tüm bel sen

Tüm Bel-Sen’de gerçekte ne oldu? – Mehmet Yakut

Sol Defter - 10 Kasım 2013 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Tüm Bel-Sen’de Bölünme

Geçtiğimiz ay, Tüm Bel-Sen’in 23 yıl başkanlığını yapmış olan Vicdan Baykara’nın Genel Başkanlıktan alındığına dair haberler basına yansımıştı. Bunun üzerine Vicdan Baykara, “Bana 4–5 kişi tarafından darbe yapıldı” şeklinde açıklama yapmıştı. Sendikadan istifa ettiğini ve bundan sonra Yerel–Sen sendikasında çalışmalarını yürüteceğini ifade etmiş, ayrılışını ise siyasi sebeplere dayandırarak, KESK Genel Başkanının Akil Adamlar Kuruluna ve Kürt Ulusal Kongresi Hazırlık Komitesi’ne dâhil olmasını eleştiren bir açıklamada bulunmuştu.

Vicdan Baykara’nın sendikadan ayrılışını izleyen günlerde, Tüm Bel-Sen’in çeşitli şube ve örgütlerinden bir kısım yönetici ve üyelerin ayrılışı ve Yerel-Sen sendikasına katılması süreci başladı.

Bunun üzerine KESK Genel Başkanı Lami Özgen ve Tüm Bel-Sen Genel Merkezi de açıklamalarda bulunarak, Vicdan Baykara’nın ayrılışı ve KESK’e yönelttiği siyasi eleştirilere karşı sert bir bildiri yayınladı. Bu bildiride ve Lami Özgen’in açıklamasında, Vicdan Baykara’nın siyasi gerekçelere dayandırmaya çalıştığı ayrılışının, aslında koltuk sevdası ve şahsi gelecek kaygısından kaynaklandığı belirtildi. 2011 yılındaki Tüm Bel Sen kongresinde yapılan tüzük değişikliği ile seçimlerde nispi temsil sisteminin uygulanması ve yönetim kurulu üyeliğinde üst üste en fazla iki dönem kalınmasının kararlaştırıldığı; bu sebeple ayrışmanın olduğu ifade edildi.

Gerçekte Ne Oldu?

Tüm Bel Sen Genel Kurulunda alınan tüzük değişikliği kararları oy birliği ile geçmesine karşın, bu değişikliklerin Vicdan Baykara ekibi tarafından eleştirilmesi ve değişikliğin iptali için mahkemede dava açılması söz konusu olmuştu. Bu yüzden, sendika içinde tartışmalar olmuş ve dava açılması eleştirilmişti. Vicdan Baykara ekibinin, Tüm Bel-Sen’in bağlı olduğu konfederasyon olan KESK’in politikalarını eleştirip, yeni bir sendika için çalışmalara başlaması, Baykara’nın sendikadan ihracı için disiplin kuruluna sevki ile sonuçlanmıştı. Bunun üzerine istifa eden Baykara, Yerel-Sen isimli sendikada çalışacağını açıklamış ve Tüm Bel-Sen üyelerini bu sendikaya davet etmişti.

Baykara’nın, KESK’in, Akil Adamlar kurulunda Genel Başkan Lami Özgen tarafından temsil edilmesi dolayısıyla, AKP ve emperyalistlerin bölge politikalarına alet olunduğu yönündeki eleştirisi ve yeni sendika Yerel-Sen’in CHP tarafından desteklendiği dedikodusunun yayılması, Belediyede çalışan beyaz yakalı kamu işçileri arasında ayrılık yarattı. CHP bu dedikoduyu yalanladı. Lami Özgen ise yüzlerce KESK üyesinin AKP muhalefeti yüzünden cezaevlerinde olduğu süreçte, sendikanın, iktidar politikalarının dümen suyuna girmesinin söz konusu olamayacağını açıkladı. Vicdan Baykara’nın gerekçelerinin gerçeği yansıtmadığı açıktır.

Bizim Sözümüz

90’lı yıllardan itibaren kamu emekçilerinin örgütlenme sürecinde yer alan, mücadeleyi sürdüren bu ekibin, bu gün kişisel çıkarları uğruna, sendika bürokratı tavrıyla, işçileri bölen bir ayrılıkta yer almasını doğru bulmak mümkün değildir. Politik gerekçelere sığınarak, işçilerin sendikal mücadelesini ve kazanımlarını tehlikeye düşürecek bu ayrışmanın önüne geçmek ve Tüm Bel Sen’in mücadelesini desteklemek gerektiği açıktır. KESK veya Tüm Bel Sen’in politik duruşu ve faaliyetlerinin eleştirilmesi mümkündür. Ancak bunun yolunun, aynı alanda farklı bir sendika kurmak ve Belediyelerde çalışan beyaz yakalı kamu işçilerini bölmek olmadığı da açıktır. Sendikalar, politik görüş, etnik kimlik ve diğer farklılıkları gözetmeksizin, işçilerin ekonomik ve sınıfsal çıkarlarının savunulduğu örgütlerdir. Politik sebepler yüzünden ya da kişisel çıkarlar uğruna işçileri bölmeye çalışanlara karşı mücadele etmek, bizim güncel görevimizdir.

İşçilerin Sesi Gazetesi (Yeni Seri) Sayı 20, Kasım 2013’ten alınmıştır.

 

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: sosyal şovenizm / Tüm Bel Sen /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.