24 Kasım Zulüm Günü!

Ömer Yıldız - 23 Kasım 2013 - Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Bazı durumlar, olaylar, insanlar, günler vardır adını bile anmak istemezsin. Sanırım sırf da bu yüzden bir şekilde kendinden bahsettirir. Her seferinde 12 Eylül ürünü öğretmenler gününden bahsetmeyeceğim, yazmayacağım desem de bir sebep olur ve yazmak zorunda kalırım. Kötülük topyekun bir durum. Böyle bir günü icat edenler bu günde öğretmenlerin, eğitim emekçilerin hakkını yiyeceklerini, şiddet uygulayacaklarını önceden hesap edip yapmışlar gibi.

 

Mevzuatla kutlanması zorunlu bu günde öğretmenlere kendi günlerini kutlamak için hazırlık yapma, kutlama programına katılma, uygulamada olmayan hamasi nutukları dinleme gibi görevleri yapmaları gerekir. Sırasıyla okul müdüründen başlayarak tüm amirleri günlerini kutlamak için onlara emir verirler. Tam bu yazıyı yazarken sanki Kızılay’da öğretmenlere şiddet uygulayan kendi hükümeti değil gibi Milli Eziyet Bakanı Nabi Avcı kutlama mesajı telefona düşer.

 

Hükümet olduklarından beri eğitimde özelleştirmeyi gerçekleştiremeyen, devlet okullarının özel okullar karşısında bütün olanaksızlıklara rağmen başarılı olmasını hazmedemeyen ve her alanda özelleştirmeyi başarmışken eğitimde istedikleri yüzdeyi tutturamayanlar çare olarak bunun sebebi gördükleri eğitim çalışanlarını gazlar, coplar, döver, söver, sürer…

 

Yıllarca memlekette sorun olan eğitimde tek tip öğrenci hatasını eğitim çalışanlarında da gerçekleştirmek istediklerinden herkesin biat eden, emirlere sorgulamadan uyan, doğru bildiğini söylemekten korkan çalışan olmasını istemekte. Bu duruma karşı çıkanları marjinal, sorunlu hatta bölücü olarak lanse eder. Zaman gelir karşısına yandaş sendikalar çıkarır. Zaman gelir kendi içinde böldürerek diğerlerine benzer evrensel değerlerden uzak bilimsel olmayan dogmalara bağlı hizip bile denilemeyecek sendikalar çıkarır. Fakat ne yaparsa yapsın doğru bildiğini söyleyenler susmaz, susturulamaz.

 

Bugün de Kızılay’da 11 yıldır uyguladığı baskı ve şiddetten başka bir şey bilmeyen hükümet eğitim çalışanlarına zulmetti. Kesk Eğitim Sen’li eğitim emekçilerini şiddetle susturabileceğini düşündü ve uyguladı. Her ne kadar bu defa sağlık sebebiyle katılamasam da bundan öncekilerde aynı şiddeti yaşamış birisi olarak uyarayım istedim. Zalimin zulmü dünyanın düzeninde geçici bir tesire sahiptir. Sizin zulmünüz sonucunda, şiddet görebiliriz, sürülebiliriz ama doğru bildiğimizden vazgeçmeyiz. Bu sadece şimdiki hükümete karşı değil tüm zulüm uygulayanlara karşı böyle. Biz yanlışa biat etmeyenlerdeniz. Bilimsel bir eğitim getirdiğinizde, herkesi kendinize benzetmeye çalışmadığınızda göreceksiniz ki biz de destekleyeceğiz. Haklısınız siz böyle bir şey yapamazsınız. O zaman mücadelemiz devam edecek. Ülkemizde bilimsel eğitim gelene kadar eğitim emekçilerinin ve Eğitim Sen’in mücadelesi devam edecek.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 24 Kasım Öğretmenler Günü / eğitim / Eğitim Sen /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.