bas-ortulu-milletvekilleri_manset

Kadın milletvekilinin örtüsü, Tayyip’in kararı

Sol Defter - 31 Ekim 2013 - Kadın Hareketi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Başörtülü olarak seçilmeyen, AKP’nin seçim öncesi aldığı türban serbestliğine ilişkin kararların ardından Meclis’e kapanarak girecek olan kadın milletvekilleri henüz Meclis açılırken böyle bir gündemlerinin olmadığını söylemişti

AKP’den 4 kadın milletvekili bugünden itibaren Meclis çalışmalarına başörtüsüyle katılacaklarını açıkladılar.

“Demokratikleşme Paketi” henüz açıklanmadan Ağustos ayında Bülent Arınç’ın yaptığı “2015’e kadar yeni seçimi beklemeye gerek yok, parlamento içindeki bazı kadın milletvekillerimiz başlarını şimdiden örtebilir” çağrısı ile başlatılan süreç, kamuda türban serbestisinin gelmesinin ardından başı açık olan milletvekillerinin kapanarak Meclis’e gelmesi ile sürüyor.

AKP, 11 yıllık iktidarı boyunca “çözmediği” türban sorununu Ortadoğu politikasından Kürt sorununa dört bir yandan sıkıştığı ve Haziran İsyanı ile sarsıldığı bir dönemde üçlü seçim süreci öncesinde ele aldı. Normal hayatlarında başları açık olan 4 kadın, Mardin Milletvekili Gönül Bekin Şahkulubey, Denizli Milletvekili Nurcan Dalbudak, Konya milletvekili Gülay Samancı ve Kahramanmaraş Milletvekili Sevde Bayazıt Kaçar hac ziyaretini gerekçe göstererek kapandı.

Zamanı geldi

2011 yılında gerçekleşen genel seçimlerde “Başörtülü Milletvekili İstiyoruz İnisiyatifi” kurulmuş, “Başörtülü aday yoksa oy da yok” diyen kadınlar İslami kesimden erkeklerden büyük tepki görmüş, bu girişim “zamansız” bulunmuştu. Gerici-dinci yayın organları kampanyaya saldırmıştı. Zaman gazetesinin etkili yazarlarından Ali Bulaç kampanyayı yapan kadınları “AK Parti’ye tuzak kurmak”la suçlamıştı. Türban yasağının kamuda kaldırılması da Meclis’e vekillerin türbanla girmesi de kadınların özne olduğu bir süreçle ilerlemedi. Bu sürecin öznesi erkeklerdi.

Meclis’e başını örterek girecek vekillerle ilgili ilk açıklamayı AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş yaptı Elitaş; “Başörtüsüyle Meclis’e gelmelerinde sakınca olup olmadığını bize sordular, biz de grup olarak sakınca olmadığını kendilerine söyledik” dedi.

Hüseyin Çelik ise “Başı kapalıya da birileri müdahalede bulunurlarsa; 1999 gibi bir tavır olursa kusura bakmasınlar ne Türkiye 1999′un Türkiye’sidir ne de TBMM 1999′daki 21. dönem Meclis’idir” diyerek CHP’lileri tehdit etti.

‘Dinin gereği’

Başbakan Erdoğan ise dün katıldığı tartışmada “Başörtüsü nasıl siyasi simge olabilir?” diye sordu. Meclis’te türbana karşı çıkanlara “bizim dinimizin gereklerinden birisidir fakat cehalet çok kötü bir şey. Dinimizin böyle bir emrinin olduğunu bilmeyecek kadar cahiller” diye seslendi. Aynı Erdoğan 2008 yılında İspanya’da yaptığı açıklamada  “Velev ki simge olarak taktığını düşünün. Bir siyasi simge olarak takmayı suç kabul edebilir misiniz? Simgelere yasak getirebilir misiniz?” demişti.

Kimin kararı?

Başörtülü olarak seçilmeyen, AKP’nin seçim öncesi türban serbestliğine ilişkin kararlarının ardından Meclis’e kapanarak girecek olan milletvekilleri henüz bir ay önce Meclis açılırken kendilerine yöneltilen sorulara farklı yanıtlar vermişti.

Konya Milletvekili Gülay Samancı “Eğer kişi kapanacaksa bu karar o kişiye ait olmalıdır; kapanması durumunda da diğer arkadaşlarının buna saygı göstereceğini düşünüyorum. İrade, bu işi yapacak olana bırakılmalı. Ben bunu yaparsam da sembolik olarak yapmam, Allah rızası için Allah’ın emri ve dini inancımın gereği olarak yaparım. Tepki olabilir de olmayabilir de saygı duyanlar çıkar da çıkmaz da orasını bilemem. Ama şu anda nasılsam 1 Ekim’de de öyleyim” diyerek Meclis çalışmalarına aynı biçimde devam edeceğini iletmişti. Sevde Beyazıt Kaçar da bu konunun konuştukları, gündemlerinde olan bir konu olmadığını söylemişti. Milletvekili Kaçar aynı soruya “İnanan her kadının Allah nasip ederse yapması gereken bir şey ama şu anda ben kendimi buna hazır hissetmiyorum. Herhalde beni sevdikleri için yakıştırmışlar. Ben bu yakıştırmadan da mutluyum aslında, ne güzel ki inançlarımı hissettirebilmişim. Allah nasip ederse de olur” dedi. “İlerleyen zamanlarda milletvekili iken bir değişiklik olabilir mi” sorusuna ise “Hayır, şu anda öyle bir şey söz konusu değil” diye cevap vermişti.

CHP: Erdoğan’ın elinden bu silahı alacağız

Başörtülü vekiller Meclis’e girdiğinde ana muhalefet partisinin nasıl bir tutum takınacağı en çok tartışılan gündemlerden biriydi. CHP TBMM Grubu, Muharrem İnce başkanlığında basına kapalı toplandı. Grupta, milletvekillerinin Genel Kurul’a başörtüsüyle girmesi halinde takınılacak tavır ele alındı. İnce, toplantıdan sonra basına bir açıklama yaptı. İnce AKP’nin derdinin seçimlerden önce bir türban mağduriyeti yaratmak olduğunu, bunu diline dolayıp seçim meydanlarına çıkmayı planladığını ifade etti. İnce, “Erdoğan’ın mağdur görüntüsü çizmesine izin vermeyeceğiz, Erdoğan’ın elinden bu silahı alacağız” diye konuştu.   Kendilerinin kişisel yaşama ve yaşam biçimlerine saygılı olduklarını ifade eden İnce, “Ama bu özgürlük değildir. Hatta bir özgürlükten vazgeçmektir. Saçını açma özgürlüğünden vazgeçmektir. Bu konuda Genel Başkan Yardımcımız Sayın Şafak Pavey, zamanı gelince Genel Kurul’da konuşma yapacak. AKP’nin bu oyununa alet olmayacağız. Mağrur olmalarına rağmen mağdur görüntüsü çizmelerine engel olacağız. Onların toplumu kandırmalarına, millete yalan söylemelerine engel olacağız” diye konuştu.

BDP: Onların yanında olduğumuzu göstereceğiz

BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ise yaptığı açıklamada başörtüsü takan vekillere destek vereceklerini vurgulayarak, “AK Parti’li kadın milletvekilleri arkadaşlarımızın türban takarak Genel Kurul’a gelmeleri önemli bir aşama. Bu üç arkadaşımız Genel Kurula geldiği zaman BDP grubu olarak onların yanında olduğumuzu göstereceğiz” dedi.

Sendika.Org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: TBMM / Türban /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.