marmarayda_tartismalar_bitmiyor_h17067

AKP’nin metro yalanları

Aysun Koca - 7 Kasım 2013 - Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

 

9 senede yaptığınız 96 km metro’yu artık başarı hikâyesi olarak anlatmayın! Toplamda 700 km metro yapacağız deseniz de, yanında yüz binlerce ağaca kıyarak 3. Köprü’yü yaptığınız için inandırıcı olamıyorsunuz.

Son günlerde İstanbul’un dört bir yanındaki panoları, bindiğimiz toplu taşıma araçlarını bir reklam sardı: Her Yerde Metro, Her Yere Metro.

 “Her yerde rant, her yere rant”

Reklamlara göre 2004 öncesinde, Recep Tayyip Erdoğan ve Ali Müfit Gürtuna’nın İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı olduğu dönemde, sadece 45 km metro yapılmış. 2013’te, yani 9 sene içinde, Kadir Topbaş metro hattını 141 km’ye çıkarmış. Vaatler reklamlarla devam ediyor: İstanbul Topbaş’ı seçerse, 2019’da 400 km, 2019’dan sonra kim bilir ne zaman 776 km metro hattına sahip olacakmış!

Özeti, Kadir Topbaş 9 senede 96 km metro yapmış, önümüzdeki 5 senede 259 km metro yapacağını iddia ediyor. Madem 5 senede 250 km metro yapılabiliyordu, neden 9 senede yapmadınız? 9 senede yaptığınız 96 km metro’yu artık başarı hikâyesi olarak anlatmayın!

Metro nedir?

2013’te 141 km metro diye sunulan raylı sistem ağı aslında teknik anlamıyla “metro” değildir.

Afişlerdeki rakamlara dahil edilen metrobüs metro değildir, İstiklal Caddesi üzerindeki tramvay metro değildir, Kabataş’taki tünel metro değildir, Eyüp’teki teleferik metro değildir. Bir şehirde yüzeyden giden sistemlerin hiçbirisi gerçek anlamıyla metro değildir, ama AKP reklamlarındaki hesaplarda hepsini kullanmıştır ve hala metro yaptık-yapacağız diyerek yalan söylemektedir.

Sizin ‘şu kadar km metro yaptık’ diye verdiğiniz rakamların tamamı raylı sistemdir, metro ile aynı hızda gitmezler.

Daha önceki açılışlardaki yalanlar, kazalar

Geçen sene Kadıköy-Kartal metrosu istasyonların kaba inşaatı bitmeden, yaya bağlantıları, engelli erişimleri tamamlanmadan, alelacele açılmıştı. Bu hattın yapımına 7,5 yıl önce başlanmıştı. Açılışının üzerinden bir yıldan fazla zaman geçmesine rağmen, sistemde hala eksiklikler olduğu görülüyor.

Marmaray’ın Üsküdar-Yenikapı arasındaki bölümü açıldı. Bu açılış da yine aceleye getirilerek, seçim yatırımı malzemesi olarak kullanılacak. Ama açılıştan önce Sinyalizasyon ve Haberleşme Sistemleri Uzman Baş Mühendisi “trenler nerede nasıl hangi hızda ilerlemekte bilinemeyecek, dolayısıyla acil bir durumun varlığı gerek görsel gerek işitsel olarak anında izlenemeyecektir.” diye uyardı. Bir kaza olursa 2004 yılında Ankara-İstanbul arasında hızlandırılmış tren seferi kazasında olduğu gibi makinist suçlu olur, konu kapanır. 10 yıl önce Pamukova’da yetersiz altyapıya rağmen aceleyle açılan sistemde meydana gelen kazada 41 kişi yaşamını yitirmiş, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım yoğun kamuoyu baskısına rağmen istifa etmemiş veya görevden alınmamıştı.

AKP raylı sistem yatırımı tanıtımlarında halkı kandırıyor

Mevcutta var olan banliyö hattı reklama dâhil edilmiş. 2004’ten önce var olan 75 km’lik banliyö hattı yokmuş gibi hesaplar yapılıp, 2019’dan sonra sisteme eklenince, çok iş yapmış gibi görünüyorlar.

Kadir Topbaş henüz aday olmadan propagandaya başladı, yaptıkları reklamlarla halkı yanılmayı iyi biliyorlar. Üstelik reklamların parasını da bize ödetiyorlar.

Metro reklamlarının masrafı 2 milyon dolar tutmuş, bu masrafın bir kısmı belediye bütçesinden yani bizim cebimizden çıkarken, ihalenin bir kısmını da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı ve kardeşinin yönetim kurulu üyesi olduğu Çalık Grubu’nun şirketi olan Turkuvaz Reklam ve Pazarlama Şirketi almış. Neden AKP reklamlarının parasını biz ödüyoruz?

