söyledi. Ancak bugün görevde olan merkez yöneticilerin işçilerin iradesini yok saymalarıyla başlayan mahkeme sürecinin sendikayı kayyuma teslim ettiğini ileri süren Ercan mevcut merkez yöneticilerinin burada kendi sorumluluklarından kurtulmaya çalıştıklarını dile getirdi Ercan aynı biçimde üyesi olduğu Bursa Şubesinde yapılmak istenen kongreye mahkemenin engel olduğunu söyleyerek ileri bir tarihte olacağını anlatıyor. Kendisi ve arkadaşlarına baskı ve tehditlerin de bu tarihten sonra başladığını anlatan Ercan, geri adım atmadığı içinde bu sürecin işten atılmaya vardığını söyledi.

İŞTEN ÇIKARMA TEHDİTİ

Eski Genel Başkan Osman Gürsu’nun 6 Eylül’de Bursa Şube Kongresi için Bursa’ya geldiği zaman kendisini şube binasına çağırdığını ve aday olduğu için şube başkanları ve merkez yöneticilerinin içinde azarlamaya çalıştığını ifade eden Ercan Gürsu’nun kendisini işten çıkarılma ile tehdit ettiğini iddia etti. Görüşmede Osman Gürsu’ya aday olmamasını hangi sıfatla istediğini sorduğunu belirten Ercan, diğer yöneticiler, diğer adaylar gibi kendisinin de sendikaya aday olma hakkının olduğunu ve bundan da vazgeçmeyeceğim söyleyediğini belirtti.

Yaşananların bunlarla da kalmadığını söyleyen Ercan iddiaların şöyle devam ettirdi. “Sendika yöneticileri ve uzmanları Bursa Şubesine bağlı olan Migros, Kipa, Carrefour gibi işyerlerinde beni destekleyen temsilci ve işçilerle görüşerek ya da telefonla arayarak mevcut olan şube başkanını desteklemelerini yoksa kendileri için iyi olmayacağını söyledi. Kimi işyerlerinde ise bölge müdürleri devreye girdi.”

Yasa dışı bir biçimde uydurma disiplin kurulu kararıyla beklediği gibi tazminatsız olarak işten atıldığını söyleyen Hüseyin Veysi Ercan, bunun mücadele etmelerine engel olamayacağını söyledi. “Ok yaydan çıktı bir kere Bursa Şubesinde ve genel merkezde sendikal anlayışın değişmesi kaçınılmaz” diyen Ercan bunu sadece kendisinin değil birçok işçinin de istediğini vurguladı.

SENDİKAL GÜÇ BİRLİĞİ NİYE SUSKUN?

Olup biteni sessizliklerini koruyarak izleyen Sendikal Güç Birliği Platformuna da bir anlam veremediğini söyleyen Ercan,  “Türk-İş’in sendikal anlayışını eleştirenler önce kendi kapısının önündeki pisliği temizlesinler. Bizim istediğimiz yalnızca sendikal demokrasi. Her işçi temsilciliğe, delegeliğe ve sendikaların tüm kurumlarına aday olabilsinler. Bunun sendika tüzüklerinde güvence altına alınmasını istiyoruz. Eğer sendikal güç birliği demokratik bir sendikacılığı savunuyorsa bizim sendikamızda olup biteni izlemekten vazgeçsin müdahil olsun” diye konuştu.

SENDİKA ÇALIŞANLARI DA ADAY OLABİLİR

Tez Koop-İş Sendikasında çalışan tüm sendika çalışanları ve uzmanlar büro iş kolu olduğu için aynı zamanda kendi sendikalarında üye olabiliyorlar. Sendikalarında genel başkanlıkta dahil tüm kurullarına aday olabiliyorlar. Son genel kurulda genel başkan olan Osman Gürsu, Tez Koop-İş İstanbul 4. No’lu şubesine uzman olarak işe alındıktan iki ay sonra ilk genel kurulda hiçbir görevi olmadığı halde genel başkan seçilmişti.


‘ADAY OLUNCA İŞTEN ATTIK’

Konuyla ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz eski genel başkan ve şunda danışmanlık görevini sürdüren Osman Gürsu iddiaları doğrulayarak: “Hüseyin Veysi Ercan bizim örgütlenme uzmanımızdır. Çok beğendiğimiz, sevdiğimiz bir kişi. Birçok işyerinde başarılı örgütlenme çalışması yürüten birisidir. Kendisi çalıştığı Bursa Şubesinde sendika şube başkanlığına aday olmak istediğini söyledi, biz de ‘yapma etme’ dedik. ‘Herkes kendi kafasına göre aday olursa bu olmaz’ dedik, aday olmakta ısrar edince bizde işten attık. Bizim birçok uzmanımız var, onları işyerlerine örgütlemeye gönderiyoruz her şube başkanının karşısına bir uzman başkan adayı çıkarsa olur mu?” diyerek işten çıkarmayı savundu.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: sendika bürokrasisi / Tezkoop-İş /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.