“İnsanca Yaşam Hakkı” talebine polis şiddeti!

Sol Defter - 24 Kasım 2013 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Eğitim Emekçileri Direniyor!

Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu’nun polis şiddetine yanıtı

http://www.youtube.com/watch?v=CWv01UCdEUU#t=22

Eğitim Sen olarak “Mesleğimize, Onurumuza, İnsanca Yaşam Hakkımıza, Geleceğimize Sahip Çıkmak İçin” 23 Kasım 2013`te Ankara`da gerçekleştirdiğimiz mitinge iktidarın polisi saldırdı. Her yıl 12 Eylül faşist darbesinin dayattığı sahte 24 Kasım`larda öğretmenler günü kutlamaları yapanlar; demokratik, anadilde, eşit, laik ve bilimsel eğitim isteyen eğitim emekçilerinin taleplerine gazla, copla, TOMA`lardan sıkılan sularla cevap vermiştir.

Son dönemde; eğitim iktidarın müdahaleleri ile kapalı kapılar ardında dönüştürülmek istenmektedir. Dershane tartışmaları ile eğitimi tamamen piyasanın kollarına terk etmek isteyenler; bugün ‘kızlı erkekli` tartışmaları başlatarak karma eğitimi ortadan kaldırmayı planlamaktadır. Hâlâ herkes için anadilinde eğitim hakkının kabul edilmediği, zorunlu-seçmeli din derslerinin kaldırılmadığı Türkiye`de demokrasiden ve özgürlüklerden bahsetmek anlamsız hale gelmektedir. AKP iktidarı geçen yıl uygulamaya koyduğu 4+4+4 modeli ile çocuklara işçilik ya da evlilik yolunu açmıştır. Tüm bu dönüşümler yaşanırken eğitim emekçileri; insan onuruna yakışır şekilde yaşam mücadelesi vermektedir. Öğretmenlik mesleğinin diğer adı artık ücretli kölelik olmuştur. Piyasacı, muhafazakâr ve tek tipçi politikalar her sene 24 Kasım kutlamalarında öğretmenlik mesleğinin kutsallığından bahseden devlet ve iktidar yandaşları tarafından meşrulaştırılmaktadır. Buna karşı; Eğitim Sen olarak öğretmenler gününde kendi taleplerimizle, dövizlerimizle, pankartlarımızla alanları doldurduk. Eğitim emekçilerinin, öğrencilerin ve velilerin katılımıyla Milli Eğitim Bakanlığı önünde sonlandıracağımız demokratik ve barışçıl gösteri, AKP iktidarının polisleri tarafından engellenmiştir. Gazla, copla, kimyasal sularla ‘destan yazan` iktidarın polisleri yaptıkları müdahale sonucunda onlarca üyemizin yaralanmasına neden olmuştur. Sahte 24 Kasım kutlamaları ile öğretmenlik mesleğinin kutsallığından bahsedenlerin gerçek yüzü bu müdahale sonucunda bir kere daha ortaya çıkmıştır.

Eğitim Sen her zaman olduğu gibi; baskı, sindirme ve yok etme politikalarına karşı mücadelesini sürdürmeye devam edecektir. Bu daha başlangıç mücadeleye devam diyen eğitim emekçileri; sınıflarda, okullarda, sokaklarda taleplerini söylemekten çekinmeyecektir. Herkesi ‘İnsanca Yaşam, Demokratik Türkiye` direnişimize katılmaya davet ediyoruz.

 

 

 

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 24 Kasım Öğretmenler Günü / Eğitim Sen /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.