Cemaat dershanelerinin ‘irticacı’ diye fişlendiği belgelerle ortaya kondu

Sol Defter - 1 Aralık 2013 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail
 akp-ile-cemaat-arasindaki-kavga-buyuyor

Gülen cemaatini bitirmek üzere 2004 yılında imza atıldığı ortaya çıkan, ancak bakanlar tarafından hayata geçirilmediği açıklanan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) belgesinin aslında uygulamaya koyulduğu ve cemaatin okullarının tek tek fişlendiği iddia edildi.

Taraf gazetesinden Mehmet Baransu’nun haberine göre, 2004 yılı MGK kararı sonrasında AKP, 2010 yılına kadar cemaatin dershanelerini, okullarını ve birçok faaliyetlerini “irticai gruplarla ilişkili” diye her ay fişlendi.

Baransu bugünkü yazısında konuya şöyle değindi: “MGK’da imzalanan belgede, Fethullah Gülen Cemaati’nin faaliyetlerinin Başbakanlık Uygulamayı Takip Koordinasyon Kurulu koordinesinde, İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve MİT Müsteşarlığı ile diğer kurumlar tarafından denetlenmesi kararlaştırılmıştı. Belgede, Cemaat’in özel okullarının, öğrenci evlerinin, vakıf dernek ve yurtlarının, yurtiçi ile yurtdışı faaliyetlerinin, Abant toplantılarının yakın takibe alınması ve bunlarla ilgili eylem planları yapılması istenmişti. Bu belgeleri Taraf’ın ortaya çıkarmasının ardından AKP Ankara milletvekili Yalçın Akdoğan, “Kararlar yok hükmünde kabul edildi, hiçbir işlem yapılmadı” derken, Başbakan Yardımcıları Mehmet Ali Şahin ve Bülent Arınç da “Tavsiyeydi, uygulanmadı, bir tek adım atmadık dediler.”

Ancak bu iddiaları çürütecek yeni bilgi ve belgelere ulaşıldığını belirten Baransu “Dönemin Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer’in emriyle, Milli Eğitim Bakanlığı çalışanlarının hazırladığı fişleme raporları, “gizli” damgasıyla Başbakanlığa gönderilmiş. Listeler yapılmış. Taraf ’ın elindeki belgelere göre, kurul her ay ayrı bir fişleme raporu oluşturmuş. Elimizdeki son fişleme belgesinin tarihi ise 2010.” şeklinde ifadelerde bulundu.

İşte o belgeler:

 

 

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: AKP / Cemaat / Dershaneler /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.