3. köprü değil, raylı sistem

Kadir Topbaş’ın görünürlüğünde 9 yıl, yaklaşık olarak 19 yıldır AKP zihniyetinin yönettiği İstanbul’un toplu taşıma sistemi iflas etmiştir.

Toplamda 700 km metro yapacağız deseniz de, yanında yüz binlerce ağaca kıyarak 3. Köprü’yü, Uzunçayır’dan başlayıp Kazlıçeşme’de yüzeye çıkacak ve Tarihi Yarımada’nın tam içinden geçecek daha fazla otomobil için Avrasya Tüp Tüneli’ni yaptığınız için inandırıcı olamıyorsunuz. Bunca yıldır İstanbul’un trafiğini raylı sistem kurtarır diyen bilim insanlarını görmezden gelip, seçimlere 5 ay kala yaptığınız bu reklamlar sadece halkın cebinden çıkan paralar olarak kalacaktır.

Marmaray’ın şovu olmaz

Karayolu değil, toplu taşıma; ancak tam güvenli, ucuz, konforlu toplu taşıma!

Marmaray, İstanbul’un iki yakasındaki banliyö hattını, Üsküdar ve Sirkeci arasında yapılan tüp tünelle birleştiren bir projedir. Temeli 2004 yılında atılmıştı, 2009 yılında bitirilmesi planlanıyordu, 4 yıllık gecikmeyle 29 Ekim 2013’te açıldı. Açılan kesim sadece 13,5 km’lik Üsküdar-Yenikapı arasındaki denizin altındaki tünel kesimi. Projenin tek yeni kesimi de bu bölüm, diğer kesimler var olan banliyö hattındaki rayların yenilenmesinden ibarettir.

Açılıştan önce, Marmaray’ın alelacele açılan diğer projelerden çok daha fazla teknik risk barındıran bir proje olduğu uzmanlar tarafından pek çok kez dile getirildi.

Ağustos ayında boğaz tabanındaki 7. tünelde meydana gelen15 cm’lik kayma, maliyet nedeniyle tünelin altı doldurularak geçiştirilmişti. Bu hat Marmara Denizi içindeki fay hattına 16 km mesafede ve deprem riskinin yüksek olduğu bir bölgededir.

Marmaray’ın Sinyalizasyon ve Haberleşme Sistemleri’nde çalışmış olan Yüksek Mühendis Rıza Behçet Akcan’ın olası tehlikeleri sıraladığı, Test Mühendisi’nin “Orada çalışan biri olarak Marmaray’a binmeyi düşünmüyorum.” dediği Marmaray’la ilgili riskler neler?

  1. Otomatik Tren Kumanda sistemi bulunmadığı için trenler nerede, nasıl, hangi hızda ilerlemekte bilinemeyecek, dolayısıyla acil bir durumun varlığı gerek görsel, gerek işitsel olarak anında izlenemeyecek.
  2. Tüp Geçit elemanlarının uç bağlantılarındaki esnek ve sızdırmaz körüklerin yırtılması halinde tüp tünelin içini su basması riski var. Bu durumda otomasyon devreye girecek ve devasa kapaklar kapanacak. O sırada tünelin içindeki trendeki yolcular gözden çıkarılmış olacak.
  3. Olası bir yangın anında yüzlerce insan aynı anda 2 metre enindeki yangın merdivenlerinden 21 metre yukarıya çıkmaya çalışacak ve bu merdivenler çok dar olduğu için izdiham yaşanacak.
  4. Maltepe ve Halkalı’da kurulması planlanan kontrol merkezleri hala bitmediği için Üsküdar İstasyonu’na kurulan geçici kumanda noktasının hiçbir güvencesi olmayacak.
  5. Marmaray Projesi’nin bütünü için hazırlanan Kurtarma Operasyon Planı kapsam dışı olacak.

Böylesi büyük bir yatırım, sistem bir bütün olarak ve tüm güvenlik tedbirleri alınmadan açıldığı için eleştiriliyor. Bu eleştiriler hakkında hiçbir devlet kurumundan veya yetkiliden bir açıklama yapılmadı.

Her zaman “karayolu değil, toplu taşıma”dan yanayız, ama “asrın projesi”de asrın kazası yaşanmaması için güvenlik tedbirleri tam anlamıyla alınmamış sistemin tamamı bitmeden reklam ve seçim malzemesi amacıyla açılmasına karşıyız.

İşçilerin Sesi Gazetesi (Yeni Seri) Sayı 20, Kasım 2013’ten alınmıştır.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: MARMARAY / Metro /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.