odtuye_destek_yuruyusu_kadikoyde_h15536

İstanbul forumları ODTÜ için yürüdü

Sol Defter - 25 Ekim 2013 - #direngeziparkı

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

İstanbul forumları, “ODTÜ yalnız değildir” sloganıyla Kadıköy’de yürüyüş yaptı. ODTÜ’deki ağaç katliamını kınamak için fidan dikildi.

İstanbul forumlarında alınan karar üzerine yüzlerce kişi Kadıköy Boğa’da bir araya geldi. “Diren ODTÜ İstanbul seninle”, “Faşizme karşı diren ODTÜ yoldaşların seninle”, “Denizlerin diktiğini Melihlere kestirmeyiz”, “İsyan insanlaştırır örgüt özgürleştirir” yazılı pankart ve dövizler taşıyan kitle önce Bahariye Caddesi’nden Moda havuza yürüdü. Kadıköy’ün ara sokaklarında dolaşan kitle Kuşdili Çayırı’na yürüdü.

Yürüyüş boyunca kitlenin sayısı arttı. Çevrede bulunanlar alkış ve sloganlara katılarak destek verdi, çok sayıda kişi ise evlerinin camlarından balkonlarından tencere tava çalarak destek verdi. Yürüyüşte, “Her yer ODTÜ her yer direniş”, “Diren ODTÜ Kadıköy seninle”, “Diren ODTÜ İstanbul seninle”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz”, “Katil polis ODTÜ’den defol”, “Melih Gökçek elini ODTÜ’den çek”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Bıji bıratiya gelen”, “Diren Rojava Kadıköy seninle”, “Bıji berxwedana Rojava” sloganları atıldı.

Kitle, Gezi direnişi sırasında polis tarafından öldürülen Ali İsmail Korkmaz, Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş, Ahmet Atakan, Lice’de askerler tarafından öldürülen Medeni Yıldırım ile Gülsuyu’nda çeteler tarafından öldürülen Hasan Ferik Gedik de anıldı. Yaşamını yitiren direnişçilerin isimleri okundu, kitle hep bir ağızdan “yaşıyor” diye haykırdı.

Yürüyüş Kuşdili Çayırı’nda sona erdi. ODTÜ’de Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ağaç katliamın protesto etmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından otopark olarak kullanılan asfaltlı alan kazılarak, fidan dikildi.

Eylem, tiyatro gösterimi ile devam etti. Şarkılar söyleyen, halaylar çeken, horona duran kitle, uzun süre eylemi sürdürdü.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: ODTÜ /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.