Cemaat eski defterlerden başladı: Bavul geliyor!

Sol Defter - 28 Kasım 2013 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

taraf_2013-11-28

AKP-Cemaat geriliminde iplerin kopmasının ardından operasyonel yayınlar da başladı. AKP karşıtı ifşaatlar için özel bir site kurmaya hazırlanan Mehmet Baransu’nun “Gülen’i bitirme kararı 2004’te MGK’da alındı” başlıklı haberi tartışmaları tetikledi

AKP ile Fethullah Gülen Hareketi arasındaki iplerin kopmasının ardından beklenen operasyonel haberler başladı. İki tarafın yıllar süren ortaklıkları boyunca, iktidar içi hasımlarına ve muhalefete karşı kullandıkları taktikler şimdi birbirlerine dönmüş durumda.

Cemaate yakınlıklarıyla bilinen Emre Uslu ve Mehmet Baransu gibi daha önce AKP lehine askerin siyasi etkisinin bertaraf edilmesinde rol alan operasyonel kalemler şimdi maharetlerini AKP’ye karşı kullanıyor.

Açılış niyetine Ağustos 2004 MGK belgesini yayımlayan Baransu, bunun daha başlangıç olduğunu ve devamının da geleceğini açıkladı. Balyoz belgeleri kendisine bavul ile teslim edildiği için “bavulcu” diye de anılan Baransu, Emre Uslu ile twitter üzerinden yaptığı sohbetinde “Daha evdeki bavulu açmadım. Bu klasörde olan belgeydi” diye yazdı.

baransu

Öte yandan ABD Ulusal Güvenlik Dairesi’nin (NSA) özel görüşmelerini dosyaladığı isimler arasında Tayyip Erdoğan’ın da yer aldığı bilgisinin sızdırılması, bol ifşaatlı günlerin habercisi.

Cemaati bitirme planının altına Erdoğan ve Gül imzası

Taraf’ın Fethullah Gülen Hareketi’ne yakınlığıyla bilinen yazarı Mehmet Baransu’nun bugün gazetede sürmanşetten yayımlanan haberinde 2004 yılında Cemaate karşı bir eylem planı kararlaştırıldığı, Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül’ün yanı sıra 5 AKP’li bakanın da karara imza attığı açıklanarak söz konusu belge yayımlandı.

“Milli Güvenlik Kurulu’nun, 2004 yılı Ağustos ayında yaptığı toplantıda, “Fethullah Gülen grubunun faaliyetlerine karşı alınması gereken tedbirler” başlığıyla, “Cemaate karşı bir eylem planı hazırlanması”, tavsiye kararı olarak hükümete bildirilmiş.

MGK kararında, “Nurculuk Faaliyetleri ve Fethullah Gülen grubuna” ait kurumların faaliyetlerinin engellenmesi için, “Ağır yaptırımlar getiren yasal düzenlemeler yapılmalıdır, eylem planı hazırlanmalıdır” deniyor. 25 Ağustos 2004 tarihli MGK kararının altında, dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ve Dışişleri Bakanı olan Abdullah Gül’ün yanı sıra, beş ayrı bakanın imzası var. Aynı belgeye, MGK üyesi Aytaç Yalman, Özden Örnek, İbrahim Fırtına, M. Şener Eruygur da imza koymuş.”

Baransu’nun haberi iktidar cephesinde geçiştirme çabalarına ve sosyal medyada ise eğlenceli yorumlara konu oldu.

“Ulan hepiniz oradaydınız be!”

imamin-gulu

Twitter fenomenlerinden “İmamın Gülü”, Erdoğan’ın hem Gezi eylemlerine katılıp hem de Ahmet Kaya’ya saldırmakla suçladığı sanatçılara dönük sözüne nazireyle Abdullah Gül, Tayyip Erdoğan ve Cemil Çiçek’e hitaben “Şimdi Gülen çıkıp ‘Ulan hepiniz oradaydınız beee’ derse ne diyeceksiniz” diye sordu.

Arınç orada değilmiş, karar zaten uygulanmamış!

Tayyip Erdoğan’ın siyasi başdanışmanı Yalçın Akdoğan, “2004′teki MGK kararı hükümet tarafından yok hükmünde kabul edilmiş, hiçbir bakanlar kurulu kararı alınmamış, hiçbir işlem yapılmamıştır” derken, pek çok gazeteci Balyoz davasından hüküm giyenlerin de uygulanmamış kararların altına imza attıkları suçlamasıyla ağır cezalara çarptırıldığını hatırlattı.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise kendisinin o dönem Meclis Başkanı olduğu için MGK toplantısında olmadığını hatırlatarak ”Böyle bir karar alınmış olsa bile bu sadece tavsiye niteliğinde olabilir. Hükümet kesinlikle bu yöndeki tavsiyelere uymamıştır” dedi ve Başbakan Erdoğan’ın bir açıklama yapabileceğini söyledi.

Cemaat Erdoğan’sız AKP için düğmeye bastı

Öte yandan AKP cephesi de Cemaat’i Tayyip Erdoğan’ı doğrudan hedef almakla suçluyor. Yeni Şafak gazetesi Ankara Temsilcisi Abdülkadir Selvi bugünkü yazısında AKP ile Gülen Hareketi arasındaki dalaşın perde arkasında, Erdoğan’sız AKP yaratma planları olduğunu yazdı.

Cemaat’in Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan dışında bir adayın kazanması için düğmeye bastığını savunan Selvi asıl amacın Erdoğan’sız bir AKP yaratmak olduğunu iddia etti.

Sendika.Org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: AKP / Cemaat /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.