odtü fidan2

Ağaçlar otobana dönüşür yurdumda

Aysun Koca - 11 Kasım 2013 - Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

 

18 Ekim’de Çevik Kuvvet ve Ankara Büyükşehir Belediyesi ODTÜ’ye gece yarısı baskını yaptı. İki ay önce ‘sadece 300 ağaç keseceğiz’ diyen Melih Gökçek, 2.300 ağacı yıktı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi,  ODTÜ’deki ormanı ‘1. Derece Doğal Sit Alanı’ ilan eden planın askı ve itiraz süresi dolmadan, öğrenciler bayram tatilindeyken projenin ODTÜ içinde kalan kısmını açmış oldu.

Gezi Parkı için de hukuki süreç devam ederken, parktaki ağaçlar gece yarısı yıkılmak istenmişti. Gezi direnişinde olduğu gibi, ODTÜ’ye destek eylemleri de pek çok şehirde devam ediyor.

Nedir bu yol meselesi?

100. Yıl ve Çiğdem mahalleleri sakinlerinin ve ODTÜ öğrencilerinin karşı çıktığı, Melih Gökçek’in hakkında “neden halka soracakmışım?” dediği bu ‘yol meselesi’ gerçekte nedir?

ODTÜ sınırları içerisinden geçirilmesi planlanan iki adet yol vardır. Birinci yol için ODTÜ itiraz etmiş ve Danıştay itirazı kabul ederek, yolun açılmasına izin vermemiştir. İkinci yol ise, son aylardaki olaylara sebebiyet veren ve 1994 yılındaki planlarda görülen yoldur. Bu yol 2007’de AKP’nin İstanbul’dan sonra Ankara için de uyarladığı 2023 yılı hedefi takıntısı ile “Ankara Nazım Planı 2023″e eklenen yoldur.

O dönemde bu yol planlanırken Ostim ve İvedik Organize Sanayi Bölgesi gibi çalışma alanları ile Dikmen, Öveçler, Sokullu, Çankaya, Oran Sitesi, Ayrancı, Seyranbağları ve Kırkkonaklar gibi konut alanlarının kent merkezine uğramaksızın bağlantısını sağlamak amacıyla tasarlanmıştı.

Ancak, Melih Gökçek’in, dolayısıyla AKP zihniyetinin yaklaşık 20 yıldır şehirde uyguladığı yanlış ulaşım politikaları sonucu, yol bu haliyle yapılırsa amacı dışında hizmet edecektir.

Tartışmalı yolun ODTÜ sınırları içine girdiği bölüm, 1995 yılından bu yana 1. Derece Doğal Sit Alanı olarak koruma altındadır. Rektörlüğün tespitlerine göre 3.000’in üzerinde ağaç bulunmaktadır.

ODTÜ’deki ağaç yıkımı hukuksuzdur

Bir alanın “doğal sit” ilan edilmesiyle birlikte yasal olarak bu alanda var olan tüm imar planı kararları geçerliliğini yitirir. Dolayısıyla ODTÜ’deki ağaç yıkımı ve yol yapım çalışmaları hiçbir plana dayanmaksızın, hukuksuz bir biçimde gerçekleşmiştir.

Şehir Plancıları Odası, Mimarlar Odası ile birlikte ODTÜ yolu için hukuki süreci başlatarak yürütmeyi durdurma ve iptal istemli dava açtı. ODTÜ arazisi, 100. Yıl ve Çiğdem mahallelerinden geçerek Eskişehir Yolu’nu Konya Yolu’na bağlayacak bağlantı projesinin kentteki trafik sıkışıklığını çözmeyeceği, karayolu dışındaki ulaşım planları hayata geçirilmediği takdirde kentteki sorunun büyüyeceği vurgulandı.

Ormanı yok etmeye gerek kalkmadan bir tünel ile bağlantı yaparak bu yol sorununu çözmek mümkünken, bu çözüm AKP’nin siyasi rantına yaramayacaktır. Çünkü İstanbul’da Taksim’in simgesel değeri gibi, ODTÜ de Ankara’nın simgesidir.

İşçilerin Sesi Gazetesi (Yeni Seri) Sayı 20, Kasım 2013’ten alınmıştır.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: ODTÜ /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.