BDP imralı

Öcalan’dan ‘yasal dayanak’ ve ‘alt yapı’ çağrısı

Sol Defter - 9 Kasım 2013 - Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

ANF – Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, İmralı’da BDP heyeti ile bugün gerçekleşen görüşme sırasında sürecin “sırat köprüsü üzerinde” olduğu uyarısında bulunarak, çözümün gelişmesi için hükümetin “yasal dayanak ve alt yapı” oluşturması gerektiğini kaydetti.

BDP Grup Başkan Vekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken ile HDP Müzakere ve Çözüm Sürecinden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Sırrı Süreyya Önder, İmralı’da Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile görüşme yaptıktan sonra adadan döndü.

Saat 10.30’da İmralı Adası’na hareket eden BDP’li heyet, Öcalan ile 12’nci  görüşmelerini tamamladıktan sonra adadan döndü.

Heyette yer alan Sırrı Süreyya Önder, adadan dönüşünde Öcalan’ın “Çözüm süreci ciddi bir aşamaya gelmiştir. Süreç halen devam etmekle beraber bir sırat köprüsü üzerindedir. Bütün olumsuzluklara rağmen tek canlı da olsa barış iradesini sürdürme kararlılığımız vardır” dediğini aktardı.

Önder’in Avrupa saatiyle 17.00’de katıldığı Sterk TV ana haber bülteninde de görüşmeye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Önder,  Öcalan’ın sağlık durumuna ilişkin  “Sağlığı gayet yerinde. Her zaman olduğu gibi zinde dinç ve moralli gördük kendisini” dedi.

Görüşmenin yaklaşık 3,5 saat sürdüğünü ifade eden Önder, “Öncelikle bu heyete yapılan müdahalenin son bulmasını ve bu şekilde düzenlenmesinin kıymetli bir gelişme olduğunu söyledi” diye ekledi.

“Kendisi öncelikle barışa inanan ve bu amaçla seferber olan ve katkı sunanlara sonsuz teşekkürlerini bildirmemizi istedi” diyen  “Çözüm sürecinin çok ciddi bir aşamaya geldiğini, sürecin halen devam etmekle birlikte bir sırat köprüsü üzerinde oluğunun altını çizdi” şeklinde konuştu.

Önder’e göre şimdiye kadar atılan adımlar ve fedakarlıkların çoğunun tek yanlı geliştiğini söyleyen Öcalan, çözümün gelişmesi için acil demokratikleşmeye ihtiyaç olduğunu kaydetti. Önder, Öcalan’ın özellikle “yasal dayanak ve alt yapı” ihtiyacına vurgu yaptığını belirtirken,  “Süreç üzerinde oluşabilecek her türden komployu etkisiz kılmanın tek yolu acil demokratikleşmedir. Bunun en önemli ayaklarından birisi de sürecin en temel eksiği olan yasal dayanak ve altyapının biran önce oluşturulması olacaktır” dediğini söyledi.

Önder, “Öcalan yasal dayanak ve alt yapı oluşturulması üzerinde durdu” vurgusunu tekrarladı.

HDP Müzakere ve Çözüm Sürecinden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Sırrı Süreyya Önder, bütün demokrasi güçlerini bu doğrultuda katkı sunmaya çağıran Öcalan’ın “Başta sağlık sorunları yaşayanlar olmak üzere bütün tutsaklara ve bütün halkımıza sevgi ve şükranlarımı sunarsınız dedi” şeklide konuştu.

Bu görüşmenin iki siyasal parti temsilcileri ile yapılmış olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Öcalan’ın bu görüşmelerin basın mensupları, akil adamlar, Meclis’teki diğer siyasi partileri de kapsayacak şekilde genişletilmesini istediği belirtildi.

Öcalan’ın bu durumun “barış sürecinde olumlu bir rol oynayacağını” söylediğini ifade eden  Önder, “Seçim ve benzeri sebeplerle bu sürecin heba edilmemesini özellikle vurguladı” diye ekledi.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: müzakere süreci /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.