Berkin’in ailesi: ‘Namerde kul olmayasın, zulmü senin içindir’

Sol Defter - 17 Kasım 2013 - Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

berkin-elvan5

Berkin Elvan’ın ailesi Çağlayan Adliyesi’ndeki polis saldırılarına karşı bir açıklama yaptı. Elvan ailesi açıklamasında ‘Berkin kazanacak’ dedi

Elvan ailesi Berkin için yaptığı açıklamada, Berkin Elvan için suç duyurusunun yapılacağı Çağlayan Adliyesi’ndeki polis kuşatmasını ve saldırılarını anlattı. Polisin adliye önünde iki kere saldırdığı, bir kişinin bacağı kırıldığı, bir kişinin plastik mermiyle yaralandığı ve birçok kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Berkin’in ailesi katilleri kollayan sistemden beklentilerinin olmadığını şu cümlelerle ifade etti:

Abdullah’ın, Ethem’in, Ali İsmail’in, Medeni’nin, Mehmet’in, Ahmet’in, Hasan Ferit’in katillerinden ve o katilleri yaratan, kollayan sistemden bir beklentimiz yoktur. 8 Yaşındaki Behzat’ı, 12 yaşındaki Ceylan’ı, 12 yaşındaki Uğur’u öldüren devletin 14 yaşındaki Berkin’i vuran polisleri açık etmeyeceğini, isimlerini saklayacağını biliyoruz. İsimleri öğrenilse bile göstermelik yargılamalarla iktidarın onları aklayacağını biliyoruz. 

Açıklamada Berkin Elvan’ın kazanacağı vurgulanırken 19 Kasım’daki Mehmet Ayvalıtaş için yapılacak Kadıköy yürüyüşüne ve 21′inde Ayvalıtaş’ın davasına çağrı yapıldı.

‘Namerde kul olmayasın, zulmü senin içindir’ başlıklı açıklamanın tam metni:

Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla halkımızla beraber Çağlayan Adliyesi’ne gittik bugün. Berkin için Adalet talebimizi yinelemek için Çağlayandaydık. Her yanımızı tomalar, akrepler, biber gazı atabilen silahlarıyla polisler sarmıştı. Avukatlarımız, sanatçılar, öğrenciler, işçiler, şehit aileleri, yaralı yakınları, tutsak aileleri bizimleydi. Vekiller vardı yanımızda. Basın mensupları vardı. Polisler, halk toplanıp açıklama yapılmadan toma ve akreplerle halka saldırdılar. Yeniden bir araya geldi insanlarımız ancak tahammülsüzlükleri korkularıyla birleşen polisler yeniden saldırdılar. Her şeye rağmen basın açıklaması avukatımız ve Taksim Dayanışması tarafından yapıldı. Kitle açıklama sonrası dağılırken bir kez daha saldırdı polisler.

Bir insanımızın bacağı kırıldı, bir başka insanımız plastik mermiyle yaralandı. Çok sayıda insanımız gözaltına alındı. Berkin’i vuranlar Berkin için Adalet isteyenlere saldırdılar. Berkin’in vurulması emrini verenler Berkin için Adalet isteyenleri vurdular. Bu ülkede saldıran, katleden, yaralayan yani terör estiren bellidir ve iktidardadır. Kendisinden olmayanı, kendisine biat etmeyeni düşman ilan eden, yalanlarına inanmayan ve baskılarına direnenleri terörist diye lanse eden eli kanlı bir iktidar var. On yıllardır ülkemizde bu halkın evlatlarını katledenler, emperyalizmin şimdiki temsilcisi AKP iktidarının saldırılarıyla her gün yeniden gerçek yüzünü ortaya koyarken, onlardan beklediğimiz bir adalet ve özür elbette yoktur. Abdullah’ın, Ethem’in, Ali İsmail’in, Medeni’nin, Mehmet’in, Ahmet’in, Hasan Ferit’in katillerinden ve o katilleri yaratan, kollayan sistemden bir beklentimiz yoktur. 8 Yaşındaki Behzat’ı, 12 yaşındaki Ceylan’ı, 12 yaşındaki Uğur’u öldüren devletin 14 yaşındaki Berkin’i vuran polisleri açık etmeyeceğini, isimlerini saklayacağını biliyoruz. İsimleri öğrenilse bile göstermelik yargılamalarla iktidarın onları aklayacağını biliyoruz. Biz aslında bugün devletin asla değişmediğini ispatladık. Biz bir şey yapmadık devlet olduğu gibi davrandı sadece. Kısacası bugün İstanbul’da olağan bir gündü…

Yaralanan, göz altına alınan, gazdan ve gazlı tazyikli sudan etkilenen tüm insanlarımıza en içten ve en samimi geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Gözaltında bulunan insanlarımızın en kısa zamanda özgürlüklerine kavuşması en büyük temennimizdir. Berkin 153 gündür yoğun bakımda ve Berkin’i vuran polisler 153 gündür aramızda dolaşıyor. Berkin direniyor, biz direniyoruz. Berkin’in uyanacağına ve sağlığına kavuşacağına inanıyoruz.

Namerde kul olmayasın, zulmü senin içindir.

Bu en güzel imecedir, kavga senin içindir diyoruz…

İnsan düşlerini terk edince ölür asıl.

Bu dünyayı yeni baştan kurabilecek insanlarla omuz omuzayız.

Biz kazanacağız. Berkin kazanacak.

19 Kasım Salı günü Kadıköy Boğa’da Mehmet Ayvalıtaş için yürüyüşte

ve 21 Kasım Perşembe günü Anadolu Yakası Adliyesi Kartal’da Mehmet Ayvalıtaş’ın katilinin yargılanacağı mahkemede buluşmak üzere… “

Sendika.Org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Berkin Elvan /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.