feniscinayet1

Verilmeyen kıdem tazminatı can aldı

Sol Defter - 11 Kasım 2013 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Kıdem tazminatı hakkı için fabrika işgallerini sürdüren Feniş işçilerinden Nizameddin Önelge, direniş sürecinde çalıştığı inşaattan düşerek yaşamını yitirdi.

Feniş Alüminyum işvereni işçilerin üç aylık maaşlarını ve kıdem tazminatını vermediği için işçiler fabrikada direnişe geçti. Direnişteki işçiler, geçimlerini devam ettirmek için zaman zaman çeşitli işlerde çalışıyordu.

Feniş direnişçilerinden Nizameddin Önelge de geçimini sürdürebilmek için inşaat işkolunda bir işe girmişti. Günlük yevmiye ile çalışan Önelge, 9 Kasım günü inşaatın 5. katından düştü.

Önelge, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Nizameddin Önelge’nin arkadaşları, kendilerini kıdemsiz, ihbarsız ve alacaklarını ödemeden işten çıkartan Feniş patronu Sedat Aloğlu’na tepki gösterdi. İşçiler, Nizameddin’in hesabını soracaklarını belirtti. Önelge’nin cenazesi bugün İstanbul Sultanbeyli den kaldırılacak.

Feniş Alüminyum işvereni, hammadde tedarikçileriyle yaşadığı sıkıntıyı gerekçe göstererek üretimi durdurdu ve işçilerin sözleşmelerini feshetti, işçileri kıdem ve ihbar tazminatlarını ödemeden ve 3 aylık maaşlarını ödemeden işten çıkardı. Fabrikada çalışan 540 işçi de bunun üzerine fabrikayı işgal etti. İşçilerin işgali sürüyor.

(sendika.org)

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Fabrika işgali / Feni-İş Aleminyum /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.